Świadomi rodzice - obserwacje rodziców w rozpoznawaniu talentów u dzieci

Rodzice często zastanawiają się, czy z czasem u ich dziecka będzie można dostrzec jakiś talent. Po cichu liczą na to, że ich pociecha będzie miała zdolności muzyczne, językowe lub sportowe. Dobrą wiadomością jest fakt, iż każdy człowiek ma jakiś talent. Należy jednak uświadomić sobie, że uzdolnienia dziecka mogą być dość zaskakujące – talent do spóźniania się to przecież też talent...

Świadomi rodzice - rozwijanie talentów dziecka

Rozwijanie talentu u dzieci zaczyna się od odkrycia talentu u dziecka.

Z myślą o rodzicach przygotowano szkolenia, które pomagają im odkrywać uzdolnienia u dzieci poprzez zmianę sposobu myślenia. Rodzice dowiadują się, jak za pomocą słów wspierać poczucie własnej wartości u dziecka i pomagać mu w poznawaniu samego siebie oraz swoich możliwości. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa obserwacja dziecka, jego zachowania oraz przejawów fascynacji różnymi tematami. Zamiast narzekać, że nie sposób oderwać malucha od jakiegoś zajęcia, należy uświadomić sobie, że pasja przyczynia się do rozwoju talentu u dziecka. Maluch, który godzinami zajmuje się pozornie tym samym, jest jak odkrywca – bada nowe rozwiązania i uczy się. Aby wykryć talent u dziecka, należy uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku czas. Nie wolno naciskać na malucha lub z fałszywym entuzjazmem reagować na jego zainteresowania.

Grupę dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat określono ostatnio mianem pokolenia Y. Są to jednostki wychowane w otoczeniu nowoczesnych technologii, które radzą sobie w nowinkami technologicznymi lepiej niż większość dorosłych. Dzieci z pokolenia Y są kreatywne, mają dużą wyobraźnię, potrafią dokonywać selekcji informacji i doskonale radzą sobie w pracy z materiałami graficznymi. Wypadają lepiej w testach IQ niż ich rówieśnicy 20 lat temu. Mają podzielną uwagę i potrzebują ciągle nowych bodźców. Jednocześnie młodzi ludzie mogą wydawać się niesamodzielni i mało zapobiegliwi – rodzice dbają bowiem o to, by niczego im nie zabrakło. Naukowcy podkreślają jednak, że pokolenie Y jest bardziej skoncentrowane na tym, by "być", a nie "mieć". Młodzi ludzie cenią sobie rozwój osobisty, zabawę i szczęście.

Dorastanie z nowoczesnymi technologiami ma swoje słabe strony. Dzieci coraz częściej doświadczają trudności z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów, stosowaniem reguł językowych, budowaniem złożonych zdań lub pisaniem wypracowań. Ostatnio dużo mówi się o zaniku empatii – korzystanie z komunikatorów internetowych nie sprzyja bowiem optymalnemu rozwojowi neuronów lustrzanych. Dzieci mają również problem z uświadomieniem sobie, jak ważna jest prywatność w życiu człowieka.

Rodzice często czują się onieśmieleni w świecie nowoczesnych technologii, z którymi ich dzieci nie mają żadnego problemu. Należy jednak pamiętać, że biegłość w sprawach technicznych nie oznacza, że dziecko nie potrzebuje wsparcia rodziców. Opiekunowie mają ogromny wpływ na rozwój dziecka i są w stanie pomóc mu w rozwoju talentów i mocnych stron.

Idea świadomego rodzicielstwa jest propagowana przez Fundację "Rodzice Przyszłości". Fundacja korzysta z interaktywnych, nowoczesnych form komunikacji, by przekazać rodzicom wiedzę i umiejętności niezbędne do stworzenia szczęśliwej rodziny i wsparcia rozwoju dzieci. Więcej informacji o działalności Fundacji znajduje się na stronie Rodzice Przyszłości.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

6 faktów o talentach

6 faktów o talentach

Obserwujmy, czym dzieci chętnie się zajmują i nie przeoczmy talentu malucha. Talentu, który trzeba rozwijać i pielęgnować!

Patronaty

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru 3 To już trzecia edycja akcji charytatywnej, z której cały zysk przeznaczony jest na rehabilitację Mikołajka Kamińskiego, chłopczyka chorego na rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Patronaty

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Relaksująca i uspokajająca muzyka dla dziecka Muzyka wspaniale odpręża i poprawia nastrój nie tylko osobom dorosłym, ale też maluszkom, które jeszcze czekają na przyjście na świat.Muzyka relaksacyjna dla małych dzieci Muzyka łączy pokolenia, a dodatkowo...

Patronaty

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

Płyta z lekcjami rytmiki 10 piosenek, 10 podkładów karaoke oraz 10 lekcji rytmiki na jednej płycie.

Patronaty

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland Social media Day Poland: Kids! to pierwsza konferencja na temat dzieci i ich obecności i bezpieczeństwa w sieci.