Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Styl życia a niepłodność

Avatar placeholder
16.01.2024 20:32
Styl życia a niepłodność
Styl życia a niepłodność

Styl życia mężczyzny ma niewątpliwie duży wpływ na jego płodność i zdolność do spłodzenia potomstwa. Jeśli mężczyzna dba o swoje zdrowie, jest aktywny fizycznie, stroni od używek, tym większe szanse na poczęcie zdrowego dziecka. Kondycja męskiego organizmu znajduje bowiem odzwierciedlenie w jakości nasienia potrzebnego do zapłodnienia komórki jajowej. Obecnie coraz większy odsetek małżeństw nie ma potomstwa. Przyczyną niepłodności w niektórych przypadkach jest niewłaściwy styl życia lub nieświadomość wpływu czynników zewnętrznych na płodność.

spis treści

1. Dieta mężczyzny a płodność

Na płodność mężczyzn duży wpływ ma dieta i racjonalne odżywianie. Używki, np. alkohol, kawa, mocna herbata mogą przyczyniać się do obniżenia potencjału płodności mężczyzny. Wpływają na wytwarzanie nasienia, które jest jakościowo gorsze, ponieważ zawarte w nim plemniki są mniej ruchliwe lub występują w małej ilości. Oprócz tego, oddziałują na sprawność seksualną mężczyzny, niezwykle ważną w procesie zapłodnienia. Nadmierne spożywanie alkoholu czy piecie dużej ilości kawy powoduje zarówno obniżenie popędu płciowego, jak i niekorzystne zmiany w nasieniu.

W diecie mężczyzn starających się o dziecko nie powinno zabraknąć witamin i mikroelementów. Posiłki powinny dostarczać odpowiednią ilość selenu i cynku – pierwiastków niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu powstawania i dojrzewania plemników. Źródłem cynku są: mięso, jaja, ryby, owoce morza, mleko, pestki dyni, warzywa, produkty pełnoziarniste. Źródła selenu stanowią: produkty pszenne, brązowy ryż, drób, pestki dyni, mleko, ryby. Wśród witamin największe znaczenie dla płodności mają witamina C oraz E, ponieważ wspomagają wchłanianie selenu i cynku. Racjonalna, zrównoważona dieta pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała, która również ma znaczny wpływ na płodność. Mężczyźni otyli znacznie częściej niż szczupli mają problemy z płodnością.

2. Otyłość przyczyną niepłodności

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Jeśli mężczyzna boryka się z nadwagą lub otyłością, bardzo często tej chorobie towarzyszą zmiany hormonalne mogące stanowić powód nieudanych prób w staraniach o dziecko. Otyłości i nadwadze mężczyzn czasami towarzyszy także cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, którego leczenie farmakologiczne ma duży wpływ na pogorszenie jakości nasienia. Niejednokrotnie w kontaktach seksualnych prowadzi również do zaburzeń wytrysku, np. do ejakulacji wstecznej.

Otyłość skutkuje gorszą sprawnością seksualną i problemami z potencją. Dużą rolę w walce z nadwagą i otyłością ma aktywność fizyczna i właściwe odżywianie się. Brak ruchu to prosta droga do nadmiaru kilogramów i problemów z poczęciem dziecka. Jeśli więc chcesz być sprawny ruchowo i cieszyć się dobrym zdrowiem, wskocz na rower, biegaj, odwiedzaj basen. Aktywność sportowa pozwoli nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale i pomoże zachować dobrą kondycję fizyczną.

3. Praca zawodowa a płodność

Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na zaburzenia płodności, jest wykonywana przez mężczyznę praca. Mężczyźni wykonujący zawód wymagający długiego przebywania w pozycji siedzącej, np. informatyk, programista, maszynista, kierowca, pilot itd., są narażeni na problemy z płodnością. Kłopoty w staraniach o dziecko mają też często mężczyźni narażeni na działanie wysokiej temperatury, np. hutnicy czy na napromieniowanie. Wiąże się to ze znacznym ogrzaniem jąder, co prowadzi do zaburzenia procesu wytwarzania nasienia. Niekorzystne działanie ma również ekspozycja na różnego rodzaju chemikalia, np. pestycydy, ołów, arszenik. Wiele substancji chemicznych hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie i dojrzewanie plemników i wpływa niekorzystnie na spermatogenezę.

4. Inne przyczyny niepłodności męskiej związane ze stylem życia

Niezmiernie ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego układu płciowego mężczyzny jest równowaga psychiczna. Stres, problemy psychologiczne, nerwowość, zaganianie, problemy zawodowe, kłopoty rodzinne, przemęczenie to tylko niektóre przyczyny problemów z płodnością. Wpływają one na stan psychiczny, mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia seksualne, np. impotencję, przedwczesny wytrysk, uniemożliwiające prawidłowe odbycie stosunku płciowego, a tym samym zapłodnienie. Należy pamiętać, że zaburzenia seksualne i spadek płodności pojawiają się wraz z wiekiem, jednak prowadząc zdrowy styl życia, można na długo zachować wigor i młodość.

Jakie jeszcze czynniki mogą obniżać płodność mężczyzny? Należą do nich:

  • zbyt wysoka temperatura – plemniki nie lubią wysokiej temperatury, dlatego mężczyźni starający się o dziecko powinni zrezygnować z długich, gorących kąpieli, sauny czy jacuzzi;
  • zbyt obcisła bielizna lub ubranie – obcisłe spodnie czy bokserki mogą powodować ocieplenie moszny i skutkować obniżeniem się jakości nasienia;
  • palenie papierosów – wpływa negatywnie na ilość, ruchliwość i żywotność plemników, przy staraniach o dziecko warto rzucić palenie lub ograniczyć ilość spalanych papierosów;
  • zażywanie narkotyków – substancje narkotyczne zmniejszają ilość i jakość plemników w nasieniu;
  • intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe – ograniczają produkcję plemników;
  • stosowanie sterydów anabolicznych – obniża jakość nasienia.

Należy pamiętać, że najważniejszym parametrem odpowiedzialnym za płodność mężczyzny jest prawidłowa jakość nasienia, a więc właściwa budowa plemników, ich żywotność, ruchliwość, a także skład nasienia, jego objętość i lepkość. Z czynników zewnętrznych największe znaczenie w przypadku płodności męskiej ma temperatura oddziałująca na jądra. Do prawidłowej produkcji plemników potrzebna jest temperatura nieprzekraczająca 36,6ºC. Jeśli jest ona zbyt wysoka, może dojść do nieprawidłowości związanych z wytwarzaniem i funkcjonowaniem plemników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze