Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Stulejka u niemowląt

Avatar placeholder
03.12.2014 21:19
Stulejka u niemowląt
Stulejka u niemowląt

Stulejkato stan, w którym napletek nie może być w pełni odsunięty z głowy penisa. Większość chłopców rodzi się z niecofającym się napletkiem, stąd problem z definicją stulejki. Jest to bowiem zarówno naturalny etap rozwoju narządów płciowych dzieci płci męskiej, jak i stan patologiczny. U niemowląt brak zdolności napletka do cofania się jest normalny, ale w miarę jak dziecko rośnie, oczekuje się, iż napletek będzie można odsuwać.

1. Przyczyny stulejki u niemowląt

Większość przypadków stulejki u niemowlaków płci męskiej ma podłoże fizjologiczne. Powodów występowania stulejki może być wiele. U niektórych chłopców przyczyna leży w stanie zapalnym żołędzi, który może być wywołany nieprawidłowymi próbami oddzielenia i cofnięcia napletka u niemowlaka. Czasami winne jest zwężenie napletkowe, które uniemożliwia odsunięcie napletka. W niektórych przypadkach przyczyna stulejki pozostaje niejasna. Niekiedy ciężko odróżnić fizjologiczną stulejkę od patologicznej, jeśli dziecko odczuwa ból podczas oddawania moczu lub ma wyraźne napęcznienie napletka. Stulejka u starszych dzieci i dorosłych może mieć różną postać, niektórzy są w stanie częściowo odsuwać napletek, inni w ogóle. Nabyta stulejka może mieć związek z cukrzycą– wysoki poziom cukru w moczu sprzyja bowiem rozmnażaniu się bakterii pod napletkiem.

2. Leczenie stulejki

Większość niemowląt ze stulejką nie wymaga leczenia, a dolegliwość ustępuje samoistnie lub z pomocą prostego rozciągania napletka np. podczas kąpieli dziecka. Stulejka u niemowlaków jest zwykle leczona tylko wtedy, gdy powoduje dyskomfort w czasie oddawania moczu lub blokuje przepływ moczu. U starszych dzieci i dorosłych mężczyzn zachodzi konieczność odróżnienia stulejki od krótkiego wędzidełka, które częściej wymaga leczenia chirurgicznego. Te dwie przypadłości mogą jednak występować jednocześnie.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Jeśli stulejka u starszych dzieci lub dorosłych nie powoduje uporczywych dolegliwości, warto rozważyć skorzystanie z innych metod leczenia niż operacja. Wielu mężczyzn decyduje się na obrzezanie, które jest tradycyjnie wykorzystywane w leczeniu stulejki. Poważne powikłania po obrzezaniu są bardzo rzadkie. Inną opcją jest wykonanie niewielkiego nacięcia, które stanowi skuteczną alternatywę dla pełnego obrzezania. Taki zabieg jest mniej bolesny, a rana goi się szybciej. Można stosować również miejscową maść ze steroidami. Jest to stosunkowo prosta i znacznie mniej kosztowna metoda leczenia stulejki. Warto wypróbować również rozciąganie napletka. Można odsuwać go na przykład podczas masturbacji. Rozciąganie napletka może odbywać się również w znieczuleniu poprzez umieszczenie balona pod napletkiem.

Skóra, która znajduje się pod naciskiem w trakcie masturbacji rozszerza się poprzez wzrost dodatkowych komórek. Stałe zwiększenie rozmiaru skóry można osiągnąć w wyniku delikatnego rozciągania jej przez dłuższy czas. Ta metoda leczenia stulejki jest nieinwazyjna i bezbolesna. Ręczne rozciąganie napletka może odbywać się bez pomocy lekarza. Co ważne, ten sposób na stulejkę nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze