Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Stulejka

Avatar placeholder
19.12.2013 14:20
Stulejka
Stulejka

Stulejka (łac. phimosis) to nazwa męskiego schorzenia, które polega na zwężeniu ujścia napletka. Napletek to fałd skórny penisa osłaniający żołądź prącia. U zdrowego mężczyzny wzwód powoduje zsunięcie się napletka i odsłonięcie żołędzi. U małych chłopców występuje konglutynacja, co oznacza, że napletek połączony jest z żołędzią. Zjawisko konglutynacji ustępuje najczęściej samoczynnie przed okresem dojrzewania. Trudności w zsuwaniu napletka w czasie lub po okresie pokwitania mogą świadczyć o stulejce. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

spis treści

1. Zwężenie napletka

Stulejka może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym. Stulejka u mężczyzn uniemożliwia albo utrudnia ściągnięcie napletka – we wzwodzie albo w stanie spoczynku penisa. Stulejka może być użyta jako określenie stanu chorobowego dopiero od pewnego momentu rozwoju organizmu chłopca. U większości noworodków, niemowląt i małych dzieci płci męskiej nie można bowiem odsunąć napletka do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. U noworodków płci męskiej napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki, czyli mazistej, białej wydzieliny.

Stulejka to ogólnie rzecz ujmując trudności z odprowadzeniem napletka. Za stulejkę uważa się jednak również taki stan, w którym napletek daje się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji, czyli wzwodu prącia, powoduje ucisk i ból. Nieleczona stulejka uniemożliwia lub utrudnia odbycie udanego stosunku płciowego w dorosłym życiu. Wyróżnia się kilka rodzajów stulejki:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  1. stulejka pełna (całkowita) – napletek nie pozwala odsłonić żołędzi prącia,
  2. stulejka niepełna (częściowa):
  • można częściowo odsłonić żołądź prącia,
  • można w pełni odsłonić żołądź prącia w stanie bez erekcji,
  • można w pełni odsłonić żołądź prącia w stanie erekcji, ale z zaciskaniem się napletka w rowku zażołędnym (załupek).

2. Załupek

Załupek (łac. paraphimosis) polega na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Załupek jest najczęściej schorzeniem nabytym. Odciągnięty napletek znajduje się w okolicy rowka zażołędnego i jest zbyt ciasny, wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć. Wyróżnia się trzy główne przyczyny powstawania załupka:

  • konsekwencja odprowadzenia stulejki,
  • przedwczesne odciągnięcie napletka,
  • uraz żołędzi prącia, która ulega obrzmieniu.

W skrajnych przypadkach załupek może prowadzić do niedokrwienia i martwicy żołędzi penisa. Leczenie załupka jest wyłącznie operacyjne.

3. Leczenie stulejki

W początkowym stadium stulejka może być leczona poprzez naciąganie i odprowadzanie rozgrzanego, np. w gorącej kąpieli, napletka. Po ukończeniu przez chłopca drugiego roku życia stulejka jest zwykle leczona wyłącznie operacyjnie. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwana jest część lub całość napletka – jest to zabieg obrzezania. W łagodnych przypadkach stosuje się zabieg plastyczny, który polega na poszerzeniu ujścia napletka. Operacja stulejki przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Rehabilitacja po zabiegu trwa 2-3 tygodnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze