Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek. Te urządzenia pomogą chorym na autyzm

Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek to innowacyjne urządzenia dla dzieci z autyzmem, które zaprojektowali studenci z Politechniki Białostockiej.

Już dzisiaj wiadomo, że okażą się one bardzo pomocne w terapii. Dzięki nim chorzy będą mogli poznawać i doświadczać świat wieloma zmysłami. To wszystko ma przyczynić się do poprawy ich codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.

Polecane wideo:

Sukces studenów z BiomCyberMedic

Oba innowacyjne projekty stworzyli studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. Istnieje ono od końca 2013 roku i zrzesza studentów wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej. Młodzi naukowcy pod opieką dr hab. inż. Jolanty Pauk interesują się przede wszystkim biocybernetyką, inżynierią biomedyczną oraz biomechaniką.

Prace nad stworzeniem urządzeń pomocnych w terapii autyzmu trwały ponad dwa lata. Projekty wsparte były wiedzą merytoryczną specjalistów, jak również obserwacją chorych dzieci. Wszystko po to, by dokładnie poznać potrzeby dzieci z autyzmem i na tej podstawie stworzyć potrzebne im narzędzia.

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali urządzenia we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku (OSTO). Podpisano już umowę z białostockim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu na stworzenie dwóch prototypów urządzeń.

Ściskarka do terapii sensorycznej

Poduszki do terapii czucia głębokiego pomagają się uspokoić, a ponadto stanowią doskonałą terapię dla pacjentów z zaburzeniami odbioru i przetwarzania bodźców sensorycznych.

Urządzenie ma pomóc choćby w regulacji siły uścisku drugiej osoby. Chorzy z autyzmem często zbyt mocno kogoś przytulają lub nagle ściskają drugą osobę. Stanowi to źródło nieporozumienia, a wynika nie ze złych intencji dziecka, ale z zaburzeń czucia głębokiego. 

Ściskarka do terapii sensorycznej to innowacyjny system poduszek posiadających strefy, które można niezależnie napełnić powietrzem. Nacisk jest regulowany przez terapeutę i uzależniony jest od potrzeb pacjenta.

Nowo opracowane urządzenie zastąpi dotychczas używane koce uszyte z płótna żaglowego.

Terapeutyczny domek dla chorych z autyzmem

Tunel do terapii sensorycznej to z kolei specjalnie opracowany mechanizm służący do stymulacji zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Wygląda niepozornie – jak mały domek – ale kryje w sobie wiele elementów, pozwalających dziecku z autyzmem poznawać i doświadczać świat.

Wiele w nim elementów muzycznych, diod świetlnych, materiałów o różnych fakturach. Domek można zamknąć, w ten sposób odcinając dziecko z autyzmem od czynników zewnętrznych.

Urządzenia stworzone przez studentów białostockiej uczelni są prototypami, które będą na bieżąco udoskonalane. Już dzisiaj jednak można mówić o dużym sukcesie młodych naukowców.

Prace nad narzędziami do terapii dzieci z autyzmem będą kontynuowane. Politechnika Białostocka wraz z Uniwersytetem Technicznym w Kownie (Litwa) oraz białostockim ośrodkiem OSTO złożyła projekt w ramach unijnego programu Interreg na stworzenie narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które usprawnią terapię chorych na autyzm.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, diagnozowane najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu wykrywa się u 1 na 300 dzieci.

Przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Uważa się, że do choroby przyczynić się mogą m.in. zaburzenia w okresie ciąży i porodu, infekcje, czynniki genetyczne.

Osoby autystyczne inaczej postrzegają świat, doświadczają trudności w myśleniu abstrakcyjnym. Mają również problem z nawiązaniem relacji z drugim człowiekiem.

Narzędzia stworzone przez białostockich studentów mają pomóc dzieciom zrozumieć otaczający ich świat.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Rozwój ucznia
Rozwój ucznia

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole jest zawsze bardzo ekscytujący, ale też stresujący dla dziecka.

Rozwój ucznia

Cyfrowi tubylcy wśród nas

Cyfrowi tubylcy wśród nas

. Mają rację, bo doskonała znajomość nowych mediów to ich wielka szansa na odnalezienie się na rynku pracy. Ponieważ z łatwością przystosowują się do rozwoju (...) technologicznego, intuicyjnie będą wiedzieć, jak używać najnowszych aplikacji...

Rozwój ucznia

Hurra! Idę do szkoły!

Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników...

Rozwój ucznia

Dlaczego nastolatki powinny unikać napojów gazowanych?

Dlaczego nastolatki powinny unikać napojów gazowanych?

i rozwojem **raka piersi** po osiągnięciu dojrzałości. To kolejny gwóźdź do trumny napojów gazowanych. Specjaliści wymieniają też inne, groźne (...) , że te, które wcześniej przechodzą okres dojrzewania, wcześniej też rozpoczynają (https://parenting.pl/portal/seksualnosc-ucznia). ##...

Rozwój ucznia

Rodzic rodzicowi wilkiem

Rodzic rodzicowi wilkiem

Obserwacja, ocena, działanie. To nie żaden slogan ze szkolenia specjalistycznej jednostki kryminalistycznej. To opis reakcji wielu rodziców. Każdemu z nas zdarzyło się to chociaż raz. Widzimy określoną sytuację z udziałem dziecka i wygłaszamy swoją opinię....

Rozwój ucznia

Co ósma gimnazjalistka prowadzi regularne życie seksualne

Co ósma gimnazjalistka prowadzi regularne życie seksualne

Raport Centrum Profilaktyki Społecznej przynosi dane o tym, że co ósma gimnazjalistka regularnie odbywa stosunki seksualne. Życie intymne najwcześniej zaczyna młodzież z większych miast, a średni wiek inicjacji w Polsce to już niespełna 16 lat. ## Przyczyny...

Rozwój ucznia

"Dwujęzyczne wychowanie - it takes a village!"

"Dwujęzyczne wychowanie - it takes a village!"

Na czym polega dwujęzyczne wychowanie? Jakie stawia przed rodzicami wyzwania na co dzień? Dlaczego tak ważny i kluczowy jest kontakt z innymi osobami mówiącymi po polsku oprócz rodziców? Jaką rolę odgrywają dziadkowie i krewni w dwujęzycznym wychowaniu...

Rozwój ucznia

11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

szansę na rozwój. ## Problemy dziewcząt 600 milionów - tyle dziewcząt w wieku od 10 do 19 lat żyje obecnie na świecie. **Międzynarodowy Dzień (...) nierówności i złego traktowania. UNICEF przypomina, że warto mówić głośno o ich...

Rozwój ucznia

Reforma w edukacji dotknie także klasy czwarte

Reforma w edukacji dotknie także klasy czwarte

Rok szkolny się zaczął, ale to nie koniec zmian, na jakie muszą szykować się rodzice, uczniowie oraz nauczyciele. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała właśnie, że podstawa programowa dla dzieci w klasach czwartych ulegnie zmianie. ## Zmiany...