Starasz się o dziecko? Latem może ci się udać

Być może już wkrótce parom, które starają się o dziecko, lekarze będą zalecać wakacje w ciepłych krajach. Okazuje się bowiem, że promieniowanie słoneczne ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chcecie mieć dziecko? Może wam się udać już w te wakacje.

Słońce a męska płodność

Urlop to najpiękniejszy czas w ciągu roku – słoneczna aura sprawia, że możemy się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków i spędzić czas z partnerem. Romantyczna atmosfera wpływa na to, że mamy większą ochotę na seks. Ponadto dowiedziono, że słońce oddziałuje również na nasze organizmy.

Polecane wideo:

Wyniki najnowszych badań wykazały, że promieniowanie słoneczne zwiększa płodność u kobiet i mężczyzn. Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali wpływ witaminy D na jakość spermy.

Jak wskazują, niedobór słonecznej witaminy przekłada się na ruchliwość plemników. Im mniej witaminy D w organizmie, tym mniej plemników i mniejsze szanse na zapłodnienie. Aby zwiększyć ruchliwość plemników, a tym samym prawdopodobieństwo ciąży, należy uzupełnić niedobory witaminy D, która syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca.

Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z włoskiego Uniwersytetu w Parmie. Przebadano tam nasienie ponad 5 000 mężczyzn. Sprawdzano, jak pora roku wpływa na ilość i ruchliwość plemników w spermie.

Włoscy badacze odkryli, że jakość nasienia jest najlepsza latem – to właśnie w lipcu i sierpniu najłatwiej o skuteczne zapłodnienie.

Wpływ promieni UV na kobiecą płodność

Wpływ słońca na zdrowie jest nie do przecenienia. Chodzi nie tylko o produkcję witaminy D, która reguluje wiele ważnych procesów w organizmie, ale również o nasze samopoczucie. Teraz okazuje się, że słoneczna aura pozytywnie oddziałuje również na płodność.

Właściwości promieniowania słonecznego powinny docenić wszystkie starające się o dziecko kobiety. Belgijscy naukowcy udowodnili, że latem mają one większe szanse na zajście w ciążę. Podczas badania lekarze przyjrzeli się ponad 6 000 par, które od co najmniej 6 lat bezskutecznie starały się o poczęcie. Analizowano, jak warunki pogodowe wpływają na szczęśliwe zakończenie starań.

Badacze zaobserwowali, że najwięcej dzieci zostaje poczętych w czasie wakacji. Poza tym stwierdzili, że kobiety, które nie stroniły od słońca łatwiej zachodziły w ciążę od tych, które unikały opalania. Belgijskie badanie pokazuje więc, że płodność kobiety może być uzależniona od ekspozycji na promienie słoneczne.

Niski poziom witaminy D, która wytwarzana jest w organizmie pod wpływem słońca, może być jednym z czynników bezpłodności. Tak wynika z badań naukowców z Yale, którzy dowiedli, że aż 93 proc. kobiet cierpiących na to schorzenie miało niedobór witaminy D.

Jak można uzupełnić jej braki? Najlepiej oczywiście spędzać w słoneczne dni czas na świeżym powietrzu, ale małe ilości witaminy D można również czerpać z pożywienia.

Naturalne źródła witaminy D to ryby morskie (np. łosoś, makrela, tuńczyk, śledzie, sardele), jaja, oleje roślinne, nabiał i wątróbka. Można również wspomóc się suplementami zawierającymi witaminę D. Najlepiej jednak wyjechać na wakacje – zyskamy lepszy nastrój, zdrowie, a może nawet wrócimy we trójkę.

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Metody ułatwiające poczęcie
Metody ułatwiające poczęcie

Czynniki, które powodują problemy z erekcją

Czynniki, które powodują problemy z erekcją

Miała być ekstaza, jest frustracja. Problemy z erekcją dotyczą ok. 40 proc. mężczyzn po 40 r.ż., dla których nadal jest to temat tabu i z trudem przychodzi im zwrócenie się o pomoc do lekarza. Tymczasem kłopoty ze wzwodem w dużej mierze wynikają z trybu...

Metody ułatwiające poczęcie

Luteina a ciąża

Luteina a ciąża

Zapotrzebowanie ciężarnych kobiet na witaminy i składniki mineralne jest większe, dlatego jadłospis sprzed ciąży powinien ulec pewnym modyfikacjom. Jednym ze składników, które mogą być przydatne jest luteina. Substancja ta nie została co prawda dogłębnie...

Metody ułatwiające poczęcie

Seks w ciemności zwiększy twoje szanse na zajście w ciążę

Seks w ciemności zwiększy twoje szanse na zajście w ciążę

Wyłączasz światło zawsze, gdy macie ochotę na czułości? To świetnie! (https://parenting.pl/portal/jak-nie-utracic-przyjemnosci-z-seksu-gdy-staracie-sie-o-dziecko) w ciemności podniesie twoje szanse na (https://parenting.pl/portal/co-pomaga-zajsc-w-ciaze)...

Metody ułatwiające poczęcie

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę

także tych kobiet, które regularnie miesiączkują. Należy jednak pamiętać, że nawet podręcznikowy cykl miesięczny nie gwarantuje udanego poczęcia.

Metody ułatwiające poczęcie

Wyznaczanie dni płodnych - video

. Aby wyznaczyć w miarę dokładny okres płodny kobiety, warto wypróbować metodą termiczną, która polega na regularnym mierzeniu temperatury ciała w okresie 6

Metody ułatwiające poczęcie

W jaki sposób przedłużyć płodność?

W jaki sposób przedłużyć płodność?

, gdy przychodzi na to właściwy czas, pojawiają się trudności z poczęciem dziecka. Warto znać metody, które umożliwiają zachowanie płodności na długie (...) lata. Zajście w ciążę wcale nie takie proste Najczęstszym nieporozumieniem...

Metody ułatwiające poczęcie

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

także tych kobiet, które regularnie miesiączkują. Należy jednak pamiętać, że nawet podręcznikowy cykl miesięczny nie gwarantuje udanego poczęcia. Przyczyn (...) niepłodności jest wiele, a część z nich nie daje żadnych oznak. W rezultacie...

Metody ułatwiające poczęcie

Objawy owulacji cz. 2/2

po owulacji. Jeśli więc wykorzystuje się objawy owulacji jako naturalną metodę planowania rodziny, trzeba umieć przewidzieć jajeczkowanie (...) , przewidzenie owulacji i dni płodnych jest niemożliwe z wykorzystaniem naturalnych metod...

Metody ułatwiające poczęcie

Poronienia, brak miesiączki, impotencja - czy winna może być celiakia?

Poronienia, brak miesiączki, impotencja - czy winna może być celiakia?

Nieleczona celiakia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, wpływające na każdy aspekt naszego życia. Należą do nich np. poronienia, brak miesiączki, niepłodność czy impotencja, co może zaskoczyć wiele osób. Coraz więcej ludzi choruje na celiakię, dlatego...