Starasz się o dziecko? Latem może ci się udać

Być może już wkrótce parom, które starają się o dziecko, lekarze będą zalecać wakacje w ciepłych krajach. Okazuje się bowiem, że promieniowanie słoneczne ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chcecie mieć dziecko? Może wam się udać już w te wakacje.

Słońce a męska płodność

Urlop to najpiękniejszy czas w ciągu roku – słoneczna aura sprawia, że możemy się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków i spędzić czas z partnerem. Romantyczna atmosfera wpływa na to, że mamy większą ochotę na seks. Ponadto dowiedziono, że słońce oddziałuje również na nasze organizmy.

Polecane wideo:

Wyniki najnowszych badań wykazały, że promieniowanie słoneczne zwiększa płodność u kobiet i mężczyzn. Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali wpływ witaminy D na jakość spermy.

Jak wskazują, niedobór słonecznej witaminy przekłada się na ruchliwość plemników. Im mniej witaminy D w organizmie, tym mniej plemników i mniejsze szanse na zapłodnienie. Aby zwiększyć ruchliwość plemników, a tym samym prawdopodobieństwo ciąży, należy uzupełnić niedobory witaminy D, która syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca.

Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z włoskiego Uniwersytetu w Parmie. Przebadano tam nasienie ponad 5 000 mężczyzn. Sprawdzano, jak pora roku wpływa na ilość i ruchliwość plemników w spermie.

Włoscy badacze odkryli, że jakość nasienia jest najlepsza latem – to właśnie w lipcu i sierpniu najłatwiej o skuteczne zapłodnienie.

Wpływ promieni UV na kobiecą płodność

Wpływ słońca na zdrowie jest nie do przecenienia. Chodzi nie tylko o produkcję witaminy D, która reguluje wiele ważnych procesów w organizmie, ale również o nasze samopoczucie. Teraz okazuje się, że słoneczna aura pozytywnie oddziałuje również na płodność.

Właściwości promieniowania słonecznego powinny docenić wszystkie starające się o dziecko kobiety. Belgijscy naukowcy udowodnili, że latem mają one większe szanse na zajście w ciążę. Podczas badania lekarze przyjrzeli się ponad 6 000 par, które od co najmniej 6 lat bezskutecznie starały się o poczęcie. Analizowano, jak warunki pogodowe wpływają na szczęśliwe zakończenie starań.

Badacze zaobserwowali, że najwięcej dzieci zostaje poczętych w czasie wakacji. Poza tym stwierdzili, że kobiety, które nie stroniły od słońca łatwiej zachodziły w ciążę od tych, które unikały opalania. Belgijskie badanie pokazuje więc, że płodność kobiety może być uzależniona od ekspozycji na promienie słoneczne.

Niski poziom witaminy D, która wytwarzana jest w organizmie pod wpływem słońca, może być jednym z czynników bezpłodności. Tak wynika z badań naukowców z Yale, którzy dowiedli, że aż 93 proc. kobiet cierpiących na to schorzenie miało niedobór witaminy D.

Jak można uzupełnić jej braki? Najlepiej oczywiście spędzać w słoneczne dni czas na świeżym powietrzu, ale małe ilości witaminy D można również czerpać z pożywienia.

Naturalne źródła witaminy D to ryby morskie (np. łosoś, makrela, tuńczyk, śledzie, sardele), jaja, oleje roślinne, nabiał i wątróbka. Można również wspomóc się suplementami zawierającymi witaminę D. Najlepiej jednak wyjechać na wakacje – zyskamy lepszy nastrój, zdrowie, a może nawet wrócimy we trójkę.

Komentarze

Dyskusje na forum

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 7 dni temu

1
Artykuły Metody ułatwiające poczęcie
Metody ułatwiające poczęcie

Czynniki, które powodują problemy z erekcją

Czynniki, które powodują problemy z erekcją

Miała być ekstaza, jest frustracja. Problemy z erekcją dotyczą ok. 40 proc. mężczyzn po 40 r.ż., dla których nadal jest to temat tabu i z trudem przychodzi im zwrócenie się o pomoc do lekarza. Tymczasem kłopoty ze wzwodem w dużej mierze wynikają z trybu...

Metody ułatwiające poczęcie

Seks w ciemności zwiększy twoje szanse na zajście w ciążę

Seks w ciemności zwiększy twoje szanse na zajście w ciążę

Wyłączasz światło zawsze, gdy macie ochotę na czułości? To świetnie! (https://parenting.pl/portal/jak-nie-utracic-przyjemnosci-z-seksu-gdy-staracie-sie-o-dziecko) w ciemności podniesie twoje szanse na (https://parenting.pl/portal/co-pomaga-zajsc-w-ciaze)...

Metody ułatwiające poczęcie

Luteina a ciąża

Luteina a ciąża

Zapotrzebowanie ciężarnych kobiet na (//parenting.pl/portal/witaminy-przed-ciaza) i składniki mineralne jest większe, dlatego jadłospis sprzed ciąży powinien ulec pewnym modyfikacjom. Jednym ze składników, które mogą być przydatne jest (//parenting.pl/portal/luteina-w-ciazy)....

Metody ułatwiające poczęcie

Ile żyją plemniki - gdzie powstają, żywotność plemników

Proces powstania i dojrzewania plemników nosi nazwę spermatogenezy. Trwa około 72 dni. Początek następuje w plemnikotwórczych komórkach. Nim plemnik osiągnie dojrzałość, musi przejść przez kilka etapów rozwojowych. Gdzie produkowane są plemniki, ile żyją...

Metody ułatwiające poczęcie

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

także tych kobiet, które regularnie miesiączkują. Należy jednak pamiętać, że nawet podręcznikowy cykl miesięczny nie gwarantuje udanego poczęcia. Przyczyn (...) niepłodności jest wiele, a część z nich nie daje żadnych oznak. W rezultacie...

Metody ułatwiające poczęcie

Objawy owulacji cz. 2/2

po owulacji. Jeśli więc wykorzystuje się objawy owulacji jako naturalną metodę planowania rodziny, trzeba umieć przewidzieć jajeczkowanie (...) , przewidzenie owulacji i dni płodnych jest niemożliwe z wykorzystaniem naturalnych metod...

Metody ułatwiające poczęcie

Jak zwiększyć płodność za pomocą diety?

Lekarze od lat alarmują, że zbędne kilogramy mają niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka. (//parenting.pl/portal/nadwaga-u-dzieci) i (//parenting.pl/portal/otylosc-u-dzieci) zwiększają bowiem ryzyko zachorowania na (//parenting.pl/portal/cukrzyca),...

Metody ułatwiające poczęcie

Niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi

się terminem „idiopatyczne", co oznacza, że nie są znane. Jeśli nie zna się przyczyn, trudno wybrać odpowiednią metodę (http://ranking.abczdrowie.pl/c/75