Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Ssanie kciuka u dziecka

Ssanie palca to bardzo często spotykany nawyk u dzieci. Przyczyn ssania palca może być naprawdę wiele, najczęściej jednak pomaga mu to radzić sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Dziecko może powtarzać tą czynność, gdy jest znudzone, zmęczone, zdenerwowane, czy też odczuwa pewien dyskomfort.

Polecane wideo:

Przyczyny ssania kciuka

Nawyk ten najczęściej pojawia się w okresie niemowlęcym i jest spowodowany zwykłą chęcią ssania. Jest to zupełnie normalne zachowanie. Pamiętajmy, że człowiek jest ssakiem i z odruchem ssania przychodzi już na świat - dzięki tej czynności wie, jak się zachować podczas karmienia piersią. Najczęściej maluch zaczyna tę czynność praktykować około drugiego miesiąca życia (nie jest to jednak normą). Nie ma się czym wówczas martwić. Jest to normalny etap rozwoju dziecka, niemowlaki mają wzmożoną potrzebę ssania.

Wielu rodziców jest zaniepokojonych ową sytuacją, jednak zupełnie niepotrzebnie. Przez pierwsze trzy lata ssanie przez dziecko kciuka nie wymaga z naszej strony drastycznych działań. Zazwyczaj nawyk ten sam zanika z czasem, dlatego nie jest zawsze konieczna nasza interwencja. Niepokoić może sytuacja, gdy dziecko ssie kciuk po ukończeniu 6 roku życia. Częste wkładanie palca do buzi może być przyczyną problemów emocjonalnych i wtedy najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli rodzic zaobserwuje, że czynność ta jest wykonywana niemal bez przerwy, może starać się pomóc maluchowi w pozbyciu się tego złego nawyku.

Jak oduczyć dziecko ssania palca? Pewnie nie jeden rodzic słyszał „babcine” rady, jak oduczyć dziecko ssać palca. Te stare, „niezawodne” rady wcale nie należały do przyjemnych. Zakładanie skarpetek na ręce, smarowanie palców jodyną, groźby i straszenie – to tylko niektóre z przykładów. Istnieją jednak mniej drastyczne metody oduczania dziecka ssania paluszków.

Jak oduczyć ssania kciuka?

Oto niektóre metody:

  • Kiedy zaobserwujesz, że maluch wkłada palec do ust, postaraj zająć go czymś innym. Liczy się tu pomysłowość rodziców. Dobrze, gdyby wymyślili zabawę, która angażuje ręce do innej czynności.
  • Przypatrując się bacznie dziecku możemy zaobserwować, że nawyk ten wykonywany jest w pewnych sytuacjach. Dziecko pcha palca do ust, gdy ściera się z pewną sytuacją mało dla siebie komfortową. Należy więc ograniczyć bodźce, które prowokują go do takiego zachowania.
  • Nie należy krzyczeć na dziecko, które ssie palca. Najczęściej robi to w sytuacjach stresujących. Aby rozładować jego napięcie można np. go przytulić, pocieszyć itp.
  • Część dzieci usypiając lubi mieć paluszek w buzi. Należy spróbować delikatnie, nie budząc dziecka, po prostu wyjąć go z buzi.
  • Zamiast karcenia należy zastosować system nagradzania. Jeżeli dziecko wytrzyma dzień bez ssania palca, podarujmy mu prezent, który zachęci go do dalszego zmagania się z nawykiem ssania.
  • Warto też rozważyć zniechęcenie dziecka do ssania kciuka przez posmarowanie go dostępnymi w aptece miksturami, tzw. Gorzki paluszek. Są one nietoksyczne i mają nieprzyjemny smak, co powinno zadziałać.
Anna Brzyszcz, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziwne zwyczaje maluchów
Dziwne zwyczaje maluchów

Głowa niemowlaka

Głowa niemowlaka

Uderzanie głową przez malucha w ścianę czy szczebelki łóżka rodzicom wydaje się dość dziwnym, a nawet patologicznym zachowaniem.

Dziwne zwyczaje maluchów

Uderzanie głową

Uderzanie głową przez malucha w ścianę czy szczebelki łóżka rodzicom wydaje się dość dziwnym, a nawet patologicznym zachowaniem. Okazuje (...) . Może zabrzmi to dziwnie, ale dla większości dzieci uderzanie głową jest sposobem na to, aby się uspokoić, zrelaksować, wyładować negatywne emocje. Rytmiczne

Dziwne zwyczaje maluchów

Dziecko ssie kciuk

Wiele mam zastanawia się, czy to normalne, że ich dziecko ssie kciuk. Ssanie kciuka u dziecka zaczyna się już w życiu płodowym i jest najzupełniej normalnym przejawem odruchu ssania. W ten sposób dziecko "ćwiczy" późniejsze ssanie piersi matki. W pewnym momencie jednak ssanie kciuka powinno

Dziwne zwyczaje maluchów

Nawyki malucha- ssanie kciuka

Nawyki malucha- ssanie kciuka

Ssanie palca to bardzo często spotykany nawyk u dzieci. Przyczyn ssania palca może być naprawdę wiele, najczęściej jednak pomaga mu to radzić sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi.

Dziwne zwyczaje maluchów

Odstawienie od piersi dziecka

Odstawienie od piersi bywa trudne nie tylko dla dziecka, ale również dla karmiącej mamy. Często kobieta, pragnąc odstawić dziecko od piersi, czuje się rozdarta - chciałaby już przestać karmić, ale boi się, że skrzywdzi dziecko. Warto pamiętać, by decyzję o odstawieniu od piersi podejmować wyłąc

Dziwne zwyczaje maluchów

Dziecko przeklina

Dziecko przeklina

to. Jeśli jednak nie będziesz robić dziwnych min, śmiać się czy reagować w żaden inny sposób, przeklinanie szybko przestanie dziecka fascynować (...) dziecka posługiwania się obraźliwym słownictwem powinno rozpocząć się od kompromisu. Najlepiej przygotuj razem z maluchem listę brzydkich słów

Dziwne zwyczaje maluchów

Ssanie palca

Ssanie palca jest naturalne dla malutkich dzieci, które ssąc palec, uspokajają się. Takie zachowanie występuje u ludzi, a także u małp człekokształtnych. Już dzieci w łonie matki ssą kciuk około piętnastego tygodnia życia płodowego. Noworodki odruchowo ssą wszystko, co znajdzie się w ich bu

Fizjologia malucha

Ssanie kciuka

Ssanie kciuka

. Dlaczego dziecko ssie kciuk? Ssanie kciuka u niemowląt, noworodków oraz dzieci jeszcze w brzuchu matki jest naturalnym i częstym zjawiskiem. Większość (...) kciuk już w momencie wyrzynania się pierwszych zębów stałych, czyli około 4.-5. roku życia. Ssanie kciuka to dla dziecka sposób na uspokojenie. Ssanie palca daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dziecko ssie kciuk, kiedy się boi, kiedy go coś boli, kiedy idzie spać lub kiedy czeka go jakieś wyzwanie (na przykład przed pójściem pierwszy raz do przedszkola). Takie samouspokajanie sprawia, że dziecko lepiej śpi w nocy. Wszystkie dzieci kiedyś z tego wyrastają, jedne prędzej, inne szybciej - ma to miejsce między 2. a 4. rokiem życia. Jak oduczyć dziecko ssania kciuka? Ssanie kciuka może rzeczywiście rozładowywać napięcie psychiczne dziecka i pomagać mu w radzeniu sobie z problemami. Jeśli jednak jesteśmy zaniepokojeni utrzymującym się nawykiem, możemy postarać się oduczyć dziecko ssania kciuka. Powinniśmy zacząć oduczać dziecko ssania kciuka, jeśli: stomatolog stwierdzi, że zęby dziecka mogą lub zaczynają się krzywić; dziecko ssie kciuk niemal bez przerwy; dziecko ssie kciuk bardzo intensywnie i energicznie; pojawia się infekcja, ropień, modzel lub owrzodzenie kciuka; dziecko ma ciągle spierzchnięte i popękane usta; dziecko ma trudności z komunikacją wywołane ssaniem palców; ssanie palca wywołuje problemy z rozwojem społecznym dziecka; pojawiają się wady artykulacyjne spowodowane ssaniem kciuka; ssanie kciuka u dziecka pojawia się także w przedszkolu, gdzie inne dzieci mogą się z tego naśmiewać. Pamiętajmy, że zakazy niewiele tu pomogą. Mogą one tylko utrwalić nawyk. Pierwszym krokiem w kierunku oduczenia dziecka ssania kciuka jest poważna rozmowa z maluchem. Trzeba wyjaśnić dziecku, że ssanie palca może być szkodliwe dla jego zgryzu, a co więcej, że będzie później musiało nosić aparat na zęby. Jeśli rozmowa nie pomoże, można poprosić stomatologa, by jako zewnętrzny autorytet porozmawiał z dzieckiem. Można próbować zamienić kciuk na smoczek. Będzie to korzystniejsze dla dziecka, gdyż smoczki do ssania są bardziej miękkie niż palec. Można je szybko umyć oraz sparzyć, więc są bardziej higieniczne. Plastikowa obwódka blokuje ssanie, by nie było uciskające na zęby. Kiedy widzimy, że dziecko mimo rozmów z nami oraz stomatologiem i innych prób z naszej strony nadal wkłada palce do buzi, możemy też próbować odwracać jego uwagę. Jeśli poprosimy dziecko o pomoc, wymagającą od niego użycia obu rąk, dziecko wyjmie kciuka z buzi. A o to właśnie chodzi. Skutecznym sposobem jest smarowanie dziecku kciuków nieprzyjemnie smakującymi substancjami, np. octem. Trzeba jednak raz na jakiś czas zmieniać smak, gdyż dziecko może się przyzwyczaić do naszego "odstraszacza".

Pożegnanie ze smoczkiem

Wpływ ssania smoczka lub kciuka na mowę dziecka

Wpływ ssania smoczka lub kciuka na mowę dziecka

. W późniejszym czasie maluch będzie miał trudności w rozdrabnianiu i połykaniu pokarmu.Wady zgryzu Dzieci zaprzyjaźnione ze smoczkiem lub kciukiem (...) smoczka czy kciuka w dużej mierze zmniejsza napięcie mięśni warg, kłopotliwe będzie zaciśnięcie ust, a co za tym idzie, dziecko w przyszłości może mieć