Sposoby na stres w ciąży

Każda z przyszłych mam powinna mieć świadomość, że ciąża to niełatwy i pełen napięć okres w jej życiu. Kiedy czujemy, że sytuacja wymyka się spod kontroli, warto poszukać sposobów na walkę ze stresem.

Ciąża a pływanie

Pływanie w czasie ciąży jest fantastycznym sposobem na zrelaksowanie się i rozluźnienie napiętych mięśni.

Metody walki ze stresem

Oto kilka przykładów:

Polecane wideo:

 • Aromaterapia – działa relaksująco, redukuje stres, jest skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości. Wystarczy dodać ok. 4 kropli olejku eterycznego do ciepłej kąpieli. Wcześniej należy sprawdzić, które olejki są bezpieczne dla przyszłej mamy. W ciąży zalecane są olejki lawendy, słodkiej pomarańczy, bergamotki, mandarynki i ylang-ylang.
 • Terapia kwiatowa Bacha – łagodzi napięcie, chroni przed skutkami silnego stresu. Można bezpiecznie stosować w ciąży. Jest to terapia ekstraktami kwiatów dziko rosnących roślin i drzew. Używamy 4 krople preparatu na szklankę wody. Można zaaplikować bezpośrednio na język. Można również wmasować w nadgarstki lub skronie.
 • Metody relaksacyjne – refleksologia, masaż i shiatsu – zawsze należy skonsultować z lekarzem.
 • Oddychanie i wizualizacja – usiądź w wygodnym fotelu i wyobraź sobie przyjemną sytuację, zamknij oczy i myśląc o tym, co się dzieje w owych wyobrażeniach, skup się na głębokim oddychaniu, a szczególnie wydechu, typu „westchnienie ulgi”. Poświęć na taki relaks około 10 minut dziennie.
 • Ćwiczenia fizyczne – mają uzasadnienie, jeśli wie o nich lekarz, a Ty wcześniej prowadziłaś czynny tryb życia. W przeciwnym razie ciąża nie jest dobrym momentem na aktywność sportowca. Ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję substancji odpowiedzialnych za Twoje dobre samopoczucie. Pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu.
 • Hipnoza – jest to stan świadomości między jawą a snem. Jeśli masz szczególne zmartwienia, warto kupić płytę z instruktażem autohipnozy, która pozwoli ci się odprężyć i pomoże w łagodnym przebiegu porodu.
 • Masaż – może go zrobić fachowiec, ale zawsze możesz poprosić partnera, by zrobił ci masaż pleców lub stóp. Pod prysznicem użyj rękawicy do masażu – odprężysz ramiona i szyję. Gdy dokucza ból głowy, pomaga masaż skroni.
 • Joga – bardzo pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Uczy technik relaksacyjnych i oddechowych, które możesz potem wykorzystać podczas porodu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Oczywiście, zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, czy Twój lekarz nie ma nic przeciwko.
 • Tai-chi lub qi-gong – ćwiczenia te rozluźniają mięśnie i poprawiają nastrój, redukują stres w ciąży. Nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, a raczej skupienia i koncentracji. Powolne ruchy kształtują sylwetkę, wzmacniają mięśnie i poprawiają krążenie krwi.
 • Pływanie – zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży, to doskonały trening, podczas którego odpoczywają również mięśnie, więc czujemy się doskonale zrelaksowane.
 • Ćwiczenia rozciągające – usiądź lub połóż się wygodnie. Rozciągnij ręce i dłonie, napnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a następnie rozluźnij się. W podobny sposób można trenować mięśnie nóg. Kolejnym ćwiczeniem może być obracanie głową w lewo i prawo oraz przechylanie jej do przodu i do tyłu. Wyciągnij ramiona w dół (w kierunku palców stóp), wytrzymaj chwilę w tej pozycji, rozluźnij się. Każdą grupę mięśni ciała ćwicz w trzech fazach: rozciągnij, przytrzymaj i rozluźnij. Pamiętaj też, aby głęboko i spokojnie oddychać.

Relaksujcie się przyszłe mamy, póki jeszcze Maleństwa nosicie pod sercem. Potem, w tym szaleństwie, kiedy dziecko pojawi się już na świecie, znowu łatwo się zatracić i przeżywać cały stres na nowo. A przecież szczęśliwe mamy to szczęśliwe dzieci. Pamiętajmy o tym.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 6 dni temu

1
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) sportu. W tym przesądzie jest, niestety, ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś...

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny z...

Emocje w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych. Zarówno koszmary (...) się w ciele matki, za które odpowiedzialne są hormony. Istnieją...

Emocje w ciąży

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

Ciąża to okres, w którym ekscytacja miesza się z przerażeniem, a kobieta jest zasypywana dobrymi radami od koleżanek, rodziny, lekarzy. Duża ilość (...) zastąpił apetyt na słodycze, wiedz, że seks w ciąży na pewno nie...

Emocje w ciąży

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub dużo czasu spędzasz z kobietą, która jest w ciąży, prawdopodobnie dobrze jest ci znany termin „(https (...) , jednak mogą nieco utrudniać życie. Jak sobie z nimi radzić? ## Co powoduje wahania nastroju...