Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Sposoby na przyspieszenie porodu

Gdy mija wyznaczony termin porodu, kobieta ciężarna zastanawia się: „Kiedy ja wreszcie urodzę? Czemu mój maluszek nie chce wyjść na świat?”. Niektóre przyszłe mamy zastanawiają się nawet nad sposobami na przyspieszenie porodu. Metody indukowania porodu były znane już od starożytnych lat. Nie wszystkie jednak sugestie proponowane przez „doświadczone koleżanki” albo „internautki na forach” są godne polecenia. Czasem, zamiast sobie pomóc, można zrobić więcej krzywdy. Kiedy dziecko nie spieszy się, by opuścić „wygodne mieszkanko” w łonie matki, najlepiej zachować cierpliwość i rozsądek.

Polecane wideo:

Naturalne metody indukcji porodu

O ciąży przenoszonej mówi się wówczas, gdy kobieta jest po 42. tygodniu ciąży, a maluszek nie chce opuścić łona matki i brakuje czynności skurczowej macicy. Kiedy mija wyznaczony termin porodu, w niejednej przyszłej mamie narasta niepokój, czy wszystko jest w porządku i przebiega zgodnie z planem. Mimo uspokajających słów lekarza-położnika, pojawia się lęk i pokusa wykorzystania niektórych naturalnych metod na przyspieszenie akcji porodowej. Które z naturalnych sposobów indukcji porodu są bezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka? Po pierwsze, warto pamiętać, że jeżeli ciąża przebiegała prawidłowo i kobieta była pod stałą opieką ginekologa, nie ma powodów do paniki. Większość kobiet nie rodzi w wyznaczonym terminie porodu z tego względu, że nie da się do końca przewidzieć tempa rozwoju płodu.

Niektóre dzieci są gotowe wyjść na świat już po 38. tygodniach, a inne potrzebują nawet do czterech tygodni więcej czasu. Zawsze trzeba brać pod uwagę margines błędu przy wyznaczaniu terminu porodu – kobieta może urodzić zarówno dwa tygodnie wcześniej, jak i dwa tygodnie później od planowanej daty narodzin dziecka. Zatem jeśli wyznaczony termin porodu minął, a ty nadal nie urodziłaś, zachowaj spokój i nie panikuj – nic strasznego się nie dzieje. I tak urodzisz – nie masz innego wyjścia! W przewidzianym dniu porodu możesz zgłosić się do szpitala na oddział położniczo-ginekologiczny, by lekarz zrobił ci badanie KTG i zmierzył ciśnienie krwi. Kiedy wszystko będzie w porządku, zostaniesz odesłana do domu z zaleceniem, by przez najbliższe 14 dni przychodzić na kontrolę do szpitala. Po dwóch tygodniach, jeśli skurcze macicy nadal się nie pojawią, lekarz skieruje cię najprawdopodobniej na oddział patologii ciąży, by w sposób medyczny dokonać indukcji porodu.

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

Bóle brzucha w czasie ciąży towarzyszą każdej kobiecie i są całkowicie normalnym zjawiskiem, więc nie ma powodu do niepokoju. Taki objaw jest wynikiem...

Jednak kobiety, którym upłynął wyznaczony termin porodu, starają się czasami stosować naturalne sposoby na przyspieszenie porodu. Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najprzyjemniejszych sposobów na wywołanie porodu jest seks. Współżycie seksualne już w starożytności uznawano za skuteczną metodę indukowania porodu. Dlaczego seks sprzyja wywoływaniu skurczów macicy? Po pierwsze, penetracja stanowi naturalny masaż szyjki macicy, a po drugie – sperma mężczyzny zawiera prostaglandyny, czyli hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy i prowokują skurcze. Do wywołania porodu może przyczynić się także stymulacja brodawek piersiowych. W czasie pieszczot piersi kobiety do krwi uwalniana jest oksytocyna – hormon odpowiedzialny za skurcze macicy.

Do naturalnych metod wywoływania porodu zalicza się również wysiłek fizyczny. Nie chodzi o to, by przyszła mama bezpośrednio przed porodem dźwigała ciężkie siatki z zakupami, myła podłogi, skakała, biegała czy balansowała na stole, zawieszając firanki w oknach. Zbyt gwałtowny wysiłek może przyczynić się do odklejenia łożyska, co nie jest korzystne dla płodu. Lekarze zalecają natomiast długie spacery w dość szybkim tempie, ale bez wywoływania zadyszki oraz korzystanie ze schodów zamiast windy. Rozsądnie dozowana aktywność fizyczna dotlenia przyszłą mamę i maluszka, a także może okazać się skutecznym sposobem na przyspieszenie porodu. Ponadto, wysiłek i namiastka sportu przyczyniają się do uwalniania do krwiobiegu hormonów szczęścia – endorfin, które pozytywnie nastrajają i znoszą uczucie bólu.

Wiele kobiet chwali sobie także wywar z liści malin (nie z owoców), który działa naskurczowo. Nie warto jednak oczekiwać efektów po jednorazowym wypiciu napoju. Na rezultaty przyjdzie czekać kilkanaście dni. Napar z liści malin można zatem zacząć pić po 38. tygodniu ciąży. W Internecie pojawiają się też propozycje, by na wywołanie porodu zastosować prysznic bądź kąpiel w wannie z ciepłą wodą. Woda na pewno relaksuje i rozluźnia, ale tak naprawdę jest skuteczna wtedy, gdy akcja porodowa już się rozpoczęła. Pod nadzorem doświadczonej położnej można zastosować lewatywę głęboką. Lewatywa jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wywoływania skurczów macicy. Inne kobiety radzą z kolei pić olej rycynowy, który pobudza perystaltykę jelit. Do tej pory nie ustalono jednak, jaki jest związek między prowokowaniem porodu a oddziaływaniem na przewód pokarmowy ciężarnej.

Czasami zdarza się tak, że opóźnienia porodu wynikają z czynników natury psychologicznej – blokad emocjonalnych przyszłej mamy, lęku przed bólem, obaw przed radykalnymi zmianami w życiu po narodzinach dziecka. Wiele położnych zachęca wówczas ciężarne, by mówiły otoczeniu o swoich wątpliwościach i starały się oswoić swoje lęki oraz szukały wsparcia u bliskich. W niektórych przypadkach pomaga rozmowa z nienarodzonym maluszkiem, zachęcająca go do wyjścia na świat. Odrobina psychologii zatem na pewno nie zaszkodzi. Wśród wielu porad można znaleźć również co najmniej dziwne sposoby na indukcję porodu, np. zjedzenie jajecznicy z cebulą czy udział w samochodowym rajdzie po wyboistej drodze. Te zalecenia trzeba traktować „z przymrużeniem oka” i przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Termin porodu
Termin porodu

Wyznaczanie daty porodu

Jednym z tematów, który bardzo interesuje przyszłe matki, jest przewidywany termin porodu. Jednak jego wyznaczanie wzbudza wiele kontrowersji (...) . Jeśli jest zbyt odległy czy podejrzanie bliski, może budzić niepokój kobiet ciężarnych. Termin porodu wyznaczany jest przez lekarza na podstawie wzoru

Termin porodu

Jak obliczyć termin porodu? cz. 2/2

terminu porodu u kobiet, które prowadzą dokładne i sumienne obserwacje zmian zachodzących w ich organizmie, dotyczących m.in. cech fizycznych śluzu (...) inny jest wzór: Termin porodu = data poczęcia (lub owulacji) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok Termin porodu z USG Najbardziej pomocne

Termin porodu

Po terminie porodu

Po terminie porodu

Gdy nadchodzi termin porodu, z jednej strony przyszli rodzice bardzo się cieszą na przyjście dziecka na świat, z drugiej strony towarzyszy (...) niż wskazywał lekarz. Należy pamiętać, iż nie jest możliwe dokładne wyznaczenie terminu porodu, jedynie w przybliżeniu. Jeżeli termin porodu mija, nie należy

Termin porodu

Poczęte dziecko

Poczęte dziecko

Termin poczęcia to właściwy początek ciąży, przy czym do poczęcia może dojść jedynie w czasie owulacji.

Termin porodu

Określenie wieku ciąży

Określenie wieku ciąży

Wiek ciąży zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki, którą miała kobieta. Jest to najpopularniejsza metoda obliczania wieku ciąży, nazywana regułą Naegelego.

Termin porodu

Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin porodu?

Choć termin porodu określany jest już na pierwszej potwierdzającej ciążę wizycie u ginekologa, nie ma co się zbyt mocno do niego przywiązywać (...) a konkretnie 30,416 dni. Wzór wygląda tak: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni – 3 miesiące + 1 rok

Termin porodu

Wiek ciąży

Wiek ciąży

indywidualnie. Jak obliczyć termin porodu? Według reguły Naegelego, obliczanie terminu porodu wygląda jak poniżej: od daty ostatniej miesiączki odejmuje się 3 miesiące, do otrzymanej daty dodaje się 7 dni, do otrzymanej daty dodaje się 1 rok, jeśli cykl trwa dłużej lub krócej niż 28 dni, dodaje się różnicę między cyklami. Jeśli kobieta domyśla się, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, termin porodu można obliczyć inaczej: od terminu poczęcia odejmuje się 7 dni, od otrzymanej daty odejmuje się 3 miesiące, do otrzymanej daty dodaje się 1 rok. Bardzo ważną rolę w obliczaniu wieku ciąży i terminu porodu odgrywają badania prenatalne, szczególnie USG ciąży. Dzięki temu badaniu obrazowemu, lekarz jest w stanie określić przybliżony wiek płodu na podstawie jego wielkości i budowy. To zwykle to badanie jest brane pod uwagę jako wyznacznik wieku płodu. Także, jeśli obliczenia mówią inaczej. Kobieta w ciąży powinna pamiętać, że wyliczony termin porodu bardzo rzadko jest momentem przyjścia na świat dziecka. Maluch może urodzić się tydzień przed lub tydzień po wyznaczonym terminie i nie oznacza to żadnych problemów, nadal jest to poród o terminie.

Termin porodu

Skurcze przedwczesne

Przedwczesne skurcze porodowe są to skurcze występujące między 20 a 37 tygodniem ciąży, których nie należy lekceważyć, bywają bowiem przyczyną zbyt wczesnego rozwarcia się szyjki macicy i mogą doprowadzić do wystąpienia porodu przedwczesnego. Poród przedwczesny niesie ryzyko dla zdrowia i życia dziecka (m.in. niedobór surfaktantu - zaburzenia oddychania, niedobór enzymów wątrobowych). Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie przedwczesnych skurczów porodowych i ich zahamowanie za pomocą leczenia tokolitycznego. Przyczyny skurczów przedwczesnych Duże prawdopodobieństwo pojawiania się skurczów przedwczesnych specjaliści upatrują w różnego rodzaju wewnątrzmacicznych procesach zapalnych. Warto podkreślić, że powtarzające się infekcje układu moczowo-płciowego u kobiety w ciąży mogą przyczynić się do takiego stanu. Inne przyczyny to: przeciążenie fizyczne, stres, choroby infekcyjne matki przebiegające z wysoką gorączką, wady rozwojowe narządów płciowych oraz mięśniaki macicy, ciąża mnoga, wady płodu. Rozpoznanie skurczów przedwczesnych przez ciężarną może być stosunkowo łatwe. Zawsze, jeśli zaobserwujesz u siebie twardniejący brzuch oraz regularną i nasiloną akcję skurczową, która nie mija po zmianie pozycji, możesz przypuszczać, że masz do czynienia z przedwczesnymi skurczami. Ponadto ich przebieg nasila się oraz wzmaga się częstotliwość. Dlatego koniecznie skontaktuj się z ginekologiem, jeżeli zauważysz jakieś niepokojące objawy. Jak zapobiegać przedwczesnym skurczom? Nie pal papierosów i nie pozwól, by w Twojej obecności robili to inni. Palenie przez przyszłą mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Pamiętaj także, aby dobrze się odżywiać w czasie ciąży. Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą przyszłej mamy, a także niedoborami w jej diecie białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E (większe ryzyko infekcji). Jak się okazuje, nie tylko niedowaga, ale i otyłość (większe ryzyko nadciśnienia i cukrzycy) jest czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. W ciąży warto także bezwzględnie odstawić alkohol. Nawet niewielkie ilości alkoholu (>5 jednostek (...) porodu

Termin porodu

Termin poczęcia

terminu poczęcia w ten sposób przynosi błędne wyniki. Jak obliczyć termin porodu? W Internecie można znaleźć wiele stron (...) Termin poczęcia to właściwy początek ciąży, przy czym do poczęcia może dojść jedynie w czasie owulacji. Licząc od momentu zapłodnienia, ciąża trwa

Termin porodu

Obliczanie terminu porodu

; 10 miesięcy księżycowych. Na tej podstawie, znając datę ostatniej miesiączki lub wiek ciążowy, można obliczyć przybliżony termin porodu. Jednakże (...) 38. a 42. tygodniem ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Reguła Neagelego jest przydatna, gdy znamy termin ostatniej miesiączki (OM). Zakłada