Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci

Przeziębienie lub grypa pojawiają się u dzieci w najmniej oczekiwanych momentach. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zniwelowanie trudnych dla maluchów objawów. Dzięki nim spędzanie dni z katarem i gorączką będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Nawadnianie

Dzieci podczas gorączkowania mocniej się pocą, co może powodować odwodnienie. Właśnie dlatego należy podawać im duże ilości płynów. Maluchom polecane jest mleko matki na żądanie. Starszakom natomiast pomoże woda, zaleca się również kompoty i rozcieńczone soki.

Lecznicza parówka

Uczucie zatkanego nosa u niemowląt i dzieci złagodzi lecznicza parówka. Nie musimy być posiadaczami specjalnego sprzętu nawilżającego. Wystarczy odkręcić kran i siedzieć z dzieckiem przy parze wydobywającej się z gorącej wody.

Już kilka minut sprawi, że zalegająca w nosie wydzielina zacznie się rozpuszczać. Parówka ułatwi dziecku oddychanie i złagodzi kaszel.

Wyższe układanie głowy dziecka

Maluchowi, który trudno oddycha z powodu zatkanego nosa lub kataru, możemy łatwo pomóc w inny sposób. Jedną z metod jest ułożenie jego główki wyżej od reszty ciała. W ten sposób wydzielina nie będzie blokowała dróg oddechowych.

Ciepła zupa

Najlepszym sposobem na przeziębienie jest od lat domowa zupa. Ciepły płyn pozwoli na zwiększenie szybkości wydzielania śluzu z nosa. Jeżeli jednak dziecko nie chce jeść zupy, spróbuj podać mu inne, ciepłe napoje. Podobny skutek przyniesie herbata czy podgrzewany sok owocowy.

Większość dzieci podczas choroby przejawia brak apetytu. Nie zmuszajmy ich do jedzenia na siłę.

Leki dostępne bez recepty

Niektóre infekcje dziecięce nie potrzebują wizyty u lekarza. Jako rodzic najlepiej znasz przecież swoje dziecko i wiesz, kiedy jego zachowanie należy zbadać. Wtedy pomocne mogą okazać się leki OTC, czyli te dostępne bez recepty.

Wielu lekarzy uważa jednak, że w przypadku, gdy dziecko ma gorączkę, ale jest szczęśliwe i grzecznie się bawi – nie należy podawać mu leków zbijających temperaturę.

Podawaj dziecku miód

Naturalnym sposobem na kaszel i ból gardła u dzieci jest miód. Zawiera on duże ilości przeciwutleniaczy – związków hamujących namnażanie się szkodliwych wolnych rodników. Nie jest on jednak zalecany maluchom, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku życia, ponieważ może wywołać reakcje alergiczne.

Miód podajemy na łyżeczce, w herbacie lub po prostu dodajemy go do ciepłej wody.

Sól fizjologiczna

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uciążliwy katar jest zastosowanie soli fizjologicznej w sprayu. I chociaż efekty są krótkotrwałe, warto z nich korzystać. Sól rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, ułatwiając tym samym pozbywanie się kataru.

Kurowanie się w domu

Katar i gorączka u dzieci nie są powodem do niepokoju, jednak gdy z czasem dochodzą kolejne symptomy – warto zastanowić się nad pozostawieniem malucha w domu. Katar połączony z brakiem apetytu i zmianami nastroju może być pierwszym objawem grypy. Wtedy dziecko powinno odpoczywać w łóżku. I to najlepiej przez tydzień, ponieważ przez ten czas zaraża innych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...