Trwa ładowanie...

Sposoby na mdłości w ciąży

Avatar placeholder
28.01.2015 09:18
Sposoby na mdłości w ciąży
Sposoby na mdłości w ciąży

Sposoby na mdłości w ciąży muszą być przede wszystkim sposobami naturalnymi oraz bezpiecznymi dla dziecka. Należy pamiętać, że nie każda naturalna metoda na zmniejszenie mdłości jest bezpieczna dla płodu. Najbezpieczniej jest skonsultować wybór sposobów na mdłości ciążowe ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

spis treści

1. Sposoby na mdłości i wymioty w ciąży

Mdłości to dolegliwość ciążowa obecna u 50-90 proc. kobiet ciężarnych. Nie jest to powód do niepokoju. Mdłości i wymioty pojawiają się szczególnie rano i zwykle przechodzą pod koniec pierwszego trymestru ciąży. U niektórych kobiet niestety trwają dłużej: niekiedy nawet do piątego miesiąca ciąży.

Tradycyjnie zaleca się pewne zmiany w diecie i sposobie spożywania posiłków. Dobrze jest rozdzielać pokarmy stałe od płynów, jeść mniejsze porcje, ale częściej (sześć mniejszych posiłków dziennie), aby uniknąć uczucia głodu, unikać jedzenia tłustych pokarmów i picia słodkich i zimnych napojów. Obecnie badania sugerują, że te sposoby na nudności nie są zbyt skuteczne.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Zauważono, że mdłości i wymioty w ciąży są silniejsze, jeśli matka nie wypoczywa wystarczająco długo. Sen w ciąży jest bardzo ważny, a co więcej – jest potrzebny w większych ilościach niż w innych momentach życia. Odpoczynek jest szczególnie ważny dla kobiety, jeśli mdłości już utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Po przebudzeniu także lepiej nie wstawać od razu, a poleżeć jakiś czas.

Witaminy w czasie ciąży także są bardzo ważne przy zwalczaniu mdłości i wymiotów. Szczególnie korzystna jest witamina B6. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować tylko witaminy przeznaczone dla ciężarnych i w zalecanych dawkach.

Trudno o badania dotyczące wpływu medycyny alternatywnej na mdłości i wymioty w ciąży. Akupresura i akupunktura zdają się pomagać kobietom w ciąży. Punktem wykorzystywanym do uciskania bądź nakłuwania przez terapeutę jest powierzchnia o szerokości trzech palców zlokalizowana przy nadgarstku.

Należy pilnować, aby w czasie ciąży przyjmować wystarczającą ilość płynów. Odwodnienie w ciąży może doprowadzić do konieczności podania kroplówki.

2. Co w przypadku bardzo nasilonych mdłości i wymiotów w ciąży?

Najbardziej ostrą formą tej dolegliwości są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Ciągłe mdłości i kilkukrotne wymioty w ciągu doby mogą doprowadzić nawet do spadku wagi o 5 proc. masy ciała sprzed ciąży. Tak nasilone stany pojawiają się u niewielkiego odsetka kobiet ciężarnych (częściej u kobiet w ciąży wielopłodowej). Nawet tak silne wymioty i mdłości nie zagrażają zwykle zdrowiu matki i dziecka.

Jeśli chodzi o zapobieganie mdłościom i wymiotom bardzo nasilonym, nie odbiega ono od zapobiegania mniej intensywnym mdłościom. Jeśli komfort życia kobiety znacznie się obniżył, a sposoby na mdłości i wymioty nie pomagają, najlepiej jest zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Po zbadaniu kobiety i zebraniu wywiadu lekarskiego, lekarz może przepisać leki łagodzące mdłości i wymioty, a także skierować na nawadnianie dożylne. Dzięki badaniom można się także dowiedzieć, czy mdłości i wymioty nie są wywołane innym czynnikiem, na przykład schorzeniem, które należy wyleczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze