Spokojny sen dziecka, to lepsze zdrowie psychiczne… mamy!

Warunkiem prawidłowego rozwoju człowieka jest zdrowy sen. Wraz z wiekiem, zmniejsza się na niego nasze zapotrzebowanie. O ile niemowlęta potrzebują około 14 godzin snu, tak już 16-letniemu dziecku, wystarczy 8 godzin na dobę. Ale czy to, jak śpi dziecko może mieć wpływ nie tylko na jego zdrowie, ale także samopoczucie matki? Przeprowadzone badania udowadniają, że spokojny sen dziecka, ma bardzo wiele korzyści także dla jego rodziców.

Jedzenie, które ma wpływ na sen

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć spokojnie w krainę łagodności, a które sprawią,...

Spokojny sen dziecka, to korzyści zdrowotne dla niego i jego mamy

Najnowsze badania przeprowadzone przez Murdoch Childrens Research Institude w Melbourne, w Australii wykazały,  że jakość snu dziecka, wpływa na samopoczucie jego rodziców.

Polecane wideo:

- Mama i tata, którzy kładą swoje dzieci wcześniej do łóżka nie wiedzą, że to korzyści zarówno dla ich pociech, jak i dla nich samych – powiedział dr Jon Quach, główny autor badań i pracownik naukowy instytutu w Melbourne.

Dr Jon Quach poleca, aby kłaść dziecko wcześnie spać, tak by mogło spokojnie przespać tyle, ile potrzebuje jego organizm. Dziecku w wieku szkolnym potrzeba maksymalnie 11 godzin snu, co umożliwia jego fizyczny wzrost, ponieważ hormon wzrostu jest wydzielany przez przysadkę mózgową przede wszystkim podczas trzeciej i czwartej fazy snu. Ponadto sen regeneruje organizm – spowalnia pracę serca oraz nerek, rozluźnia mięśnie i zmniejsza dopływ bodźców do układu nerwowego.

Brak snu u dziecka może prowadzić do niestabilności zachowań i zaburzeń charakterologicznych: agresji czy izolacji od otoczenia. U osób dorosłych, które cierpią na bezsenność, obserwuje się spowolnienia ruchowe, depresję, rozdrażnienie, apatię. Przewlekły brak snu może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i niesie negatywne skutki dla zdrowia.

- Wiemy, że sen w dużej mierze odpowiada za nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. U dzieci ma to istotny związek z zachowaniem i zdolnościami do samokontroli – mówi dr Wendy Sue Swanson, pediatra zaangażowany w australijskie badania i dodaje: - ale pomyślmy też o ich mamach - jeżeli dziecko pójdzie wcześnie spać, to i one mają czas na wyciszenie, relaks i swoje obowiązki. To poprawia ich samopoczucie, bo wszystko mają pod kontrolą.

Wyniki badań zostały oparte o wywiady z dziećmi i rodzicami. Od 2004 roku przebadano tysiące rodzin, które nadal (co dwa lata) są kontrolowane. Badania objęły dzieci w wieku 4-5 lat. Wyniki wykazały, że dzieci, które chodziły spać wcześniej, odznaczają się „lepszą jakością zdrowia psychicznego”, w porównaniu do dzieci, które śpią mniej. Podobnie z ich rodzicami – kobiety, których dzieci śpią regularnie mają lepsze samopoczucie. Badacze zalecają od 10 do 13 godzin snu dla przedszkolaka i od 9 do 11 godzin snu dla dziecka w wieku szkolnym. Powyżej 16. roku życia większości dzieci wystarczy (tak jak dorosłemu) 8 godzin snu.

Twój maluszek nie chce spać w nocy? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i jak radzą sobie z tym inne mamy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Sen niemowlęcia
Sen niemowlęcia

Cuski pachnące mamą

biustonosza mamy przy policzku niemowlęcia, a z drugiej jego strony bieliznę innej kobiety. Maluchy bez problemów rozpoznawały zapach swojej (...) , z którego zostały wykonane, pochłaniają naturalny zapach mamy, a położone obok niemowlęcia,...

Sen niemowlęcia

Przytulanki dla twojego malucha

Przytulanki dla twojego malucha

Cuski - przyjacielem twojego dziecka Miękka przytulanka pachnąca mamą sprawi, że twój maluch będzie czuł się bezpiecznie. Dodatkowo, jej prosty krój wpływa m.in. na rozwój wyobraźni.

Sen niemowlęcia

Problemy ze snem niemowlęcia

Problemy ze snem niemowlęcia

Problemy ze snem u niemowlęcia mają różnorakie przyczyny, czasami błahe, niekiedy jednak poważne i wymagające konsultacji lekarskiej.

Sen niemowlęcia

Twoje dziecko ma problemy ze snem? Radzimy jak je rozwiązać

Twoje dziecko ma problemy ze snem? Radzimy jak je rozwiązać

Co z tym snem? Dwoisz się i troisz, ale twoje dziecko nadal nie chce usnąć w dzień. Z kolei w nocy - budzi się kilka razy. Nie martw się - nie jesteś (...) , która jest niezbędna, by zapaść w sen. Postaraj się baczniej...

Sen niemowlęcia

Pozycje do spania dla niemowląt

Pozycje do spania dla niemowląt

informacyjne na ten temat znacznie zmalał odsetek dzieci umierających, tzw. śmiercią łóżeczkową. Dlatego też sen niemowlęcia będzie o wiele bezpieczniejszy, jeśli ułoży się go na plecach lub na boku. Oto krótka charakterystyka...

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Zdrowie dzieci

Sposoby na spokojny sen alergika

Sposoby na spokojny sen alergika

Symptomy alergii nocą Objawy alergii są gorsze nocą i mogą zakłócić spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się w nocy z powodu (...) spokojny sen, więc jeśli masz uczulenie,...