Spodziewasz się chłopca? Uważaj!

Kobiety w ciąży spodziewające się syna są bardziej narażone na powikłania w czasie ciąży niż panie oczekujące na córkę – ustalili australijscy naukowcy.

Badanie przeprowadzono na 574 tys. ciężarnych kobiet zamieszkałych w Australii, które urodziły dzieci pomiędzy 1981 a 2011 rokiem. Zespół naukowców chciał sprawdzić związki pomiędzy płcią dziecka a występowaniem powikłań ciążowych, które wpływają zarówno na kobietę, jak i nowo narodzone dziecko. Rezultaty okazały się zaskakujące.

Polecane wideo:

W toku analiz okazało się, że kobiety, które spodziewały się syna były bardziej narażone na wszelkiego rodzaju komplikacje. Kobiety w ciąży z chłopcami częściej rodziły też przed terminem.

Oprócz tego, były aż o 27 proc. bardziej narażone na wystąpienie porodu przedwczesnego pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży, o 24 proc. częściej występował u nich poród pomiędzy 30. a 33. tygodniem ciąży i o 17 proc. częściej pomiędzy 34. a 36. tygodniem ciąży. Przy czym poród przedwczesny eksperci opisują jako rozwiązanie ciąży przed 37 tygodniem jej trwania.

Na tym jednak nie koniec. Matki spodziewające się chłopców były o 4 proc. bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej oraz o 7,5 proc. na stan przedrzucawkowy, który jest niezwykle poważną komplikacją i może bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowi zarówno dziecka, jak i matki.

To nie pierwsze badania, w których skupiono się na zależności między płcią dziecko a stanem zdrowia matki. Wcześniejsze analizy sugerowały, że matki dziewczynek są mniej narażone na poród przed terminem, urodzenie martwego dziecka, śmierć noworodka czy makrosomię płodu.

- Z naszych nowych badań płynie jeden główny wniosek. Istnieją dowody na to, że płeć dziecka ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia przyszłej matki – mówi dr Petra Verburs, współautorka badań.

Naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, dlaczego płeć dziecka ma tak duży wpływ. Claire Roberts, kierownik zespołu badawczego, sugeruje, że może mieć to związek z łożyskiem.

Według ekspertki, u płodów płci żeńskiej istnieje większa ekspresja genów biorących udział w rozwoju łożyska, utrzymaniu ciąży i utrzymaniu tolerancji immunologicznej w stosunku to tych mam, które oczekują na narodziny chłopca.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Unversity of Adelaide w Australii oraz Uniwersytetu Groningen w Holandii.  

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Dieta

death25 • ostatni post 2 tygodnie temu

3

Pomoocy !

Rebel1420 • ostatni post 3 tygodnie temu

1
Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy i złe samopoczucie to tylko nieliczne z możliwych dolegliwości w czasie ciąży.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie (...) składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa dieta w okresie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ (...) na jakość snu. Co więcej, w każdym z trymestrów ciąży...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży

. Częściej pojawiają się w pierwszej ciąży. Przyczyny tych dolegliwości są różnorodne i niewątpliwie mają podłoże hormonalne i psychosomatyczne. Objawy (...) materii i stanu ogólnego ciężarnej. W sytuacji, gdy twoje...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

może nie towarzyszyć krwawienie, ponieważ łożysko odkleja się stopniowo i krwawi do wnętrza macicy. Bóle krzyża w ciąży są dość powszechną dolegliwością (...) Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie zawsze...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Konflikt serologiczny

matki, jej organizm wytworzy przeciwciała skierowane przeciwko temu czynnikowi. W przypadku pierwszej ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest niewielkie (...) . Problemy zaczynają się, gdy kobieta ponownie zajdzie w ciążę...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Hemoroidy w ciąży

to choroba naczyń krwionośnych otaczających mięśnie zwieracza odbytu. W czasie ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe (...) ciąży. Samoistnie zanikają w kilka miesięcy po...