Trwa ładowanie...

Sól fizjologiczna – charakterystyka, nebulizacja, inhalacje, nawilżanie

Avatar placeholder
03.02.2017 21:02
Sól fizjologiczna – charakterystyka, nebulizacja, inhalacje, nawilżanie
Sól fizjologiczna – charakterystyka, nebulizacja, inhalacje, nawilżanie

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu. Pomaga w nawilżaniu śluzówek oraz przy nawracających infekcjach dróg oddechowych. Stosuje się ją do nawadniania pacjentów w szpitalach oraz do inhalacji.

spis treści

1. Sól fizjologiczna – charakterystyka

Sól fizjologiczna, nazywana także płynem fizjologicznym, to wodny roztwór chlorku sodu (czyli soli), zwykle dostępny w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna często stosowana jest jako kroplówka w celu nawadniania pacjenta po operacjach, biegunce, wymiotach czy po oparzeniach. Sól fizjologiczna służy także do rozrabiania niektórych leków, wymagających wstrzykiwania lub infuzji dożylnej.

2. Sól fizjologiczna – nebulizacja

Sól fizjologiczna nadaje się do podawania leków drogą wziewną, czyli tak zwanej nebulizacji. Zabieg ten pozwala na aplikację leku bezpośrednio do oskrzeli lub płuc. Dzięki temu działanie jest szybsze i skuteczniejsze. Nebulizator pozwala na samodzielne leczenie się w domu bez konieczności udania się do szpitala. Metodę tą stosuje się zazwyczaj u osób, które chorują na mukowiscydozę oraz astmę oskrzelową. Jeśli choruje się na nawracające zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżytu nosa i gardła czy stanów zapalnych nosa, gardła i krtani to nebulizacja jest bardzo skuteczna.

3. Sól fizjologiczna – inhalacje

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jeśli nie mamy nebulizatora, to z pomocą soli fizjologicznej możemy wykonać zwykłą inhalację. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina przy pomocy soli fizjologicznej i inhalacji szybciej zacznie się odrywać. Zabieg ten nie jest jednak dla wszystkich bezpieczny. Nie powinny go wykonywać przede wszystkim osoby: chorujące na nowotwory, gruźlicę, ropne zapalenie migdałków i zatok, a także stany zapalne górnych dróg oddechowych z wysoką gorączką, krwotoki z górnych dróg oddechowych oraz niewydolność krążeniową lub oddechową.

Zobacz także:

4. Sól fizjologiczna – nawilżanie

Sól fizjologiczna nie powoduje podrażnień, w związku z tym ma szereg zastosowań zewnętrznych. Bardzo dobrze się sprawdza do przemywania oczu dzieciom już od 1 dnia życia. Sól fizjologiczna nawilży śluzówkę oka, kiedy nasze oczy są zbyt przemęczone na przykład przez długotrwałą pracę przy komputerze. Bardzo dobrze sprawdza się także do nawilżania śluzówki nosa zwłaszcza kiedy jest sezon grzewczy i powietrze w domu jest suche. Pozwala usunąć zalegającą wydzielinę. Wystarczy zaaplikować do nosa po jednej lub dwóch kropelkach. Sól fizjologiczna znajduje także zastosowanie do przemywania uszu oraz niewielkich ran.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze