Skarb w samochodzie

Przewożenie dzieci nie sprowadza się jedynie do wstawienia do samochodu fotelika. Przede wszystkim wybór odpowiedniego siedziska nie jest łatwy. Gdy już dokonamy właściwego, pojawiają się problemy, o których pojęcie mają tylko zmotoryzowani rodzice z długim stażem.

Zacznijmy od fotelików, czyli od rzeczy podstawowej i nieodzownej. Według badań, które przeprowadzono na zlecenie Szkoły Auto Skody, większość dzieci przewożona jest samochodami nieprawidłowo: jeśli nawet w fotelikach, to albo niedostosowanych do wagi i wieku dzieci, albo niedopasowanych do danego modelu auta, albo źle przymocowanych – fotelik do auta lub dziecko do fotelika. Nie zaleca się kupowania bądź „dziedziczenia po starszym bracie lub kuzynie” fotelików sprzed kilku lat. Postęp techniczny jest bardzo szybki i nowe foteliki są dużo bezpieczniejsze.

Polecane wideo:

Szyte na miarę

Odpowiedni fotelik samochodowy

Dlaczego dziecku potrzebny jest fotelik? Dlaczego nie wystarczą pasy bezpieczeństwa? Dlaczego ważne jest, by był to dobry, odpowiedni fotelik?

Szczególna uwaga należy się dzieciom, które muszą mieć stosowne do wagi ciała i wzrostu foteliki bądź poduszki siedziska i dopasowane do ich wzrostu górne punkty mocowania pasów. Żaden pas nie powinien mieć skręconych taśm, a taśmy nie powinny być luźne. Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycję do przewożenia małych dzieci od zera do trzech-czterech lat zapewnia fotelik „tyłem do przodu”.

Dziecka w foteliku nie wolno przewozić na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba że zostanie ona wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy. W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne można natomiast wozić dzieci do 12 roku życia na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w fotelikach i tylko przodem do kierunku jazdy. Na pozostałych miejscach fotelik lub podstawka muszą być, jeżeli dziecko nie ukończyło 12 lat lub nie przekroczyło 150 cm wzrostu. Jeżeli nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, ale skończyło już 12 lat, to może być – zgodnie z przepisami - przewożone bez podstawki lub fotelika.

Co do podstawki. Ostatnie badania bezpieczeństwa są niestety druzgocące dla tych „wynalazków”. Według ADAC większość dostępnych na rynku podstawek nie spełnia restrykcyjnych norm bezpieczeństwa. Jest jeszcze jeden problem – podstawki muszą być naprawdę perfekcyjnie przymocowane, jeśli chcemy, by spełniały swoją funkcję. Gdy przy ich instalacji wykażemy się niedbalstwem, to istnieje ogromne ryzyko, że podczas wypadku podstawka po prostu wyskoczy spod pupy dziecka. Nie dość, że nie pomoże mu w utrzymaniu właściwej pozycji w samochodzie, to na dodatek będzie stanowiła dodatkowe niebezpieczeństwo – stanie się kolejnym ruchomym elementem w aucie.

Dzieci w samochodzie

Chłopcy zapięci w fotelikach samochodowych.

Fotelik to tylko początek

Sadzając dziecko w samochodzie, kierowca powinien mieć z nim łatwy kontakt wzrokowy. Nie sadzajmy dziecka na tylnej kanapie za fotelem kierowcy, tylko za fotelem pasażera. Przyczyna jest prozaiczna - wtedy możemy kontrolować jego zachowanie. Zerkając w lusterko, sprawdzimy, czy śpi, czym się bawi i czy nie przychodzą mu do głowy pomysły typu zabawa w odpinanie pasów bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że dziecko powinno podróżować w absolutnym komforcie. W okresie zimowym nagrzejmy samochód tak, aby pozwolić sobie na rozpięcie śpiworka, w którym jest nasza pociecha, czy rozpięcie puchowej kurtki. Zdejmijmy czapki i szaliki.

Wyzwaniem są zawsze dalsze trasy. Starajmy się planować je w taki sposób, by dziecko większość trasy przespało. Jeśli to niemożliwe, zapewnijmy mu jakieś zajęcie. Świetnym pomysłem są przenośne odtwarzacze DVD, które montuje się na zagłówkach. Samochody rodzinne wyższej klasy mają takie instalacje fabrycznie, ale jeśli nie posiadamy komfortowego SUV-a ze świetnym zestawem audio-wideo, to taki odtwarzacz możemy kupić osobno.

Złym pomysłem są zwykłe tablety czy laptopy – a to z tego względu, że nie zamontujemy ich w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia podczas stłuczki. Kategorycznie odradza się kredki, klocki i inne tego typu zabawy, które po prostu mogą stanowić zagrożenie podczas wypadku. Zadbajmy też o to, aby w odtwarzaczu była ulubiona muzyka naszej pociechy – zyskujemy cenne minuty, gdy znudzony mały pasażer może być przez chwilę zabawiony przez swoje ulubione nutki.

Zapewnijmy także dziecku przekąski. Najlepiej miękkie ciastka – biszkopty sprawdzają się idealnie, podobnie jak najprostsze chrupki kukurydziane. Oczywiście zabrzmi to jak wyrok dla miłośników czystego i sterylnego wnętrza samochodu. Prawda jest jednak taka, że mając małe dzieci, musimy pożegnać się z czystym autem, szczególnie w środku. Podróż z pociechą to zawsze tona śmieci i okruchów, a jesienią i zimą dochodzą do tego zabłocone chodniki i brudne progi. Wracając do biszkoptów – są one bezpieczną przekąską. Łatwo się je gryzie i przełyka, nie zagrażają zachłyśnięciem. Absolutnie odradzam (nie tylko ja, także eksperci od bezpieczeństwa czy ratownicy medyczni) cukierki czy lizaki. Łatwo można się nimi zachłysnąć, a patyczek od lizaka to dodatkowe narzędzie niebezpieczne. Jeśli picie – to najlepiej w kartoniku z rurką, choć i ona nie jest tak naprawdę mile widziana z podobnych względów jak patyczek od lizaka. Dlatego najlepiej korzystać z niemowlęcych tzw. kubków niekapków. Nie dość, że całe plastikowe i zakończone z reguły miękką gumą, to jeszcze dozują płyn powoli i małymi łykami.

Tablet dla dziecka

Dzieci często lepiej znają obsługę tabletów niż ich rodzice.

Bagaże mogą zabić

Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie bagaży. Na tylnej półce nie powinny leżeć przedmioty cięższe od słomkowego kapelusza, w bagażniku bądź schowku powinny zostać schowane takie akcesoria, jak apteczka, atlas samochodowy, teczka, laptop czy jakikolwiek inny przedmiot, który w razie gwałtownego hamowania mógłby się zamienić w pocisk rażący od tyłu kierowcę czy pasażerów. Miejsce, w którym umieszczamy dziecko, powinno być „sterylne” niczym kabina pilotów Airbusa.

Podróże z dzieckiem to niebywała frajda, ale jedynie wówczas, gdy jesteśmy do nich dobrze przygotowani. Dbajmy o bezpieczeństwo i komfort swoich dzieci. One potrafią niebywale dojrzale się za to odwdzięczyć.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 2 miesiące temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Baby on board - ten pierwszy raz

Baby on board - ten pierwszy raz

Ten pierwszy raz zawsze jest wyjątkowy. To delikatne, gładkie i giętkie ciałko... Wydawać by się mogło, że się połamie, jeśli będziesz niesubtelny. Ruszasz delikatnie. To jazda z najwyższą ostrożnością. Później wszystko się zmieni… Jeśli jeszcze nie...

Moto Parenting

Nowoczesne technologie multimedialne w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby na myśl określenie samochodu mianem multimedialnego centrum, służącego do przemieszczania się. Nadrzędną i w zasadzie jedyną rolą auta było transportowanie osób z jednego punktu do drugiego. Dziś tak przyziemne...

Moto Parenting

Kto częściej przyczynia się do wypadków?

Groźne sytuacje na drodze z udziałem pieszych nie biorą się znikąd. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku brawury i lekceważenia przepisów drogowych - zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zmotoryzowani często ignorują nakazy ograniczenia prędkości...

Moto Parenting

Czy fotelik Twojego dziecka jest dobrze umocowany? Sprawdź...

Czy fotelik Twojego dziecka jest dobrze umocowany? Sprawdź...

Wiele powszechnie dostępnych w sprzedaży fotelików samochodowych nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Isnieją egzemplarze, które trzymają się kanapy samochodu w zasadzie "na słowo honoru". Takie niedopatrzenia mogą spowodować więcej szkód niż brak fotelika...

Moto Parenting

Jak prawidłowo jeździć autostradą?

Wieści na temat oddania do użytku kolejnych odcinków autostrad są zwykle witane entuzjastycznie przez kierowców, którzy cenią sobie wysoki komfort jazdy i możliwość pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Brak doświadczenia w korzystaniu z autostrad...

Moto Parenting

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Rodzinny wyjazd to nie weekend we dwoje, na który można wybrać się spontanicznie i bez bagażu. Gdy na wycieczkę jedzie cała rodzina, przygotowania są niezbędne, pozwalają bowiem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak płacz dziecka, gdy w połowie...

Moto Parenting

Przegląd auta krok po kroku

Przegląd techniczny auta może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, ale nie zapominajmy, że regularne badania stanu samochodu zwiększają (//parenting.pl/portal/bezpieczna-jazda-jesienia). W trakcie użytkowania auta poszczególne jego elementy ulegają bowiem...

Moto Parenting

Mercedes-Benz Vito Tourer Select 116 CDI - test

Duże rodziny potrzebują dużych samochodów, dlatego choć popularność minivanów ostatnio spadła, to są producenci, którzy z tego segmentu się nie wycofają. Jednak bardzo duże rodziny potrzebują ciężkiego kalibru - pełnowymiarowego vana, którym można...