Skarb w samochodzie

Przewożenie dzieci nie sprowadza się jedynie do wstawienia do samochodu fotelika. Przede wszystkim wybór odpowiedniego siedziska nie jest łatwy. Gdy już dokonamy właściwego, pojawiają się problemy, o których pojęcie mają tylko zmotoryzowani rodzice z długim stażem.

Zacznijmy od fotelików, czyli od rzeczy podstawowej i nieodzownej. Według badań, które przeprowadzono na zlecenie Szkoły Auto Skody, większość dzieci przewożona jest samochodami nieprawidłowo: jeśli nawet w fotelikach, to albo niedostosowanych do wagi i wieku dzieci, albo niedopasowanych do danego modelu auta, albo źle przymocowanych – fotelik do auta lub dziecko do fotelika. Nie zaleca się kupowania bądź „dziedziczenia po starszym bracie lub kuzynie” fotelików sprzed kilku lat. Postęp techniczny jest bardzo szybki i nowe foteliki są dużo bezpieczniejsze.

Polecane wideo:

Szyte na miarę

Odpowiedni fotelik samochodowy

Dlaczego dziecku potrzebny jest fotelik? Dlaczego nie wystarczą pasy bezpieczeństwa? Dlaczego ważne jest, by był to dobry, odpowiedni fotelik?

Szczególna uwaga należy się dzieciom, które muszą mieć stosowne do wagi ciała i wzrostu foteliki bądź poduszki siedziska i dopasowane do ich wzrostu górne punkty mocowania pasów. Żaden pas nie powinien mieć skręconych taśm, a taśmy nie powinny być luźne. Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycję do przewożenia małych dzieci od zera do trzech-czterech lat zapewnia fotelik „tyłem do przodu”.

Dziecka w foteliku nie wolno przewozić na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba że zostanie ona wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy. W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne można natomiast wozić dzieci do 12 roku życia na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w fotelikach i tylko przodem do kierunku jazdy. Na pozostałych miejscach fotelik lub podstawka muszą być, jeżeli dziecko nie ukończyło 12 lat lub nie przekroczyło 150 cm wzrostu. Jeżeli nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, ale skończyło już 12 lat, to może być – zgodnie z przepisami - przewożone bez podstawki lub fotelika.

Co do podstawki. Ostatnie badania bezpieczeństwa są niestety druzgocące dla tych „wynalazków”. Według ADAC większość dostępnych na rynku podstawek nie spełnia restrykcyjnych norm bezpieczeństwa. Jest jeszcze jeden problem – podstawki muszą być naprawdę perfekcyjnie przymocowane, jeśli chcemy, by spełniały swoją funkcję. Gdy przy ich instalacji wykażemy się niedbalstwem, to istnieje ogromne ryzyko, że podczas wypadku podstawka po prostu wyskoczy spod pupy dziecka. Nie dość, że nie pomoże mu w utrzymaniu właściwej pozycji w samochodzie, to na dodatek będzie stanowiła dodatkowe niebezpieczeństwo – stanie się kolejnym ruchomym elementem w aucie.

Dzieci w samochodzie

Chłopcy zapięci w fotelikach samochodowych.

Fotelik to tylko początek

Sadzając dziecko w samochodzie, kierowca powinien mieć z nim łatwy kontakt wzrokowy. Nie sadzajmy dziecka na tylnej kanapie za fotelem kierowcy, tylko za fotelem pasażera. Przyczyna jest prozaiczna - wtedy możemy kontrolować jego zachowanie. Zerkając w lusterko, sprawdzimy, czy śpi, czym się bawi i czy nie przychodzą mu do głowy pomysły typu zabawa w odpinanie pasów bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że dziecko powinno podróżować w absolutnym komforcie. W okresie zimowym nagrzejmy samochód tak, aby pozwolić sobie na rozpięcie śpiworka, w którym jest nasza pociecha, czy rozpięcie puchowej kurtki. Zdejmijmy czapki i szaliki.

Wyzwaniem są zawsze dalsze trasy. Starajmy się planować je w taki sposób, by dziecko większość trasy przespało. Jeśli to niemożliwe, zapewnijmy mu jakieś zajęcie. Świetnym pomysłem są przenośne odtwarzacze DVD, które montuje się na zagłówkach. Samochody rodzinne wyższej klasy mają takie instalacje fabrycznie, ale jeśli nie posiadamy komfortowego SUV-a ze świetnym zestawem audio-wideo, to taki odtwarzacz możemy kupić osobno.

Złym pomysłem są zwykłe tablety czy laptopy – a to z tego względu, że nie zamontujemy ich w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia podczas stłuczki. Kategorycznie odradza się kredki, klocki i inne tego typu zabawy, które po prostu mogą stanowić zagrożenie podczas wypadku. Zadbajmy też o to, aby w odtwarzaczu była ulubiona muzyka naszej pociechy – zyskujemy cenne minuty, gdy znudzony mały pasażer może być przez chwilę zabawiony przez swoje ulubione nutki.

Zapewnijmy także dziecku przekąski. Najlepiej miękkie ciastka – biszkopty sprawdzają się idealnie, podobnie jak najprostsze chrupki kukurydziane. Oczywiście zabrzmi to jak wyrok dla miłośników czystego i sterylnego wnętrza samochodu. Prawda jest jednak taka, że mając małe dzieci, musimy pożegnać się z czystym autem, szczególnie w środku. Podróż z pociechą to zawsze tona śmieci i okruchów, a jesienią i zimą dochodzą do tego zabłocone chodniki i brudne progi. Wracając do biszkoptów – są one bezpieczną przekąską. Łatwo się je gryzie i przełyka, nie zagrażają zachłyśnięciem. Absolutnie odradzam (nie tylko ja, także eksperci od bezpieczeństwa czy ratownicy medyczni) cukierki czy lizaki. Łatwo można się nimi zachłysnąć, a patyczek od lizaka to dodatkowe narzędzie niebezpieczne. Jeśli picie – to najlepiej w kartoniku z rurką, choć i ona nie jest tak naprawdę mile widziana z podobnych względów jak patyczek od lizaka. Dlatego najlepiej korzystać z niemowlęcych tzw. kubków niekapków. Nie dość, że całe plastikowe i zakończone z reguły miękką gumą, to jeszcze dozują płyn powoli i małymi łykami.

Tablet dla dziecka

Dzieci często lepiej znają obsługę tabletów niż ich rodzice.

Bagaże mogą zabić

Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie bagaży. Na tylnej półce nie powinny leżeć przedmioty cięższe od słomkowego kapelusza, w bagażniku bądź schowku powinny zostać schowane takie akcesoria, jak apteczka, atlas samochodowy, teczka, laptop czy jakikolwiek inny przedmiot, który w razie gwałtownego hamowania mógłby się zamienić w pocisk rażący od tyłu kierowcę czy pasażerów. Miejsce, w którym umieszczamy dziecko, powinno być „sterylne” niczym kabina pilotów Airbusa.

Podróże z dzieckiem to niebywała frajda, ale jedynie wówczas, gdy jesteśmy do nich dobrze przygotowani. Dbajmy o bezpieczeństwo i komfort swoich dzieci. One potrafią niebywale dojrzale się za to odwdzięczyć.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 3 miesiące temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Popularność urządzeń nawigacyjnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania – w ciągu zaledwie kilku lat widok kierowcy z mapą stał się rzadkością, a sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem różnych modeli nawigacji. Wybór najlepszego urządzenia...

Moto Parenting

Grzechy główne kierowców

Grzechy główne kierowców

W trakcie nauki jazdy przyszli kierowcy poznają zasady ruchu drogowego i są zmuszeni do ich przestrzegania, by uzyskać upragnione prawo jazdy. Jeżdżą ostrożnie i bacznie przyglądają się znakom drogowym, ale już wkrótce po odebraniu tego dokumentu ich...

Moto Parenting

Prowadzenie samochodu nigdy nie było przyjemniejsze

Artykuł sponsorowany Jazda dobrym samochodem może dostarczyć tyle wrażeń, co udany seks - niektórzy kierowcy deklarują, że wrażenia podczas jazdy uwalniają w nich podobne emocje. Satysfakcję z prowadzenia samochodu odczuwają najczęściej te osoby, które...

Moto Parenting

Co zrobić, by nie paść ofiarą nieuczciwego mechanika?

Usterki mogą pojawić się nawet w nowym aucie, dlatego warto mieć namiary na dobrego, uczciwego mechanika. W kwestii wyboru specjalisty od napraw samochodu polegamy zwykle na radach znajomych, ale numer telefonu do sprawdzonego fachowca nie wystarczy,...

Moto Parenting

Poważne następstwa drobnych napraw

Usunięcie drobnej usterki przynajmniej w teorii nie nastręcza wiele trudności. W praktyce prosta naprawa bywa jednak niemałym wyzwaniem - wystarczy niewielka wada materiału, błąd ludzki lub zwykły pech, by usterka pogłębiła się i wymagała kosztownej naprawy. ##...

Moto Parenting

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiesz?

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiesz?

pasa przytrzymywała od zewnątrz podstawę fotelika pod siedzeniem dziecka, a część piersiowa oparcie fotelika zaraz za małym pasażerem, na wysokości (...) można wykonać praktycznie w każdych warunkach, na każdym miejscu w samochodzie....

Moto Parenting

Samochód rodzinny - z czym to się je?

Samochód rodzinny - z czym to się je?

Gdy zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego auta dla powiększającej się rodziny, od razu na myśl przychodzi mi daleka kuzynka. Jej mąż postanowił zmienić samochód na nowszy, by zapewnić żonie i nowo narodzonemu synkowi lepszy komfort jazdy. Zapewne...