Skala Apgar

Zaraz po urodzeniu u każdego noworodka przeprowadzane jest badanie, oceniające pięć najważniejszych parametrów. Dziecku uzyskuje wówczas punkty w skali Apgar, w ramach której sprawdzane są czynności serca, koloryt skóry, czynności oddechowe, reakcje na bodźce zewnętrzne oraz napięcie mięśni.

Skala Apgar służy do oceny czynności życiowych dziecka tuż po porodzie. Noworodek otrzymuje punkty w skali od 0 do 10. Wysoki wynik skali Apgar nie jest gwarancją idealnego rozwoju dziecka w przyszłości, stanowi jedynie wstępną ocenę stanu zdrowia maluszka. Lekarze stosują skalę Apgar, aby określić, czy noworodek wymaga pomocy medycznej czy też może zostać bezpiecznie przy mamie. Skala ta została wprowadzona przez amerykańską lekarkę, Virginię Apgar, w 1953 roku i jest powszechnie stosowana do dzisiaj w wielu krajach na całym świecie.

Polecane wideo:

Co bada skala Apgar?

Lekarz neonatolog, zaraz po przecięciu pępowiny łączącej dziecko z matką, bada noworodka pod kątem pięciu aspektów zdrowotnych. Za każdy może przyznać od zera do dwóch punktów. Badanie noworodka skalą Apgar wykonywane jest czterokrotnie – w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Jakie aspekty zdrowotne są brane pod uwagę? Należą do nich: kolor skóry, tętno, reakcja na bodźce, napięcie mięśniowe i oddychanie.

Badana cecha 0 punktów 1 punkt 2 punkty
kolor skóry sinica całego ciała tułów różowy, sinica części dystalnych kończyn całe ciało różowe
czynność serca niewyczuwalny poniżej 100 uderzeń/minutę powyżej 100 uderzeń/minutę
reakcja na bodźce (wprowadzenie cewnika do nosa) brak grymas twarzy kaszel lub kichanie
napięcie mięśniowe ogólna wiotkość ciała napięcie obniżone, zgięte kończyny napięcie prawidłowe, samodzielne ruchy
oddychanie brak oddechu oddech wolny i nieregularny głośny płacz

Suma punktów zdobytych podczas badania dziecka interpretowana jest następująco:
8-10 punktów – dobry stan noworodka;
4-7 punktów – średni stan noworodka;
3-0 punktów – zamartwica wymagająca natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Każdy noworodek urodzony w stanie średnim i złym wymaga szczególnej obserwacji i opieki lekarskiej. Stan dziecka może ulec poprawie z minuty na minutę, więc badanie jest powtarzane.

Ocena zdrowia dziecka skalą Apgar

Pierwszym aspektem podlegającym ocenie po porodzie jest oddech dziecka. Po przybyciu na świat i opuszczeniu łona matki dziecko przeżywa swego rodzaju szok. Otoczenie malucha zmienia się diametralnie. Z porodem kojarzy się zazwyczaj pierwszy krzyk dziecka i to właśnie za niego noworodek otrzymuje pierwszy punkt w skali Apgar. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, dziecko już w ciągu kilku minut normuje swój oddech. Jeśli oddychanie noworodka jest zaburzone, lekarze podają mu tlen w celu normalizacji oddechu. Problemy z oddychaniem mają zazwyczaj wcześniaki, gdyż ich płuca nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte a także dzieci, które przyszły na świat po ciężkim porodzie.

Kolejny element poddawany ocenie to częstość pracy serca. Jeśli jest mniejsza niż 60 na minutę, konieczne jest przeprowadzenie akcji reanimacyjnej. Następnie oceniany jest koloryt skóry. Dzieci po porodzie naturalnym są z reguły bardziej zmęczone, więc ich barwa skóry może być bardziej blada niż u noworodków rodzonych przez cesarskie cięcie. Noworodek, który otrzymuje maksymalną liczbę punktów za zabarwienie skóry, zwykle ma również dobre oceny pulsu i oddechu, gdyż te aspekty zdrowotne są ze sobą połączone.

Ostatniej ocenie podlegają napięcie mięśni i reakcja na bodźce. Zdrowy noworodek jest zazwyczaj ruchliwy, co świadczy o dobrym napięciu mięśni. Jeśli ciało malucha jest wiotkie, a dziecko nie stawia oporu przy próbie prostowania, może to świadczyć o niedotlenieniu albo o zaburzeniach neurologicznych. Reakcja na bodźce jest przeprowadzana przez wsadzenie cewnika do nosa. Jeśli maluch kicha lub kaszle, oznacza to, że jego układ nerwowy jest dobrze rozwinięty.

Zazwyczaj dzieci urodzone przedwcześnie mają gorsze wyniki w skali Apgar, gdyż nie są jeszcze przystosowane do samodzielnego życia poza łonem matki. Wynik badania w skali Apgar odnotowywany jest w książeczce zdrowia dziecka wraz z innymi informacjami na temat noworodka, takimi jak waga urodzeniowa czy długość ciała w centymetrach.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Skala Apgar
Skala Apgar

Badania noworodka po porodzie

w tak zwanej skali Apgar. Zazwyczaj stan noworodka zapisuje się w pierwszej i piątej minucie. Skala Apgarobejmuje ocenę pięciu najważniejszych (...) uważa się za urodzone w stanie dobrym, 5 i mniej punktów wymaga podania...

Skala Apgar

Pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsze 6 tygodni życia naszego dziecka to czas aklimatyzacji, wzajemnego poznawania i dostosowywania się do siebie. To okres, gdy zarówno ono, jak i my dochodzimy do siebie po trudach porodu. Jeżeli nasze dziecko przyszło na świat w terminie, jest zdrowe...

Skala Apgar

Pediatryczna skala Glasgow

Pediatryczna skala Glasgow to skala pomagająca ocenić stopień przytomności dziecka i niemowlęcia. Skalę Glasgow stosuje się zarówno u niemowląt (...) zastosowania pediatrycznej skali GCS (z angielskiego...

Prawa kobiety rodzącej

Siedem słów, które warto znać przed porodem

Siedem słów, które warto znać przed porodem

tego potrzebuje, na żądanie. Zobacz także: Z porodówki na FacebookaSkala Apgar Skala oceny noworodka została stworzona przez Virginię Apgar w 1956 (...) poza łonem matki. Umożliwia im to właśnie skala...

Badania noworodka

Badanie noworodka po porodzie

Badanie noworodka po porodzie

i napięciu mięśni dziecko otrzymuje punkty (0-10) w Skali Apgar. Na sali porodowej noworodek jest badany i myty. Na jego ciele są resztki wód płodowych, które należy usunąć.

Choroby noworodka

Niepokojące zachowania niemowląt

Niepokojące zachowania niemowląt

swoje potrzeby? Stan noworodka już w pierwszych minutach życia ocenia skala Apgar (1956). Jednak ocena ta ma dość ograniczone znaczenie w rokowaniach na przyszłość. Maksymalny wynik nie jest gwarancją prawidłowego...

Poród naturalny

Etapy porodu naturalnego

oceny zdrowia noworodka dokonuje się zwykle zaraz po odcięciu pępowiny, następnie po kwadransie i po godzinie od porodu. Skala APGAR pozwala ocenić (...) układu krwionośnego, na nauce ssania piersi, itp. Stan dziecka...

Relacje z dziećmi

Sześć najczęstszych błędów, jakie popełniają ojcowie

Sześć  najczęstszych błędów, jakie popełniają ojcowie

, skala rzeczy ważnych jest u niego inna niż u ciebie. Dla niego istotne są codzienne, z pozoru błahe wydarzenia. Wysłuchaj, postaraj się zrozumieć i pomóż rozwiązać problem. Wasze relacje na pewno będą wtedy lepsze.