Trwa ładowanie...

Wody płodowe - powstawanie, skład, funkcje, niepokojące objawy

Avatar placeholder
08.12.2023 20:33
Wody płodowe spełniają wiele ważnych funkcji
Wody płodowe spełniają wiele ważnych funkcji (Zdjęcie autorstwa margitwinkler / <a href="http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl">CC0 1.0</a>)

Odejście wód płodowych jest jednoznacznym sygnałem, by udać się do szpitala. Udaj się na porodówkę nawet wtedy, gdy nie mają one niepokojącej barwy lub nie czujesz skurczów. Odejście wód płodowych sprawiło, że pęcherz płodowy jest nieszczelny i istnieje ryzyko wdania się infekcji. Skąd się biorą wody płodowe, jaka powinna być ich ilość oraz co oznacza powolne wyciekanie wód płodowych – jeżeli jesteś zainteresowana tym tematem, przeczytaj o tym w poniższym tekście.

spis treści

1. Czym są wody płodowe?

Wody płodowe (płyn owodniowy) są naturalną barierą chroniącą twoje dziecko przed urazami i uszkodzeniami. Są też głównym czynnikiem wpływającym na jego rozwój. Dlatego tak ważne jest by obserwować ich stan i w razie nieprawidłowości zgłosić się do lekarza.

2. Wody płodowe - najważniejsze informacje

  1. Powstanie – jeżeli ciąża prawidłowo się rozwija to już około 38. dnia powinien pojawić się wokół zarodka płyn. Wytwarzany jest on przez komórki nabłonka owodni, przez organizm matki oraz dziecka.

  2. Wymiana – płyn owodniowy podlega nieustającej wymianie. Dlatego jest zawsze świeży. Wody płodowe ulegają wchłonięciu i natychmiastowej produkcji.

  3. Skład – zmienia się w zależności od tego w jakim etapie znajduje się ciąża i rozwój dziecka. Wody płodowe zawierają albuminy, tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne, hormony, enzymy i witaminy. Płyn owodniowy zawiera też elementy meszku i mazi płodowej, które pokrywają skórę dziecka.
  4. Funkcje – najważniejsza jest funkcja ochronna wód płodowych, dzięki której dziecko chronione jest przed urazami, wysychaniem, wahaniami temperatur oraz przez drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie. Wody płodowe umożliwiają dziecku przemianę materii, a także transport substancji odżywczych między jego organizmem a organizmem matki. Znajdujące się w płynie owodniowym dziecko może ćwiczyć oddychanie i układ moczowy.
  5. Ilość – wody płodowe zwiększają swoją ilość równolegle do rozwoju ciąży. Po pierwszym trymestrze jest ich ok. 100 ml, w trzecim od 1 do 1,5 litra.
  6. Prawidłowy kolor i zapach– zauważasz u siebie odpływ wód płodowych? Zgłoś się do lekarza. Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, potem lekko opalizujące, a gdy ciąża jest zaawansowana są bardziej mętne. Mogą mieć zapach kojarzący się ze słodka ryba lub też mogą być bezzapachowe.
  7. Objawy niepokojące – jeżeli wody płodowe zaczynają być zielone, żółte lub brązowe jest to niewątpliwy znak, że coś dzieje się z dzieckiem. Zielone wody płodowe mogą świadczyć o niedotlenieniu dziecka lub tym, że dziecko zrobiło pierwsza kupkę (smółkę). Kolor żółty wód oznacza, że doszło do konfliktu serologicznego, a brązowy, że nastąpiła śmierć wewnątrzmaciczna płodu.
  8. Wypływanie wód – wody płodowe mogą wydostawać się z organizmu w różnej ilości. Jeżeli wody odeszły nagle i za jednym zamachem, oznacz to, że zaczął się poród. Czasami zdarza się, że doszło już do fazy porodu, a pęcherz mimo to nie pękł. Wówczas lekarz musi przebić pęcherz. Jeżeli nastąpił wyciek wód płodowych należy udać się do lekarza. Świadczy to o ty, że pęcherz płodowy został uszkodzony, a co za tym idzie, że dziecko przestało być odpowiednio chronione.
  9. Badania – ilość wód płodowych mierzy się wykonując badanie USG. Wzrokowe badanie wód płodowych to amnioskopia. Wykonuje się je ok. 20 tygodnia ciąży.
  10. Leczenie nieprawidłowości – amnioredukcja jest stosowana w przypadku ostrej postaci wielowodzia. Polega na punkcji pęcherza płodowego i powolnym puszczaniu nadmiaru płynu. W przypadku małowodzia stosuje się zabieg odwrotny, czyli amnioinfuzję, czyli uzupełnienie wód przez powłoki brzuszne.

Więcej na temat płynu owodniowego znajdziesz w artykule: Sączenie wód płodowych. Co to oznacza, kiedy jechać do szpitala?.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze