Siatkówczak – objawy, leczenie, diagnostyka

Pojawia się z zaskoczenia. Spojrzenie oko w oko, nagły błysk. Jeśli zareagujesz szybko, masz szansę uratować dziecko. Jeśli nie – rak zatryumfuje. Siatkówczak, bo o nim mowa, jest najczęściej diagnozowanym nowotworem oka u dzieci. Chorują głównie najmłodsi. Co roku w Polsce odnotowuje się od 22 do 27 takich przypadków.

Amelka i inne dzieci

Ma trzy lata. Do sierpnia była beztroską dziewczynką. A później świat się zawalił. Dziś Amelka Dobek z Lublina przyjęła już kilka dawek chemii, jest pod stałą opieką onkologów i okulistów. Choruje na siatkówczaka, który w jej przypadku został wykryty w stadium bardzo zaawansowanym, przez przypadek. Ulokował się w lewym oku.

Polecane wideo:

W Polsce lekarze nie dawali dziewczynce szans. Jedyną drogą, która wiedzie do wyleczenia, jest usunięcie oka – mówili. Ale rodzice okazali się uparci. Sprawdzili, gdzie trzeba i znaleźli. Dr Abramson, owiany w środowisku legendą chirurg onkolog, mając 90 proc. skuteczność leczenia, okazał się ich światłem w tunelu. Warunek jest jeden. Milion złotych.

Amelka nie jest jedyną pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie kierowani są mali pacjenci onkologiczni. Przyjmowani są bez kolejki. Tych z siatkówczakiem wydaje się być coraz więcej.

Szymon Kądziela ma 15 miesięcy. W ciągu tak krótkiego życia sześć razy usłyszał o nawrotach choroby. Dwa razy przetaczano mu krew. Podczas leczenia jego parametry życiowe na monitorach medycznych spadły tak nisko, że wiele dni później przebywał na oddziale intensywnej terapii. Mimo to chłopczyk dzielnie walczy. O wizytę u dr. Abramsona. Koszt? 2 miliony złotych.

Kacper Ochal ma dwa latka. Uwielbia biegać za piłką, kopać ją i celować do bramki. Przeszkadza mu w tym siatkówczak. I znowu – ten sam scenariusz – wyleczyć go może jedynie dr Abramson. Cena zabiegu to 1,5 mln złotych.

Co to jest siatkówczak?

W terminologii medycznej nazywany jest retinoblastomą. Powodują go niedojrzałe zezłośliwione  komórki siatkówki. Mutacje tych komórek prowadzą do niczym nieograniczonego wzrostu tkanki nowotworowej w oku. Ta z dnia na dzień niszczy zdrowe elementy narządu wzroku.

– Siatkówczak występuje dość rzadko – mówi prof. Danuta Perek z Kliniki Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. – W Polsce notuje się każdego roku od 22 do 27 przypadków zachorowań – dodaje. Choroba jest rzadko spotykana, dlatego też zdarza się, że lekarze, którzy badają pacjenta, jej nie podejrzewają.

Tymczasem retinoblastoma rozwija się bardzo szybko. Nowotwór potrafi podwoić swoją masę w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Dlatego też są tak bardzo groźne, a w leczeniu liczy się każdy dzień. Jeśli do szpitala trafi pacjent w początkowym stadium choroby, istnieje 98 proc. prawdopodobieństwo, że uda się go wyleczyć.

Objawy siatkówczaka

Nowotwór jest niezwykle podstępny. Na początku nie daje żadnych widocznych gołym okiem objawów. Później pojawia się coś, co rodzice nazywają „błyskiem”.  – Podczas ubierania Amelki do przedszkola, żona zauważyła w jej oczku dziwny, złoty błysk. Obudziło to w nas ogromne obawy – wspomina Emil Dobek, tata dziewczynki.

Ten błysk to nic innego jak leukokoria, czyli refleks źrenicy, odbicie tkanki guza. Wyraźnie widoczny jest w zaawansowanym stadium, a łatwo zauważyć go na zdjęciu. Innymi symptomami siatkówczaka mogą być: zez, jaskra, wytrzeszcz, nawracający stan zapalny.

Diagnostyka siatkówczaka

Podstawowym badaniem, które jest wykonywane u pacjentów, u których podjrzewa się siatkówczaka, jest badanie wziernikowe oka (oftalmoskopia), które przeprowadza się w znieczuleniu po rozszerzeniu źrenicy.

W dalszym etapie diagnostyki lekarz powinien przeprowadzić USG oraz tomografię komputerową, w razie potrzeby także rezonans magnetyczny.

Leczenie siatkówczaka

Jeśli na oddział onkologii trafi pacjent z guzem o małych rozmiarach – lekarze najprawdopodobniej zastosują laseroterapię lub krioterapię. W przypadku guza dużego lub przerzutów konieczne jest przyjmowanie leków  chemioterapeutycznych dożylnie lub miejscowo. Ostatecznością jest wycięcie gałki ocznej i zastosowanie implantu oczodołowego.

Alternatywa

– W życiu się na to nie zgodzimy! – mówią jednym głosem rodzice dzieci chorych na retinoblastomę. Alternatywę widzą w leczeniu w Stanach Zjednoczonych. Dr Abramson, światowej sławy chirurg onkolog, od lat specjalizuje się w usuwaniu nowotworów dziecięcych.

Na wizytę u niego czeka już mała Lenka Wawrzycka. Dziewczynka zmaga się z siatkówczakiem obuocznym. A w oczekiwaniu na skuteczne leczenie pomaga innym. Bo dzieci z siatkówczakiem trzymają się razem.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 2 tygodnie temu

2
Artykuły Zdrowie malucha
Zdrowie malucha

Odpowiednie nawilżenie nosa

Nos służy nam przede wszystkim do oddychania, oczyszczania powietrza i wąchania. Zapobiega wdychaniu zimnego powietrza, gdyż ogrzewa je do 37 stopni, zanim trafi ono do płuc. Dodatkowo nawilża je i oczyszcza dzięki temu, że posiada śluz oraz włoski, które...

Zdrowie malucha

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Kolejny dzień, kolejny ból głowy Kiedy dopada cię ból głowy, zazwyczaj gasisz światło, kładziesz się i bierzesz tabletkę przeciwbólową? Są jednak inne sposoby na ból głowy - przykładowo różne rodzaje jedzenia mogą złagodzić i nawet zapobiegać bólom głowy....

Zdrowie malucha

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików wiadomość sygnalizuje tymczasem początek botanicznego przedwiośnia. Wiąz W Polsce rosną trzy gatunki wiązu, z...

Zdrowie malucha

Resuscytacja dziecka

Jak przeprowadzić resuscytację dziecka? Na to pytanie zapewne niewiele z nas zna odpowiedź, a w nagłej sytuacji wiedza ta jest niezbędna, by nie dopuścić do tragicznych skutków. Na pewno w sytuacji kryzysowej nie można biernie czekać na przyjazd służb...

Zdrowie malucha

Jak żyć z alergią w młodości?

Jak żyć z alergią w młodości?

Alergia jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości Prawie 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych na powszechnie występujące alergeny, a wśród dzieci co piąte ma objawy alergii. Szczególnie dla tych drugich życie z alergią może być uciążliwe. Zderzenie...

Zdrowie malucha

Migrena u dzieci - jak pomóc

Migrena u dzieci - jak pomóc

Czy migrena występuje u dzieci? Migrena zazwyczaj kojarzy się nam z problemem występującym tylko u dorosłych. Ale dzieci również na nią cierpią. Intensywne bóle głowy mogą być związane z niektórymi zaburzeniami zachowania. Migrena może rozpocząć się w...

Zdrowie malucha

6 mitów na temat antybiotyków

6 mitów na temat antybiotyków

Ogromny problem Choć o antybiotykooporności mówi się coraz więcej i coraz głośniej, nadal przyjmujemy ich zbyt dużo. Zmęczeni wirusowym zapaleniem gardła, często idziemy do lekarza i prosimy o jego przepisanie. Tymczasem antybiotyki robią się coraz mniej...

Zdrowie malucha

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Co jest przyczyną alergii na zwierzęta? Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki, są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami. Wszystkie psy mają w skórze, ślinie i moczu alergeny. Nie zależy to od długości sierści czy rasy - żaden pies...

Zdrowie malucha

Sprawdź, jak przetrwać jesień, będąc alergikiem

Sprawdź, jak przetrwać jesień, będąc alergikiem

Pogoda się zmienia, a alergia zostaje Kiedy przychodzi jesień, mogłoby się wydawać, że objawy alergii wziewnej ustąpią, jednak późne lato i jesień oznacza mnóstwo zarodników pleśni czy ambrozji oraz innych pyłków. Sprawdź więc, jak przetrwać jesień, będąc...