Trwa ładowanie...

Sex Fruit, Batman, Ikea – jakie imiona próbowali nadać swoim dzieciom rodzice na świecie?

 Agnieszka Gotówka
17.11.2016 13:52
Nadanie dziecku ośmieszającego imienia może w przyszłości sprawić mu wiele kłopotów
Nadanie dziecku ośmieszającego imienia może w przyszłości sprawić mu wiele kłopotów (​123RF)

W Polsce nie ma oficjalnej listy imion, których nie wolno nadawać dziecku. Naukowcy z Rady Języka Polskiego oraz urzędnicy niejednokrotnie jednak podejmowali się dyskusji na ten temat. Jakich imion nie zaleca się dzieciom obywatelstwa polskiego? Czy w innych krajach funkcjonują listy zakazanych imion?

Nadawanie imion rodzi często wiele problemów. O ile sami rodzice mogą nie zdawać sobie z nich sprawy, o tyle konieczne jest uświadamianie ich, że pewne imiona przysporzą dziecku kłopotów.

Każdy kraj ma swoją kulturę nadawania imion. Kieruje się w tym zakresie różnymi zasadami. W Niemczech dziecko musi mieć takie imię, które pozwoli na identyfikację płci. Nie może ono być ośmieszające, wulgarne ani tożsame z nazwiskiem. A zatem dziecku urodzonemu za naszą zachodnią granicą nie wolno nadawać imion takich jak: Kohl, Matti, Stompie.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka
Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka [8 zdjęć]

Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Podobnymi zasadami kierują się Duńczycy. W państwie tym funkcjonuje oficjalna lista imion. Znajduje się na niej blisko 7000 propozycji, a wśród nich m.in. Abba, Apostolia, Chilli, DeeDee, Ha, He, Heba. Jeśli rodzice chcą nadać dziecku inne imię, muszą swoją prośbę skierować do biura kościelnego. Wnioski są najczęściej odrzucane z powodu złej pisowni.

W Szwecji (podobnie jak w innych krajach) nie wolno nadać dziecku imienia, które jest tożsame z wyrazem pospolitym lub nazwą handlową, np. Ikea.

1. Ella zamiast Nutella

Od 1993 roku we Francji rodzice mają dużą swobodę w kwestii nadawania imienia dziecku. Ich wyobraźnia w tym zakresie jest jednak czasem hamowana przez urzędników, którzy mają prawo zgłaszać do sądu rodzinnego próbę nadania małoletniemu imienia ośmieszającego. I tak było w przypadku rodziców dziewczynki, którzy chcieli, by ich córka nosiła imię Nutella. Sąd uznał jednak, że może ono wyrządzić jej krzywdę i jest sprzeczne z interesem dziecka.

Rodzice nie stawili się na rozprawie sądowej, więc imię dla dziecka zostało wybrane za nich. Sąd zdecydował, że w oficjalnych dokumentach dziewczynka będzie nazywana Ella.

2. Imiona dla dzieci na świecie

W wielu krajach funkcjonują listy oficjalnie zakazanych imion. Są wśród nich te, które są obraźliwe, jak i takie, które mogą być powodem wyśmiewania i obrażania dziecka.

W Meksyku nie wolno nadać dziecku imienia Batman, Rambo, zaś w Malezji – Chow Tow (śmierdząca głowa).

(M. Sitkiewicz / wp.pl)

W Arabii Saudyjskiej zakazane jest nadawanie dziecku imienia, które brzmi bluźnierczo lub jest niezgodne z tradycjami religijnymi obowiązującymi w kraju.

Dwa lata temu głośno było o rodzicach z Rosji, którzy chcieli nadać swojemu synowi imię Lucyfer. Syn pierwotnie miał być Lucjanem, ale 24-letnia matka zdecydowała się na zmianę imienia po traumatycznym porodzie. Urzędnicy chcieli odwieść parę od tego pomysłu, ale ci postawili na swoim. Głośny sprzeciw wyrazili prawosławni aktywiści. Grozili nawet, że odbiorą dziecko rodzicom.

Prawdziwą krainą kreatywności w kwestii nadawania imion jest z kolei Nowa Zelandia. Rodzicom udało się tam zarejestrować imiona takie jak: Superman, Violence (przemoc) oraz Midnight Chardonnay. Sprzeciw urzędników wzbudziła jednak próba nadania małoletnim imion: Fish i Chips (dla bliźniąt), Sex Fruit (owoc seksu) czy Adolf Hilter.

3. Jakiego imienia nie nada się dziecku w Polsce?

W naszym kraju nie zaleca się nadawania imion takich jak: Abbadon, Akaina, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Bhakti, Boromir, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie), Lester, Lilith, Lorina, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nika, Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Imię podlega ochronie prawnej i przyjęta jest wobec niego zasada stabilności. Oznacza to, że ustawa dopuszcza zmianę imienia jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy jest ośmieszające, uderza w godność człowieka. Ocenia to kierownik urzędu stanu cywilnego. Gdy urzędnik napotyka problemy, które wynikają z chęci nadania dziecku przez rodziców imienia niezwykłego, rzadko spotykanego w języku polskim lub pochodnego od wyrazu pospolitego, może on skierować pytanie do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich.

Przy wyborze imienia rodzice często kierują się modą lub chęcią bycia oryginalnym. W wielu przypadkach odnosi to jednak odwrotny skutek, o czym z pewnością przekonają się w przyszłości ofiary kreatywności dorosłych – dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze