Trwa ładowanie...

Seks a ciąża

Avatar placeholder
25.04.2014 10:00
Seks a ciąża
Seks a ciąża

Seks jest dla większości z nas bardzo ważną dziedziną życia. Celem współżycia dwojga kochających się ludzi jest nie tylko prokreacja, ale także budowanie więzi, okazywanie czułości i oczywiście, po prostu przyjemność. Podczas ciąży funkcja prokreacji nie jest oczywiście aktualna, jednak miłość fizyczna jest nadal bardzo ważna. Jak więc wygląda seks w ciąży?

Seks w ciąży przede wszystkim zbliża przyszłych rodziców, cementuje ich związek i relaksuje – a przecież nastrój kobiety w ciąży ma znaczenie dla rozwoju jej dziecka. Oczywiście są pewne stany, w których seks w ciąży nie jest wskazany. Należy do nich zagrożenie poronieniem, przebyte wcześniej poronienie, przedwczesny poród, łożysko przodujące lub krwawienie nieznanego pochodzenia. W takich sytuacjach lekarz wyraźnie odradza współżycie.

spis treści

1. Korzyści z seksu w ciąży

Seks w ciąży  - wskazania
Seks w ciąży - wskazania

W czasie „stanu błogosławionego” w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian zarówno w sferze mentalnej,

zobacz galerię
Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Jednak, jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, a najczęściej tak przecież jest,

seks w ciąży jest nawet wskazany. Oczekiwanie na dzidziusia jest i tak trudnym okresem zarówno dla przyszłej mamy, jak i przyszłego taty, więc nie ma sensu brać na swoje barki kolejnego problemu – pod tytułem „frustracja seksualna”. Libido kobiety może się bardzo zmienić podczas okresu ciąży i jest to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety nie czują się zbyt dobrze, zwłaszcza przez trzy pierwsze miesiące, i nie mają ochoty na seks. Inne natomiast stają się boginiami seksu i czerpią z niego ogromną przyjemność.

Ciąża to okres, kiedy kobieta w końcu nie musi się martwić, że zajdzie w ciążę (bo już w niej jest, stało się!), albo, że w nią nie zajdzie (jeśli się wcześniej długo starała)! Może zapomnieć o swoich obawach i po prostu cieszyć się seksem. Zmiany w wyglądzie kobiety, które mają miejsce w ciąży, bywają niekiedy przyczyną zmniejszonej samooceny, jednak czasami są powodem do dumy – przyszłe mamy często czują się bardziej sexy niż przed poczęciem! W drugim trymestrze ciąży dochodzi do obrzmienia kobiecych narządów płciowych. Jest to związane ze zwiększeniem przepływu krwi w tej okolicy. Srom staje się ciemniejszy, a wargi sromowe się powiększają.

Pochwa jest bardziej niż zwykle wilgotna. Kobieta silniej odbiera bodźce seksualne i ma większą ochotę na seks. Nieco powiększone narządy płciowe ułatwiają osiągnięcie orgazmu, który bywa w ciąży doznaniem znacznie intensywniejszym niż przedtem. Prawdopodobnie przyczyną jest powiększenie narządów rozrodczych. Łatwiej jest też uzyskać wielokrotne orgazmy. W pierwszym trymestrze ciąży może wzrosnąć wrażliwość piersi kobiety na bodźce – może być to źródłem przyjemnych lub bolesnych doznań. Może to być także zmienne w czasie i tak, po przykrościach w pierwszym trymestrze, w drugim piersi mogą stać się silnymi strefami erogennymi. Czasami bardzo powiększone piersi mogą uniemożliwiać miłość w pozycji misjonarskiej. Na szczęście jest bardzo wiele innych pozycji.

Niektórzy przyszli rodzice obawiają się, że podczas seksu może dojść do uszkodzenia płodu. Jest to jednak bezzasadne – dziecko jest otoczone wodami płodowymi, które niwelują wstrząsy, a droga z pochwy do jamy macicy, gdzie się znajduje płód, jest zatkana czopem śluzowym, który nic nie przepuszcza. Niektórych krępuje fakt, że uprawiają seks w obecności dziecka… Jednak dzidziuś zanim przyjdzie na świat jest tak bardzo niedojrzały, że nie rejestruje większości bodźców zewnętrznych, a na pewno ich z niczym nie kojarzy.

2. Seks podczas połogu

Ciąża jest okresem, który zachęca partnerów do dużej inwencji w kwestii pozycji seksualnych - dzięki czemu seks w ciąży może być dużo bardziej satysfakcjonujący niż wcześniej. Zmiany w organizmie kobiety prowadzą do innych niż wcześniej doznań i wymuszają nieco inne pozycje seksualne. Trzeba po prostu poddać się zmieniającym się odczuciom, zdać się na intuicję. Każda kobieta przeżywa ten okres inaczej. Z pewnością trzeci trymestr zachęca do pozycji takich jak „na łyżeczkę”, „ na pieska”, 69 i innych, w których mężczyzna nie przygniata powiększającego się ciągle brzuszka. Podczas ciąży warto wykonywać tzw. ćwiczenie Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy przez co nie tylko poprawią jakość współżycia, ale także zapobiegną w przyszłości nieotrzymaniu moczu. Po porodzie następuje okres połogu, podczas którego organizm kobiety powraca do stanu sprzed ciąży.

Trwa on około 6 tygodni odznacza się zwiększonym ryzykiem infekcji dróg rodnych. W tym czasie należy bezwzględnie powstrzymać się od współżycia. Po skończeniu połogu można powrócić do życia seksualnego, pamiętać jednak należy o antykoncepcji! Karmienie piersią nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Seks w ciąży nie tylko nie jest zakazany. Warto go uprawiać, bo poza wzmacnianiem więzi między partnerami poprawia nastrój kobiety, a to z kolei pozytywnie wpływa na płód. Powstrzymać od miłości fizycznej należy się w sytuacji, gdy przytrafi się infekcja narządów płciowych, pojawi się krwawienie z dróg rodnych lub gdy lekarz zabroni współżycia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze