Trwa ładowanie...

Rumień wielopostaciowy – charakterystyka, choroby, objawy postaci łagodnej, zespół Stevensa-Johnsona, leczenie

Avatar placeholder
02.07.2017 22:18
Rumień wielopostaciowy – charakterystyka, choroby, objawy postaci łagodnej, zespół Stevensa-Johnsona, leczenie
Rumień wielopostaciowy – charakterystyka, choroby, objawy postaci łagodnej, zespół Stevensa-Johnsona, leczenie

Rumień wielopostaciowy to wysypka i pęcherze na skórze, które wywołują zarówno wirusy, jak i bakterie. Rumień wielopostaciowy może mieć postać łagodną i ciężką. Najgorsza postać rumienia wielopostaciowego to zespół Stevensa-Johnsona. 

spis treści

1. Rumień wielopostaciowy – charakterystyka choroby

Rumień wielopostaciowy to zespół jednostek chorobowych skóry, które objawiają się zmianami o typie rumienia oraz pęcherzyków. Jest to odpowiedź na różnego rodzaju czynniki takie jak: leki, czynniki infekcyjne oraz środki chemiczne. W zależności od postaci rumień wielopostaciowy może być chorobą łagodną samo ustępującą lub ciężką, która może nawet zagrażać życiu.

2. Rumień wielopostaciowy - przyczyny

Przyczyna choroby nie jest do końca jasna. Rumień wielopostaciowy czasami występuje przy infekcjach dróg oddechowych, wywołanych przez bakterie atypowe Mycoplasma, a także zakażeniom wywołanych przez wirus opryszczki.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"
Rumień wielopostaciowy objawia się zmianami o typie rumienia oraz pęcherzyków
Rumień wielopostaciowy objawia się zmianami o typie rumienia oraz pęcherzyków

3. Rumień wielopostaciowy – objawy postaci łagodnej

Zwykła postać rumienia wielopostaciowego objawia się zmianami rumieniowymi o sinoczerwonym zabarwieniu. Czasami pojawiają się obrzęki oraz pęcherze, które czasem pękają i tworzą nadżerki, które zlokalizowane są głównie na podudziach i przedramionach.

4. Rumień wielopostaciowy – zespół Stevensa-Johnsona

Głównym objawem są nietrwałe pęcherze, które zlokalizowane są na błonach śluzowych oraz na skórze. W przypadku tej odmiany choroby przy pękaniu pęcherzy również tworzą się nadżerki. Zmiany najczęściej zlokalizowane w okolicy jamy ustnej, co znacząco utrudnia przyjmowanie pokarmów oraz w okolicy narządów płciowych, co może powodować zrosty. Zmianom, które występują na śluzówkach towarzyszy także gorączka, bóle mięśni oraz stawów oraz osłabienie. Najczęstszą przyczyną wywołania tej odmiany choroby są leki. W zespole Stevensa-Johnsona umieralność wynosi 5%.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich

zobacz galerię

5. Rumień wielopostaciowy – leczenie

Rumień wielopostaciowy, który ma łagodny przebieg, leczy się przyczynowo. Jeżeli rumień został wywołany przez zażywanie jakiegoś leku, należy go odstawić. Podaje się leki objawowe czyli przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Bez podawania leków zwykła postać rumienia wielopostaciowego ustępuje samoistnie po około 2–4 tygodniach. W cięższych przypadkach choroby pacjent może być umieszczony na oddziale intensywnej terapii lub na oddziale zajmującym się oparzeniami.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze