Trwa ładowanie...

Rumień nagły – charakterystyka, przyczyny, objawy, postępowanie, diagnoza, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
02.07.2017 22:17
Rumień nagły – charakterystyka, przyczyny, objawy, postępowanie, diagnoza, leczenie, profilaktyka
Rumień nagły – charakterystyka, przyczyny, objawy, postępowanie, diagnoza, leczenie, profilaktyka

Rumień nagły, inaczej nazywany gorączką trzydniową, to choroba zakaźna, która dotyka dzieci od 6. do 24. miesiąca życia. Rumień nagły nie jest groźną chorobą i zazwyczaj nie występują po niej żadne komplikacje. Rumień nagły jest wywołany przez wirusa HHV 6.

spis treści

1. Rumień nagły – charakterystyka i przyczyny

Rumień nagły to częsta choroba, która dotyka dzieci do 2. lub 3. roku życia. Nie występuje prawie nigdy po 4. roku życia oraz przed 2. miesiącem życia. Jest to choroba zakaźna, która ma łagodny przebieg. Przyczyną rumienia nagłego są zakażenia wirusami HHV6 , HHV7. Zakaźność tymi wirusami jest duża.

2. Rumień nagły – objawy

Głównym objawem rumienia nagłego jest bardzo nagle występująca gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni. Gorączka utrzymuje się od 2 do 4 dni i towarzyszy jej najczęściej ogólne złe samopoczucie. Po 3–4 dniach następuje gwałtowny spadek temperatury. Po gorączce zaczynają pojawiać się na ciele drobnoplamkowa, różowa, krótkotrwała wysypka, która występuje zazwyczaj na tułowiu. Podczas trwania gorączki mogą występować objawy ze strony dróg oddechowych oraz biegunka.

Zobacz film: "Wysoka gorączka"
Rumień nagły to choroba zakaźna o łagodnym przebiegu
Rumień nagły to choroba zakaźna o łagodnym przebiegu

3. Rumień nagły – postępowanie w przypadku rozpoznania objawów

Jeśli oprócz gorączki nie występują u dziecka żadne inne niepokojące objawy, a leki przeciwgorączkowe działają, to można odłożyć wizytę u lekarza. Ustąpienie gorączki i pojawienie się wysypki świadczy o kończącej się chorobie. Jeśli natomiast gorączka się utrzymuje, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza by ustalić przyczynę rumienia nagłego.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich

zobacz galerię

4. Rumień nagły – diagnoza oraz leczenie

Lekarz stawia diagnozę na podstawie przeprowadzonego wywiadu, kolejności pojawienia się objawów rumienia nagłego oraz wyników badań laboratoryjnych. Leczenie polega na leczeniu objawowym, czyli na zbijaniu gorączki, nawadnianiu organizmu. Zakażenie wirusami HHV6 i HHV7 nie stwarza ryzyka nadkażeń bakteryjnych. Rumień nagły ustępuje samoistnie i pozostawia długotrwałą odporność organizmu. Zdarzają się jednak powtórne zachorowania do 4. roku życia.

5. Rumień nagły – profilaktyka

W związku z tym, że nie istnieje żadna szczepionka, która uchroni nas przed zachorowaniem na rumień nagły, to należy unikać osób chorych oraz przestrzegać zasad higieny ogólnej.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze