Rozsądna dyscyplina. Jakich błędów należy się wystrzegać?

Proces wychowania wymaga zastosowania odpowiedniego systemu nagród i kar. Racjonalna dyscyplina jest niezbędna, by właściwie ukształtować zachowanie dziecka – od tego zależy jego zdrowy rozwój i przyszłe relacje z innymi ludźmi. Rodzice nie zawsze są pewni, czy stosowane przez nich metody są właściwe. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniają.

Polecane wideo:

1. Brak konsekwencji

Co jest najgorszym wrogiem dyscypliny? Słowa niepoparte działaniami. Często zdarza się, że kiedy dziecko jest niegrzeczne, np. na placu zabaw, grozimy mu powrotem do domu, jednak kończy się na kilkukrotnie powtarzanych napomnieniach lub krzyku. Tymczasem maluch musi zapamiętać, że istnieje ścisły związek pomiędzy jego niedobrym zachowaniem a konsekwencjami. Jeżeli od razu wykonamy to, co zostało mu zapowiedziane, schemat ten zostanie utrwalony i następnym razem wystarczy tylko przypomnienie, że nie jesteśmy gołosłowni.

2. Transakcja wymienna

Przekupienie dziecka to kolejny, chętnie wykorzystywany przez rodziców chwyt. W sytuacji, kiedy maluch odmawia jedzenia lub wykonania pracy domowej, często obiecujemy mu, że jeżeli wywiąże się ze swoich zadań, dostanie coś słodkiego lub będzie mógł dłużej posiedzieć przed telewizorem. Takie postępowanie nie sprawdza się jednak na dłuższa metę.

Zamiast tego powinniśmy starać się umocnić wartość dobrego zachowania, które dziecku kojarzy się jedynie z katorgą, jaką trzeba przetrwać, by otrzymać nagrodę. Nie wahajmy się powiedzieć mu, że jesteśmy dumni z jego postępowania. Nie powinniśmy kryć także naszego rozczarowania, kiedy maluch zachowa się niewłaściwie Chociaż może być on przez to smutny, pomożemy mu rozwinąć sumienie.

3. Łamanie swoich zasad

Dziecko powinno mieć świadomość istnienia domowych reguł, których nie wolno łamać. Pamiętajmy jednak, że muszą one obowiązywać także rodziców. Maluchy są świetnymi obserwatorami i od razu zauważą, że mama czy tata się „wyłamuje”, a to poważny argument w dyskusji na temat jego złego zachowania. Tego typu niekonsekwencja godzi ponadto w nasz autorytet. A stąd już prosta droga do tego, by maluch stał się niesłowny. Receptą na właściwe zachowanie jest pozytywny przykład idący z góry.

4. Wybuchy złości

Wychowywanie aktywnego malucha wymaga wielkiej cierpliwości. Zdarza się jednak, że zmęczeni pracą rodzice nie są w stanie ani sekundy tolerować niepokornego szkraba i reagują zbyt impulsywnie, unosząc głos lub wysyłając go do swojego pokoju bez wcześniejszej rozmowy.

W sytuacjach, w których rzeczywiście padamy z nóg i po prostu nie mamy sił wchodzić z maluchem w jakąkolwiek dyskusję, po prostu odpuśćmy. Weźmy głęboki oddech, policzmy do dziesięciu lub – jeżeli mamy pewność, że dziecko jest bezpieczne – po prostu zmieńmy pomieszczenie. Bystry malec od razu wyczuje, że coś jest nie tak i niespodziewany brak zainteresowania z pewnością podziała na niego uspokajająco.

Każdemu rodzicowi zdarzają się błędy i jest to całkowicie naturalne. Ważne jest jednak, by uświadomić sobie, co poszło nie tak i postarać się nie dopuścić ponownie do takiej sytuacji. Tak wypracowany system pomoże nam wychować człowieka, który będzie potrafił szanować innych i doceniać to, co dla niego robią.

Anna Kołodziejczyk, 3 tygodnie temu

Wychowanie malucha

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wychowanie malucha
Wychowanie malucha

Plan dnia rodziny

Plan dnia rodziny

Tak jak każdej kobiecie, szczególnie tej, która poświęciła pracę i opiekuje się dzieckiem w domu, jest potrzebny plan dnia. Dzięki czemu nie siedzi w koszuli nocnej i nie wygląda tak, by przestraszyć listonosza.

Wychowanie malucha

Najważniejszy etap w życiu dziecka

Najważniejszy etap w życiu dziecka

Chcesz, żeby twoje dziecko w przyszłości było szczęśliwe, umiało poradzić sobie w różnych sytuacjach, zdobyło wykształcenie i założyło rodzinę? Naukowcy już wiedzą, jak to zrobić. Wystarczy, że w ciągu pierwszych trzech lat życia obdarzysz dziecko maksimum...

Wychowanie malucha

Rozpieszczony maluch

Rozpieszczony maluch

Mały terrorysta zrobi wszystko, żeby dostać to, co mu się zamarzyło.

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Ulubione zabawki Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata, pływa czy kopie w ziemi. Ani się obejrzysz, jak będziesz stała na placu budowy, przyglądając się z malcem dźwigom i koparkom, a przy...

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość szybko zaczynają interesować się księżniczkami, bawić lalkami Barbie i ubierać od stóp do głów w róż. Nieważne, jak zażarcie walczysz...

Wychowanie malucha

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

Psycholog dziecięcy Joanna Korzeniewska mówi o tym, dlaczego lęki u dzieci bywają tak intensywne i skąd się biorą. Maluchy mają niezwykle wybujałą

Wychowanie malucha

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

może być również przyjemniejsza, i nie musi być w cale na łonie natury.Zobacz także "Maluch trenuje jak Rocky Balboa!".

Wychowanie malucha

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Świat magii i fantasy Dzieci uwielbiają oglądać bajki. Kolorowy, migający ekran, w tle miły głos i wesoła muzyka. To jest to, za czym obejrzy się niejeden mały gagatek. Niemowlaki niestety nie potrafią jeszcze skupić się na bajkach, ale niektórzy rodzice...

Wychowanie malucha

Kontakt z małym dzieckiem

Kontakt z małym dzieckiem

Bliskość rodziców i przytulanie dają małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wpływają na jego rozwój.