Rola dotyku u dzieci chorych na AZS

Dzieci z problemem atopowego zapalenia skóry doświadczają często odrzucenia, również ze strony najbliższej rodziny.

Bliskość fizyczna jest dla dziecka bardzo ważna. Dotyk to przecież niezwykle istotne doznanie. Dla noworodka to jedyny sygnał, jaki jest w stanie poprawnie zinterpretować.

Polecane wideo:

Rolę dotyku dostrzeżono już pewien czas temu, co wiąże się z upowszechnianiem kontaktuskóra do skóry” chwilę po porodzie. Ciepło i zapach matki (lub ojca, gdy ciąża rozwiązywana jest operacyjnie) zapewniają nowo narodzonemu dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Dotyk znaczy więcej niż słowa

Skóra to niezwykły organ. Nie tylko pełni funkcję obronną (zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych), ale też wysyła informacje o tym, co dzieje się z człowiekiem. Zmiany na skórze mogą manifestować chorobę, ale też zaburzenia psychiczne.

Wielu pacjentów z problemami skórnymi doświadcza problemu stygmatyzacji. Czują się odrzuceni przez społeczeństwo, nierówno traktowani. Dotyczy to również dzieci.

–  Skóra w przypadku chorób dermatologicznych jest szorstka, uwidocznić się na niej może rumień. Mówiąc w skrócie, nie jest miła w dotyku i wygląda nieestetycznie – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, specjalista dermatolog, alergolog oraz immunolog kliniczny, kierownik Ośrodka Psychodermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

I dodaje: Dziecko z atopowym zapaleniem skóry nie wpisuje się zatem w kanon piękna. Zauważmy przecież, że w powszechnej opinii skóra niemowlęcia jest aksamitnie gładka i miękka. __

Zdarza się więc, że rodzice nie zapewniają dziecku z problemami skórnymi odpowiedniej dawki czułego dotykunie przytulają go, nie całują. To negatywnie wpływa nie tylko na jego chorobę, ale i rozwój.

AZS u dzieci

Ta choroba skóry wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny, ale najczęściej są to alergeny pokarmowe.

Analitycy ze szkoły brytyjskiej (Fenichel, Winnicott, Anzieu) już kilka lat temu podkreślali zależność pomiędzy skórą a nieświadomością, co w pewnym stopniu tłumaczy związek pomiędzy chorobami dermatologicznymi a nieświadomymi konfliktami.

Donald W. Winnicott zauważył, że bodźce nieuświadamiane (potrzeba bliskości, kontaktu z drugim człowiekiem) są tak samo ważne jak te uświadamiane. W jednej ze swoich prac podjął rozważania na temat egzemy u dzieci.

W jego opinii problemy skórne we wczesnym dzieciństwie mogą wynikać z nieprawidłowej relacji panującej między matką a dzieckiem. To rodzi problemy emocjonalne, ale też nasila chorobę skóry.

Jak dziecko patrzy na swoje ciało?

Psychodermatolodzy zwracają uwagę na problem akceptacji swojej choroby. To szalenie istotny element terapii.

W jednym z wywiadów dr n.med. Cezary Żechowski, psychiatra i psychoterapeuta dzieci i młodzieży powiedział, że „ciało jest dzieckiem i dziecko jest ciałem”.

Dziecko traktuje siebie i swoje ciało bardzo naturalnie. Jeśli rodzice zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, czule dotykają (mimo widocznych na ciele zmian), dziecko w pełni siebie akceptuje. Jego leczenie przebiega sprawniej i łagodniej.

Bezwarunkowa miłość

Paradoksalnie schorzenie jakim jest atopowe zapalenie skóry sprzyja bliskości.

Istotną leczenia jest bowiem odbudowanie bariery naskórkowej. To zewnętrzna część naskórka, która pełni wiele istotnych funkcji, m.in. odpowiada za właściwe nawilżenie skóry i chroni przed wnikaniem do organizmu szkodliwych substancji i mikroorganizmów.

Gdy jest uszkodzona, staje się wysuszona, łatwiej również o rozwój stanu zapalnego. By temu zapobiec konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów.

– Emolienty powinny być nakładane na skórę co najmniej 2-3 razy dziennie. W przypadku dzieci, odpowiedzialni są za to rodzice. Nakładanie preparatu na skórę warto uczynić swego rodzaju rytuałem, _zabawą _mówi profdr habnmedAnna Zalewska-Janowska.

– W ten sposób nie tylko realizujemy zalecenia lekarza, ale też delikatnie dotykamy dziecko, zapewniając mu tym samym poczucie bezpieczeństwa. Pokazujemy mu, że kochamy go takim, jakim jest i żadna zmiana skórna nie jest w stanie tego zmienić. Okazujemy dziecku w ten sposób swoją akceptację i miłość.

Gdy dziecko jest szczęśliwe i radosne, to nie tylko lepiej się rozwija, ale też sprawniej przebiega jego leczenie. Małemu pacjentowi obce jest bowiem poczucia odrzucenia, lubi siebie i akceptuje swoją chorobę od samego początku. To również pozytywnie wpływa na jego poczucie własnej wartości.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej. W 2012 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rok później studium pedagogiczne. Od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 roku, obecnie również jako członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Współpracowała z wieloma redakcjami zajmującymi się tematyką zdrowia i dzieci. Redaktor abcZdrowie.pl i Parenting.pl od 2015 roku.

Agnieszka Gotówka , 2 miesiące temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...