"Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rowijają i bawią" - Wydawnictwo PWN

Kamila Łyczek "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią" to książka wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

_Słyszałem i zapomniałem.

Widziałem i zapamiętałem.

Zrobiłem i zrozumiałem. -_ Konfucjusz

"Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią" to wspaniale ilustrowana książka dla tandemu partnerskiego dziecko – rodzic.

Kamila Łyczek "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią"
Kamila Łyczek "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią"

Próżno w niej szukać prostego dodawania czy nudnych słupków. Zawiera natomiast wszystko, co jest istotą matematyki: porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto w dziecku pielęgnować i rozwijać.

Książka zawiera 124 zadania, każde są podpowiedzią dla rodzica oraz informacją o stopniu trudności i orientacyjnym czasie rozwiązania ułatwiającym zaplanowanie zabawy.

Książka została napisana z myślą o rodzicach dzieci w wieku 5-8 lat, którzy chcą spędzać z dziećmi czas wartościowo. Umożliwia im ona wspólne rozwiązywanie łamigłówek matematycznych, uczących dzieci koncepcji matematycznych inaczej niż w szkole – poprzez przykłady i zadania inspirujące do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie. Rodzic w książce otrzymuje również cenne wskazówki na temat jego roli w rozwiązywaniu zadań, aby uczyć dziecko, ale nie robić za nie.

Zadania skonstruowane są tak, żeby nauczyć dzieci samodzielnego myślenia, przyswoić znacznie szerszy program niż w szkole, przygotować do rozwiązywania problemów niestandardowych, nieomawianych w szkole, co daje im możliwość wzięcia udziału w konkursach matematycznych i olimpiadach.

W skutecznym zaciekawieniu matematyką pomagają dołączone do książki:

 • 24 edukrążki,
 • 12 magnesowe patyczki,
 • 1 tablica magnetyczna.

Dorosły również, bez względu na wykształcenie, rozsmakuje się w tych zadaniach. Stawiają one bowiem wyzwania wyobraźni, pobudzają ciekawość oraz pozwalają poczuć radość z osiągnięcia celu, jakim jest rozwiązanie.

Wstęp książki

Jak wielką matematykę może uprawiać sześciolatek? Jeżeli myślisz, że wyliczanie coraz większych liczb to szczyt jego możliwości, jesteś w grubym błędzie.

Matematyka to porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto pielęgnować i rozwijać.

Ta książka właśnie temu ma służyć.

Wspólnie ze swoją pociechą przenieście się w matematyczny świat zagadek i przygód. Twoja pomoc będzie nieodłączna – stań na wysokości zadania. Niech Twoją przewodnią myślą będą słowa Konfucjusza:

_Słyszałem i zapomniałem.

Widziałem i zapamiętałem.

Zrobiłem i zrozumiałem._

Kierując się tymi słowami pamiętaj:

 1. To co dziecko odkryje (rozwiąże, wymyśli, przeanalizuje) samo, będzie jego przygodą, zostanie w jego głowie zdecydowanie dłużej, niż Twój szczegółowy opis rozwiązania.
 2. Nie niecierpliw się, nie poganiaj – daj dziecku tyle czasu ile potrzebuje.
 3. Najlepszą podpowiedzią są pytania!
 4. Łamigłówki rozwiązujcie dla przyjemności. Jeżeli jakieś zadanie okazuje się za trudne, nie musicie za wszelką cenę brnąć do jego końca. Wróćcie do niego za jakiś czas.
 5. Rozmawiajcie o matematyce. Niech książka inspiruje Was do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie.
 6. Twoja energia włożona w stworzenie „opowieści” zadania, przełoży się na energię i chęć dziecka w jego rozwiązanie.
 7. Zadania zostały podzielone na luźne tematyczne grupy. Przy każdym zadaniu podany jest poziom trudności, czas rozwiązania, potrzebne materiały oraz numer strony, na której znajduje się odpowiedź.
 8. Miej na uwadze, że wskazane poziomy trudności i czasy rozwiązania są orientacyjne, podane po to, żeby ułatwić Wam zaplanowanie pracy. Celem ćwiczeń nie jest wykonanie ich w określonym czasie, a rozwijanie cennych umiejętności logicznego myślenia.

Życzymy niesamowitych matematycznych przygód!

Redakcja parenting.pl, 7 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Bajkowy krawiec

Bajkowy krawiec

Zapraszamy do posłuchania utworu z albumu "Piosenki dla przedszkolaka cz. 6. Abrakadabra"!

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

"Kiedy byliśmy bardzo młodzi" A. A. Milne Piękne i pełne optymizmu wiersze twórcy Kubusia Puchatka sprawiają, że każda chwila dziecka z książką staje się przyjemnością.