Rodzice przekarmiają dzieci

Co czwarte dziecko w Polsce zmaga się z otyłością i nadwagą. Winę za taki stan rzeczy w pewnym stopniu ponoszą rodzice, którzy serwują swoim dzieciom zbyt duże porcje posiłków i częstują słodkimi przekąskami.

Rodzicom niemal zawsze wydaje się, że ich dziecko zjada mało, a tym samym się nie najada. Problem ten często zaczyna się już od pierwszych dni życia, gdy matka karmi piersią. Często uważa bowiem, że nie ma pokarmu, a dziecko nie ssie efektywnie. To sprawia, że rodzice podejmują decyzję o dokarmianiu noworodka mlekiem modyfikowanym. W wielu przypadkach można tego uniknąć.

Polecane wideo:

Zbyt wiele posiłków zjadają już niemowlęta. Niezgodnie z instrukcją przygotowywane są mieszanki i kaszki dla dzieci. W dobrej wierze w trakcie ich przyrządzania opiekunowie wsypują zbyt duże ilości proszku. Maluchom za szybko rozszerza się również dietę, wprowadzając stałe posiłki i podając słodzone soki.

Mamo, nie chcę już...

Dorośli nie ufają dzieciom w kwestii jedzenia. Niemowlę nie jest w stanie zasygnalizować werbalnie, że nie jest już głodne. Objawy świadczące o sytości u najmłodszych dzieci to grymaszenie, wypluwanie smoczka, odpychanie łyżeczki, zaciskanie ust, odsuwanie się od piersi.

Gdy starsze dziecko mówi rodzicom, że już się najadło, najprawdopodobniej tak właśnie jest. Karmienie dziecka na siłę lub też zmuszanie go, by zjadło całą przygotowaną porcję może mu wyrządzić wiele szkody. Podobnie jak częstowanie go słodkimi przekąskami zaraz po odejściu od stołu. W organizmie dochodzi wówczas do zaburzenia mechanizmu odczuwania sytości i głodu.

Badania na temat świadomości rodziców w kwestii żywienia dzieci przeprowadziła brytyjska organizacja Infant & Toddler Forum (ITF). Wyniki pokazały, że aż 79 proc. rodziców podaje swoim dzieciom zbyt duże porcje. Większość dorosłych uważa ponadto, że ich dzieci się nie najadają, a 36 proc. z nich podaje dzieciom przekąski w celu uspokojenia maluchów.

Analiza danych ankietowych wykazała również, że dorośli coraz rzadziej limitują najmłodszym słodycze i chipsy. Te ostatnie są serwowane niektórym dzieciom regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu (6 proc. respondentów przyznało, że pozwala jeść dziecku słone chrupki codziennie).

Apetyt dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Choroba może spowodować, że dziecko nie chce jeść (zwłaszcza jeśli doskwiera mu ból gardła i gorączka). Nie należy go wówczas zmuszać do jedzenia, musi jednak przyjmować odpowiednią ilości płynów.

Powszechnym błędem dietetycznym w zakresie żywienia dzieci jest również podawanie im słodkich herbat i napojów. Produkty tego typu, jakie kupić można w sklepach, nie są wolne od cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Nie gaszą one ponadto pragnienia, a często jedynie potęgują apetyt na słodycze. Alternatywą dla tego rodzaju produktów są soki przygotowywane w domu oraz niegazowana woda mineralna.

Błędy dietetyczne w przypadku dzieci mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Nadmiar cukru w diecie sprzyja nadwadze i otyłości, a to z kolei w późniejszym wieku może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Każde z tych schorzeń ma poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie obniża jakość życia.

Należy jednak pamiętać, że właściwa dieta i przestrzeganie zaleceń specjalistów z zakresu żywienia to nie jedyne sposoby na zminimalizowanie ryzyka nadwagi u dziecka. Niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna. Najmłodsi zbyt dużo czasu spędzają w domu, unikają ruchu na świeżym powietrzu. To osłabia ich organizmy.

Dziecko powinno codziennie mieć co najmniej dwie godziny na swobodną zabawę na zewnątrz. I to niezależnie od pory roku!

Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci jest na tyle poważny, że konieczne jest prowadzenie akcji edukacyjnych wśród rodziców. Mają one uświadomić dorosłych, że to nie ilość, a jakość posiłków ma wpływ na prawidłowy rozwój ich pociech.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowe żywienie przedszkolaka
Zdrowe żywienie przedszkolaka

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polacy jedzą o połowę mniej warzyw, niż jest to wskazane ze względów zdrowotnych (powinno to być pięć porcji dziennie). Nie pozostaje to bez wpływu na pojawienie się chorób,...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak zdrowo karmić dzieci?

Jak zdrowo karmić dzieci?

Dzięki książce "Zdrowa kuchnia dla dzieci" dowiesz się, jak prawidłowo karmić dzieci.

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Szczaw - właściwości i zastosowanie

Szczaw - właściwości i zastosowanie

przy domu lub bloku. W smaku przypomina nieco cytrynę, a liście są podstawą do przyrządzania zdrowych zup. Jakie ma właściwości i czy można go podawać

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak gotować warzywa, by zachować ich wartości odżywcze?

Jak gotować warzywa, by zachować ich wartości odżywcze?

Co warzywa lubią najbardziej? Jaki jest najlepszy sposób na przyrządzanie warzyw dla dziecka? Zazwyczaj je gotujemy, ale czy w ten sposób nie pozbawiamy ich cennych właściwości odżywczych? Okazuje się, że gotowanie wcale nie jest dla wielu warzyw najlepsze....

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Wzrost wagi malucha

Wzrost wagi malucha

Waga i wzrost malucha to dwa elementy, z którymi młode mamy często mają problem. A to dziecko za małe, a to za niskie, a to zbyt szczupłe, a to za dużo waży, a przecież dziecko pani X jest większe, a pani Y grubsze - to jakie w końcu ma być?

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń?

Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń?

Nabiał to nie wszystko Wapń - minerał niezbędny do budowy kości. W organizmie ludzkim aż 99 proc. tego związku znajduje się właśnie w układzie kostnym. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania i - co więcej - nie da się go niczym zastąpić. Najpopularniejszym...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Kiełki - lepsze niż nowalijki

Kiełki - lepsze niż nowalijki

Jeśli nie sklepowe nowalijki, to co? Przyszła wiosna, a razem z nią na sklepowych półkach pojawiły się nowalijki, czyli młodziutkie rzodkiewki, sałata, szczypiorek, pomidory. Choć po zimie większość z nas ma ochotę na te warzywa, warto wstrzymać się z...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

zdrowych deserów****. Można je smażyć, zapiekać z innymi owocami, miksować oraz jeść na surowo. Słodkie i puszyste Czerwone banany mają jasnożółty

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Zdrowie na talerzu Różnorodność to najważniejsza cecha, jaką powinna charakteryzować się jesienno-zimowa dieta dziecka. W okresie wzmożonej zachorowalności nie może zabraknąć w niej wysokiej jakości produktów stanowiących źródło ważnych składników odżywczych,...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Czytanie etykiet - zdrowy nałóg Ketchup, parówki, dżemy, soki. Bez nich rodzicowi trudno wyobrazić sobie śniadanie czy kolację dziecka. Niestety (...) . Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu popularnych produktów i jak czytać...