Trwa ładowanie...

Rodzice, którzy "dają fory" dzieciom, opóźniają ich rozwój

Avatar placeholder
16.01.2017 12:53
Rodzice, którzy "dają fory" dzieciom, opóźniają ich rozwój
Rodzice, którzy "dają fory" dzieciom, opóźniają ich rozwój

Powinniśmy zastanowić się, zanim kolejny raz damy dziecku wygrać w grę planszową. Sukces, który przychodzi zbyt łatwo, nie daje radości, a do tego naukowcy odkryli, że takie zachowanie może być szkodliwe dla naszych pociech.

Nowe badania sugerują, że rodzice, którzy pozwalają przedszkolakom wygrywać  w grach, nie budują ich pewności siebie, a w rzeczywistości może to być szkodliwe.

1. Zbyt łatwy sukces sprawia, że dzieci ignorują ważne informacje

Naukowcy  z Kolegium Amherst odkryli, że kiedy młodzi ludzie „dostają fory” w jakiejś rywalizacji, cierpą na tym  ich zdolności do formułowania i ustalania wyroków o własnej wydajności.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Jeżeli dziecko musi się postarać, aby wygrać, dale mu to więcej korzyści
Jeżeli dziecko musi się postarać, aby wygrać, dale mu to więcej korzyści (Shutterstock)

Według badań przeprowadzonych przez dr Carrie Palmquist i Ashleigh Rutherford, w rezultacie dzieci mogą zostać uwarunkowane tak, że będą ignorować cenne informacje, które mogły wykorzystać w przyszłym procesie decyzyjnym.

Badania zostały opublikowane  w „Journal of Experimental Child Psychology”.

W artykule opisano wyniki serii eksperymentów, w których cztero- i pięciolatki zostały poproszone do zabawy polegającej na ukrywaniu obiektów, w której dwie dorosłe osoby dawały im wskazówki. Jeden eksperymentator dał dokładne wskazówki, drugi z nich dał niedokładne.

Badacze następnie w przypadku połowy uczestników manipulowali grą tak, że bez względu na to, gdzie dzieci zaglądały, zawsze znajdowały ukryte obiekty. Sukcesy pozostałych dzieci zostały pozostawione przypadkowi, co oznacza, że ​​było bardziej prawdopodobne, że znalazły ukryte obiekty z pomocą dorosłych niż same.

Zobacz także

Po grach, naukowcy poprosili młodych uczestników badań, aby wybrali które z dwóch osób chcieliby prosić o pomoc w znalezieniu dodatkowych ukrytych przedmiotów.

2. Ułatwienia sprawiają, że dzieci mniej dowiadują się o świecie

"Dzieci, które brały udział w sfałszowanej wersji gry, nie wybierały częściej tej bardziej pomocnej osoby. W zasadzie nawet nie myślały o niej, jako o szczególnie pomocnej” – mówi dr Palmquist.

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice
15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice [15 zdjęć]

Posiadanie dziecka to największa nagroda od życia i cud miłości. Każdy rodzic traktuje swoje dziecko,

zobacz galerię

Dzieci, które były w wersji niesfałszowanej, wykazały wyraźną preferencję dla  współpracy z pomocną osobą.

"Kiedy dzieci lepiej radziły sobie w grze, zdawały się ignorować odpowiednie wskazówki co do tego, kto byłby lepszym źródłem informacji" - mówi Palmquist.

"Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, to sugeruje, że dzieci mogą nie być tak bystre, jak sugerują poprzednie badania. Po drugie, badania pokazują, że w realnym świecie, kiedy dzieci doświadczają wielu sukcesów w wykonywaniu zadań - na przykład mama i tata zawsze pozwalają im wygrać w grze - mogą stać się mniej świadome ważnych informacji, które mogłyby wykorzystać, by dowiedzieć się czegoś nowego o świecie, ponieważ widzą je jako mniej potrzebne do osiągnięcia ich przyszłego sukcesu” – dodaje.

Oznacza to, że dzieci, które muszą podjąć większy wysiłek, żeby wygrać, lepiej poznają świat i uczą się wykorzystywać przydatne wskazówki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze