Trwa ładowanie...

Rodzenie w wannie niesie wiele korzyści, ale i zagrożeń – powstały nowe wytyczne

Avatar placeholder
27.10.2016 13:31
Rodzenie w wannie niesie wiele korzyści, ale i zagrożeń – powstały nowe wytyczne
Rodzenie w wannie niesie wiele korzyści, ale i zagrożeń – powstały nowe wytyczne

Pierwsza faza porodu, która odbywa się w wodzie, może przynieść wiele korzyści, takich jak skrócenie czasu porodu czy większe uśmierzenie bólu kobiety, jednak stwarza też pewne zagrożenia.

Według najnowszych wytycznych końcowy proces porodu nie powinien odbywać się w wodzie.

Coraz więcej szpitali i ośrodków medycznych oferuje przyszłym matkom wanny i baseny z ciepłą wodą, w których mogą odbyć się początkowe fazy porodu. Pomaga to rozluźnić mięśnie i uśmierzyć ból u rodzącej.

„Zanurzenie w wodzie w pierwszej fazie porodu może nieść kilka korzyści: wpływa na skrócenie czasu porodu i zmniejszenie bólu, dzięki czemu można stosować mniejsze dawki środków przeciwbólowych w postaci iniekcji do kręgosłupa” – informuje dr Joseph, przewodniczący Komisji Amerykańskiego Centrum Położnictwa i Ginekologii, które opracowało zalecenia dotyczące kwestii porodu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Poród w wodzie niesie wiele korzyści, ale też stwarza pewne zagrożenia
Poród w wodzie niesie wiele korzyści, ale też stwarza pewne zagrożenia (123RF)

„Jednakże, ważne jest, aby odróżnić sam proces porodu, który ma się odbywać w wodzie, od jego zakończenia w wannie lub basenie. Brakuje dowodów na to, że finalny moment takiego porodu jest korzystny dla dziecka” – zauważa dr Joseph.

W rzeczywistości, zgodnie z wytycznymi, przyjście na świat dziecka w wodzie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Należą do nich zwiększone ryzyko infekcji u matki i dziecka, trudności w regulacji temperatury ciała noworodka, zwiększone ryzyko uszkodzenia pępowiny, ryzyko niewydolności oddechowej u dziecka wynikające z konieczności oddychania w wodzie oraz potencjalne ryzyko niedostatku tlenu i drgawek.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym

zobacz galerię

„Szpitale i centra porodowe, które oferują zanurzenie w wodzie kobietom w pierwszym okresie porodu, muszą przestrzegać pewnych wytycznych w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa matki i dziecka” – informuje Centrum ds. Położnictwa i Ginekologii.

Wytyczne te obejmują rygorystyczne procesy selekcji kandydatek do porodu w wodzie, konserwację i dokładne czyszczenie oraz dezynfekcję wanien i basenów, w których ma się odbyć poród zgodnie z procedurami kontroli zakażeń, monitorowanie kobiety w ciąży w odpowiednich odstępach czasu od momentu zanurzenia w wodzie i przenoszenie kobiet z wanny w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek obawy o zdrowie matki lub dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

Poród w wodzie staje się coraz popularniejszy. Oprócz wspomnianych korzyści dla matki, jest także mniej stresujący dla dziecka. Kobieta, która zaczyna rodzić w wodzie o temperaturze 36-37 stopni, przed ostatnią fazą porodu opuszcza wannę, a nagła różnica temperatur powoduje odruch wypierania płodu, co znacznie przyspiesza poród.

W Polsce pierwszy taki poród odbył się w 1996 roku i od tamtej pory coraz więcej szpitali i placówek porodowych oferuje warunki umożliwiające wydanie dziecka na świat w wodzie.

Nowe zalecenia dotyczące porodu w wodzie zostały opublikowane w listopadowym numerze czasopisma „Obstetrics & Gynecology”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze