Trwa ładowanie...

Rodzaje wózków dziecięcych

Avatar placeholder
13.10.2014 10:14
Rodzaje wózków dziecięcych
Rodzaje wózków dziecięcych

Rodzaje wózków dziecięcych zależą od ilości przewożonych dzieci, spełnianych funkcji i wielkości. Rodzicom stojącym przed koniecznością kupna wózka często włos jeży się na głowie, ponieważ nie wiedzą, jaki pojazd dla malucha byłby najlepszy. Wózek w wychowaniu dziecka to podstawa. Chcesz ze szkrabem wybierać się na dłuższe wyprawy czy na krótkie spacery? Wózek dziecięcy powinien być wygodny dla malucha, praktyczny w użyciu dla rodziców i bezpieczny. Przy wyborze wózka weź pod uwagę wiek dziecka, własny styl życia oraz koszta.

1. Wózek dla dziecka

Niewykluczone, że zanim dziecko osiągnie cztery latka, będziesz potrzebować więcej niż jednego wózka. Maluchy bowiem szybko rosną i w krótkim czasie okazuje się, że nowo zakupiony model stopniowo staje się za ciasny. Jakie rodzaje wózkówmają do dyspozycji rodzice?

  • Wózki wielofunkcyjne – są to wózki wszechstronne, które mogą pełnić również rolę nosidełka i fotelika samochodowego. Na rynku dostępne są również modele wózków, które „rosną” wraz z dzieckiem. Wózki wielofunkcyjne znajdziesz w wielu rozmiarach i formach. Jeśli żyjesz aktywnie, możesz znaleźć także lekki, składany wózek dziecięcy. Wózki wielofunkcyjne mają mnóstwo dodatkowych elementów, np. niektóre modele są wyposażone w głośniki do odtwarzania muzyki lub bajek. Warto wziąć pod uwagę ich praktyczność, zasadność użycia i cenę.
  • Wózki duże i średnie – może się to wydać paradoksem, ale im mniejsze dziecko, tym większy powinien być dla niego wózek. Duże i średnie wózki mają zazwyczaj amortyzowane zawieszenie, duże koła i hamulce, dzięki którym maluch podróżuje bezpiecznie i wygodnie. W zestawie wózka często znajdują się też takie akcesoria, jak: osłony przeciwdeszczowe, grube materace, kosze na zakupy itp. Wózki duże i średnie można modyfikować w miarę wzrostu i rozwoju dziecka. Duże wózki dziecięce nie są komfortowe, jeśli codziennie musisz schodzić z dzieckiem ze schodów czy biegać między sklepowymi półkami. Wózki średnie są zwykle lżejsze, ważą nie więcej niż 7 kg, mają aluminiowe ramy obudowy, są zwrotne.
  • Wózki lekkie – są bardzo wygodne, np. podczas spaceru po parku, przy załatwianiu spraw na mieście, w czasie podróży. Wiele modeli lekkich wózków dziecięcych po złożeniu mieści się w bagażniku samochodu czy w schowku w samolocie. Ten rodzaj wózków jest bardzo zwrotny, z powodu wygiętych rączek często nazywany „parasolkami”. Wózki lekkie są stosunkowo niedrogie, więc można kupić taki model jako uzupełnienie większego, używanego na co dzień. Ich zaletą jest łatwość przenoszenia, wadą – niska solidność wykonania i mała stabilność konstrukcyjna.
  • Wózki głębokie – są solidnie wykonane i mają stabilną obudowę. Wiele producentów wózków oferuje modele niezwykle stylowe. Są to wózki dla dzieci z wyższej półki, dość drogie, ale za to służą przez lata. Tego typu wózki nadają się zarówno dla noworodków, jak i dla niemowląt. Można ich używać jako spacerówek dla dzieci w wieku trzech-czterech lat. Typowy model wózka głębokiego ma bardzo duże koła, dwa hamulce, zdejmowane ochraniacze, ruchome miękkie wkładki i kosze na różne przedmioty. Wózki głębokie w stylu retro są dość ciężkie i szerokie, choć nowsze modele mają wytrzymałe ramy aluminiowe.
  • Wózki do joggingu – doskonałe dla rodziców-biegaczy. Tego typu wózki dziecięce mają opływowy kształt, amortyzowane zawieszenie, lekkie ramy, solidne pasy bezpieczeństwa, hamulce ręczne i bardzo duże koła, co ułatwia pokonywanie wielu ścieżek nie tylko w mieście, ale i poza nim, na nierównym terenie. Wożenie malucha w takim wózku jest dozwolone od ukończenia przez dziecko pół roku. Wózki do joggingu mają zwykle układ trzech kół – dwa z tyłu, jedno z przodu – co sprawia, że mogą osiągać „biegową” prędkość, wyglądają nowocześnie i sportowo. Niektóre wózki trójkołowe, co prawda wyglądają dobrze, ale nie są przeznaczone do uprawiania joggingu.

2. Wózki dla wieloraczków

Jeśli masz dwójkę lub więcej dzieci, potrzebujesz specjalnego wózka do przewożenia większej liczby małych pasażerów. Wózki podwójne i potrójne pozwalają wygodnie i bez wysiłku przewozić dwie lub trzy pociechy naraz. Noworodki przewożone w wózkach powinny leżeć, a nie siedzieć. Podwójne wózki spacerowe dzielą się na dwa typy: „tandem” i „obok siebie”. W wózkach typu „tandem” dzieci siedzą jedno za drugim lub twarzami do siebie. W niektórych modelach tylne siedzisko jest umieszczone nieco wyżej niż przednie, dzięki czemu oba szkraby mogą podziwiać otaczające je widoki. Gdy dzieci są w różnym wieku, poszukaj modelu, w którym jedno z miejsc rozkłada się na płasko, co pozwoli młodszej latorośli leżeć w czasie jazdy wózkiem. W wózku typu „obok siebie” dzieci siedzą ramię w ramię.

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"

Wózki podwójne mają w wyposażeniu wszystko to, co wózki pojedyncze, np. budki, osłony przeciwdeszczowe, hamulce na kołach, uchwyty na napoje, składaną konstrukcję itd. Wózki dla trójki i czwórki dzieci są mniej popularne niż wózki podwójne, ale obecnie także łatwo dostępne na rynku.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze