Trwa ładowanie...

Rodzaje prezerwatyw

Avatar placeholder
24.09.2020 16:53
Rodzaje prezerwatyw
Rodzaje prezerwatyw (Zdjęcie prezerwatyw/Shutterstock)

Podstawowe rodzaje prezerwatyw to prezerwatywy dla kobiet i prezerwatywy dla mężczyzn. Zaletą wszystkich rodzajów prezerwatyw jest ich dość wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Oprócz tego, chronią one także przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Większość prezerwatyw produkuje się z lateksu, a dla osób uczulonych na lateks są prezerwatywy z silikonu. Prezerwatywy są bardzo popularnym środkiem antykoncepcyjnym ze względu na ich dostępność (bez recepty i w wielu sklepach, nie tylko aptekach) i niską cenę.

spis treści

1. Podstawowe rodzaje prezerwatyw

Prezerwatywy dzielą się przede wszystkim na prezerwatywy dla kobiet i dla mężczyzn. Kondomy przeznaczone dla mężczyzn są zdecydowanie popularniejsze i – według niektórych użytkowników – łatwiejsze w użyciu niż te damskie. Są one bardzo obcisłą mechaniczną „blokadą”, która nie pozwala plemnikom dostać się do wnętrza organizmu kobiety. Kondom zakłada się na penisa w stanie wzwodu i tuż przed penetracją. Aby był skuteczną metodą antykoncepcji, musi być założony prawidłowo i niepęknięty.

Prezerwatywa dla kobiet to także mechaniczna osłona przed plemnikami, ale zakładana do środka pochwy. Jest dłuższa i szersza niż męska prezerwatywa, ma około 17 cm długości i 6-7 cm średnicy. Zawiera też specjalny pierścień zapobiegający wpadnięciu jej do środka pochwy. Drugi pierścień umożliwia w miarę stabilne pozostanie w pochwie. Niestety, wiele par narzeka na to, że damska prezerwatywa szeleści podczas współżycia. Jej skuteczność jest także niższa niż męskich prezerwatyw.

2. Inne rodzaje prezerwatyw

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Niektóre rodzaje prezerwatyw posiadają pewne drobne ulepszenia, które mogą sprawić, że seks będzie bezpieczniejszy, przyjemniejszy lub... bardziej szalony. Takie dodatkowe cechy kondomów są zazwyczaj dostępne w kondomach dla mężczyzn. Te damskie nie są aż tak różnorodne.

Najbardziej praktycznym „dodatkiem” do prezerwatywy są środki plemnikobójcze, którymi jest nasączona. Zwiększa to jej skuteczność antykoncepcyjną. Często te środki są także substancjami nawilżającymi, co znacznie poprawia doznania ze współżycia. Można też wybrać kondomy nawilżające bez środków plemnikobójczych. Nawilżanie może być wręcz konieczne, jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy. Sprytnym udogodnieniem są także środki opóźniające wytrysk, co przydaje się szczególnie u mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk.

Funkcję „uprzyjemniacza” mają specjalne wypustki i prążki, które zwiększają doznania partnerów podczas seksu. Tak samo działają prezerwatywy rozgrzewające. Prezerwatywy smakowe są przeznaczone do seksu oralnego dla mężczyzn, czyli fellatio. Dzięki nim partner lub partnerka podczas miłości francuskiej może czuć w ustach wybrany przez siebie smak. Jeśli chodzi o efekty estetyczne – producenci prezerwatyw proponują kolorowe kondomy, a nawet kondomy fluorescencyjne. Trzeba je jednak „naświetlać” przez 30 sekund, aby zaczęły świecić w ciemnościach.

Niezależnie od rodzaju prezerwatywy, trzeba się zawsze upewnić, czy nie minęła jej data ważności. Każdą prezerwatywę można wykorzystać tylko raz, do jednego stosunku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze