Trwa ładowanie...

Rekrutacja do przedszkoli na nowych zasadach

 Ewa Rycerz
01.03.2017 12:32
Od roku szkolnego 2017/2018 do przedszkoli zostaną przyjęte wszystkie chętne trzylatki.
Od roku szkolnego 2017/2018 do przedszkoli zostaną przyjęte wszystkie chętne trzylatki. (123RF)

Zmiany w rekrutacji do przedszkoli. Przepisy, które obowiązywały jeszcze w ubiegłym roku, teraz są nieaktualne. To pokłosie reformy edukacji i wejścia w życie ustawy Prawo oświatowe.

Rekrutacja do przedszkoli samorządowych ruszała co roku 1 marca. Zgodnie z obowiązującą wcześniej ustawą o systemie oświaty, rodzice mieli 30 dni na wybór przedszkola i złożenie wymaganych dokumentów. Po tym czasie pracownicy placówki musieli w ciągu 7 dni zweryfikować wnioski, przygotować listę przyjętych dzieci, a później przeprowadzić procedury odwoławcze i rekrutację uzupełniającą. W tym roku wszystko uległo zmianie. Powód? Reforma edukacji.

1. Opóźnienia w rekrutacji?

- Gdy wysyłałam moją pierwszą córkę do przedszkola, informacje o naborze były już w marcu. Od września do przedszkola pójdzie moja młodsza córka, ale póki co nie ma żadnych informacji o rekrutacji. To znaczy, że jej nie będzie? - zastanawia się Małgorzata, mama Anielki i Zosi. Denerwuje się, ponieważ 1 września wraca do pracy po urlopie wychowawczym.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Urzędnicy jednak uspokajają: rekrutacje ruszą. W styczniu zmieniło się prawo. Samorządy muszą dostosować swoje przepisy, a to wymaga czasu i w efekcie powoduje przesunięcia w terminach naboru. Wszystko jest jednak zgodne z literą prawa.

- W styczniu weszła w życie nowa ustawa Prawo oświatowe. Do tego dokumentu został włączony cały rozdział dotyczący rekrutacji, pochodzący z wygaszanej już ustawy o systemie oświaty – mówi Magdalena Sołtysiak z Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Luboniu. Luboń jest jednym z setek miast, gdzie termin rekrutacji do przedszkoli został przesunięy.

- W związku z tymi zmianami, podstawa prawna, na jaką powoływaliśmy się dotychczas, została zniesiona i musieliśmy ją uaktualnić, a to wymagało podjęcia uchwały przez Radę Miasta Luboń – wyjaśnia Magdalena Sołtysiak. W efekcie w mieście nabór do przedszkoli ruszy po 17 marca.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie wynikają z nowego prawa. Zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, urzędy gmin na przygotowanie przedszkoli, opracowanie terminów rekrutacji i ogłoszenie naboru mają czas do 15 kwietnia.

- To jest termin nieprzekraczalny i my się do niego zastosujemy. Rekrutacja ruszy u nas najwcześniej w połowie kwietnia, chociaż dokładny termin nie jest jeszcze znany – mówi w rozmowie w WP parenting Sebastian Drausal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdynia.

2. Czy będzie miejsce dla trzylatków?

Zgodnie z przeforsowaną przez poprzedni rząd reformą edukacji, która zakładała, że dzieci sześcioletnie będą miały obowiązek uczenia się w pierwszej klasie, do przedszkoli miały zostać przyjęte wszystkie chętne trzylatki. Teraz – w obliczu kolejnych zmian, zakładających, że sześciolatki jednak mogą w przedszkolach pozostać - nabór dla trzylatków może być ograniczony.

Tak było już rok temu, kiedy ogromna część rodziców zdecydowała o pozostawieniu sześciolatków w zerówkach na kolejny rok. W efekcie wiele przedszkoli naboru na trzylatków nie organizowało wcale. Jak będzie tym razem?

- Najgorsze już za nami. Sześciolatki, które pozostały, pójdą dalej, a my będziemy mogli przyjąć trzylatki - uspokaja Magdalena Sołtysiak.

- Prawo jest prawem i musimy się do niego stosować. Przyjmiemy tyle dzieci, ile mamy wolnych miejsc – ucina Drausal.

Według nowej ustawy, przedszkola nie muszą już obowiązkowo w terminie 7 dni od zakończenia rekrutacji wywieszać wyników naboru. Teraz harmonogram określają same placówki, mając przy tym pełną dowolność terminów. Jedynym obwarowaniem jest czas zakończenia całego procesu przyjmowania przedszkolaków.

- Musi on się zamknąć do 31 sierpnia 2017 roku – kończy Magdalena Sołtysik.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze