Reforma w edukacji dotknie także klasy czwarte

Rok szkolny się zaczął, ale to nie koniec zmian, na jakie muszą szykować się rodzice, uczniowie oraz nauczyciele. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała właśnie, że podstawa programowa dla dzieci w klasach czwartych ulegnie zmianie.

Zmiany w oświacie

W przyszłym roku szkolnym polską oświatę czekają ogromne zmiany. Według zapowiedzi rządu, wygaszeniu ulegną stopniowo gimnazja, podstawówka ma trwać 8 lat, a nauczanie początkowe - 4.

Polecane wideo:

W dalszym latach wydłuży się także o rok nauka w liceach (4 lata) i technikach (5 lat). W dalszym etapie obecną trzyletnią zawodówkę zastąpi szkoła branżowa. Jak się okazuje, zmiany programowe dotkną także klasy czwarte.

Nowe podstawy programowe

  • Właśnie tworzone są zespoły, które mają przygotować nowe podstawy programowe. Składy tych zespołów mają być znane jeszcze we wrześniu, będą to 8-9 osobowe grupy. Chcemy, żeby prace szły sprawnie, bo taki mamy harmonogram – mówiła Zalewska podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji.

Kim będą eksperci piszący podstawę programową? Tego na razie nie wiadomo. – Są to osoby z różnych środowisk, bardzo nam na tym zależało, absolutnie do każdej możliwej instytucji zwróciliśmy się z prośbą, żeby – jeśli mają taką potrzebę – zaszczycili nas pisaniem podstawy programowej.

To jednak nie jedynie zmiany, jakie dotkną uczniów podstawówek. Ministerstwo zapowiada także prace nad siatką godzin, czyli liczbą lekcji z danego przedmiotu na każdym etapie edukacji. Opracowania można się spodziewać za 2-3 tygodnie.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w podstawie programowej? - Tego jeszcze nie wiemy. Idea jest taka, iż ma to być jeden z roczników przejściowych pomiędzy starą (sześcioletnią) a nową (ośmioletnią) podstawówką – mówiła minister.

Wiadomo natomiast, że uczniowie zostaną z tym samym wychowawcą, ale uczyć się będą przedmiotów rozdzielnie (np. zamiast przyrody będzie biologia, chemia i fizyka).

Nowe podstawy programowe ministerstwo ma opublikować do końca roku. Wtedy też ruszą zapewne prace nad nowymi podręcznikami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój ucznia
Rozwój ucznia

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole jest zawsze bardzo ekscytujący, ale też stresujący dla dziecka.

Rozwój ucznia

Cyfrowi tubylcy wśród nas

Cyfrowi tubylcy wśród nas

. Mają rację, bo doskonała znajomość nowych mediów to ich wielka szansa na odnalezienie się na rynku pracy. Ponieważ z łatwością przystosowują się do rozwoju (...) technologicznego, intuicyjnie będą wiedzieć, jak używać najnowszych aplikacji...

Rozwój ucznia

Hurra! Idę do szkoły!

Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników...

Rozwój ucznia

W szkole nie nauczysz się...

W szkole nie nauczysz się...

placówce edukacyjnej, zaczynając od szkoły podstawowej, to materiał, który realizują, nie zawsze idzie wraz z duchem czasu i rozwojem nowych (...) z wychowania fizycznego mają zapewnić prawidłowy rozwój fizyczny, nie...

Rozwój ucznia

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Początek nauki szkolnej nie musi być stresujący - dzięki książce "Hurra! Idę do szkoły!" dziecko może oswoić się z nowymi doświadczeniami.

Rozwój ucznia

Rozwój fizyczny ucznia

Rozwój fizyczny ucznia

. Rozwój somatyczny ucznia Dziecko kończące edukację przedszkolną jest na tyle rozwinięte, że może spokojnie podołać obowiązkom (...) . Rozwój fizyczny ucznia zazębia...