Trwa ładowanie...

Recenzja serii książeczek „Agi Bagi” od Wydawnictwa Muza

 Alicja Barszcz
10.07.2015 10:16
Recenzja serii książeczek „Agi Bagi” od Wydawnictwa Muza
Recenzja serii książeczek „Agi Bagi” od Wydawnictwa Muza (Wydawnictwo Muza)

„Agi Bagi” to fantastyczny serial dla dzieci, na którego podstawie powstały też gry, gadżety, książki, a nawet aplikacje na telefon. Co sprawiło, że bajka cieszy się takim zainteresowaniem i sympatią?

spis treści

1. Zależność między Agi a Bagi

Agi Bagi to niezwykła planeta. Jest płaska, ale za to posiada dwie strony – dwie odrębne krainy, które ściśle ze sobą się łączą i oddziałują na siebie nawzajem: Agi oraz Bagi. Angingi i Bagingi to mieszkańcy planety, nie mają ze sobą większych kontaktów, ale ich działania mają duży wpływ na całą planetę i na ich życie.

To, co znajduje się na Agi, to cała nasza przyroda, którą znamy, czyli korony drzew, pagórki, trawa, i wszelkie bogactwo widoczne ponad powierzchnią ziemi. Z kolei na Bagi widzimy skarby podziemne, takie jak kryształy, minerały i korzenie. Gdy na Agi posadzone zostanie drzewo, na Bagi pojawi się jego korzeń. Gdy Bagingi pielęgnują korzeń, drzewo po stronie Agi pięknie rośnie. No właśnie, a co łączy oba plemiona? Przede wszystkim dbanie o każde stworzenie oraz roślinę na planecie. Dzięki ich staraniom ekosystem całej krainy jest zrównoważony i wspaniale funkcjonuje oraz rozwija się.

Głównymi bohaterami bajki są Zibi i Bodjo, a towarzyszy im Gadzina, która sprawia wrażenie - zarówno z wyglądu, jak i z zachowania – lekko głupawej i lekkomyślnej. Jest niezwykle żarłoczna i skora do zabaw, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę, że jej figle mogą poważnie zaszkodzić całej planecie. Poza tymi postaciami często widzimy też Wodza Agingów, do którego zgłaszają się mieszkańcy Agi w razie kłopotów.

Wydawnictwo Muza wydało serię czterech sztywnostronicowych książeczek o Agi Bagi: „Psotny wiatr”, „Owocek”, „Stos odpadków” oraz „Nowy lasek”. Każda z książeczek to krótka historyjka pięknie i kolorowo ilustrowana, napisana tak, by zrozumiało ją każde małe dziecko. Każda też opisuje inny problem przyrodniczy.

2. Po co to wszystko?

Ekologia. To podstawowe zagadnienie związane z „Agi Bagi”. Dzięki bajeczkom małe dziecko szybko będzie w stanie pojąć, czym jest ekologia i dlaczego jest tak ważna dla nas wszystkich. Oczywiście niezwykle istotne jest tutaj zaangażowanie rodziców czy opiekunów, którzy wyjaśnią wszelkie działania Agingów i Bagingów, czyli dlaczego niszczenie drzewek jest niedopuszczalne i dlaczego warto sadzić nowe rośliny („Nowy lasek”),, jak segregować śmieci i na czym polega recykling („Stos odpadków”), jak pielęgnować rośliny, by uzyskać przyjemne dla oka i… języka owoce („Owocek”), a także jak wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych, czyli siłę wiatru („Psotny wiatr”).

Zagadnienia związane z ekologią nie należą do łatwych, dlatego uważam, że przybliżanie ich dziecku przy pomocy zabawnych stworzeń i czarów (Zibi zna się trochę na magii) jest fantastycznym pomysłem. Jedna planeta, dwie strony, dwa różne, ale jakże związane ze sobą plemiona, zabawni bohaterowie i mnóstwo kolorów – to wszystko w jednej bajce sprawia, że dbanie o środowisko przestaje być czczym gadaniem, a nabiera głębszego sensu. I to nie tylko dla dzieci, ale też dla tych trochę starszych osób.

Książeczki od Wydawnictwa Muza są idealne dla najmłodszych, a pamiętajmy, że przecież od samego początku powinniśmy nasze maluchy uczyć zasad ekologii, by wszystkim nam zwyczajnie żyło się lepiej i… dłużej!

3. Ciekawostka

Serial „Agi Bagi” jest polską produkcją, która niesłychanie szybko przyjęła się na całym świecie i jest już pokazywana w ponad 40 krajach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze