Recenzja książeczek do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Biblia jest księgą, pokaźnym tomiszczem, które nie nadaje się do czytania dla małych dzieci. Nie zrozumcie mnie źle… Nie chodzi mi tutaj o jej znaczenie, przenośnie i skomplikowane słownictwo, ale raczej o samą jej opasłość.

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Stworzenie świata".

Jak więc w prosty sposób dotrzeć do małych dzieci i pokazać im wielkość Boga, jego moc, miłość i wyrozumiałość? Przecież nie będziemy im czytać na dobranoc Pisma Świętego – szczególne jeśli nie ma ilustracji. Oczywiście są specjalne wydania Biblii przygotowane z myślą o dzieciach. Sama dostałam taką Biblię na swoją pierwszą Komunię Świętą. Jednak już znacznie wcześniej można dzieciom uświadomić, że istnieje ktoś taki jak Bóg, że Jezus urodził się w stajence, a Dawid pokonał Goliata przy pomocy procy. Nie są to przecież trudne historie, ale bardzo obrazowe opowieści wprost stworzone dla małych uszu.

Właśnie z tego powodu zwróciły moją uwagę książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech, które skupiają się na najbardziej znanych fragmentach Pisma Świętego. To 4 pozycje: „Stworzenie świata”, „Historie biblijne”, „Narodziny Jezusa” oraz „Przypowieści Jezusa”. Przechodzą one – jak widać po tytułach – przez najważniejsze i najbardziej obrazowe dzieje biblijne. W każdej książeczce są 3 historie. Każda z tych historii została skondensowana w kilka zaledwie zdań na jedej stronie oraz ilustrację przedstawioną na drugiej. To niesłychana sztuka, by np. całą przypowieść o synu marnotrawnym zawrzeć na tak małej powierzchni. Jestem pełna podziwu dla twórców tych książeczek.

Książeczki zostały wydane w formie do kąpieli, więc mają miękkie karty o śliskiej nawierzchni. Z łatwością można je wysuszyć czy umyć i spokojnie dać nawet maleńkiemu dziecku. Moja siostrzenica oceniła te pozycje od razu, smakując materiał. Wiadomo przecież, że niemowlęta uwielbiają tego rodzaju lekturę. Książeczki są bardzo kolorowe, wesołe i sprawiają radość mniejszym i większym dzieciom. Mam porównanie, gdyż moja 4-letnia córeczka oglądała je z zaciekawieniem i słuchała czytanych opowieści, z kolei 10-miesięczna siostrzenica oglądała poszczególne strony, miętosiła je, wkładała do buzi i gryzła. Każda z dziewczynek na swój sposób interesowała się lekturą, ale żadna z nich nie przeszła obok niej obojętnie.

Tego rodzaju książeczki są świetnym sposobem na zapoznanie dziecka z Bogiem. Jeśli jesteśmy katolikami, z pewnością zależy nam również na takiej edukacji naszych szkrabów i powinniśmy zaopatrzyć naszą domową biblioteczkę (lub akcesoria do kąpieli), by otworzyć umysł naszego maluszka w tym kierunku, by pomóc mu zrozumieć i cieszyć się każdą chwilą.

Zawartość książeczek:

  1. Stworzenie świata (Bóg stworzył świat, Adam i Ewa, Arka Noego)
  2. Historie biblijne (Dawid i Goliat, Jonasz i wieloryb, Daniel i lwy)
  3. Narodziny Jezusa (W ubogiej stajence, Zwiastowanie pasterzom, Trzej królowie)
  4. Przypowieści Jezusa (Syn marnotrawny, Zbłąkana owca, Dobry Samarytanin).
Alicja Barszcz, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM