Raport o zdrowiu i zachowaniu polskich nastolatków. Jak wypadają na tle innych?

Co trzeci nastolatek w Polsce odczuwa w szkole stres. Prawie 40 proc. odczuwa dolegliwości psychiczne. Niemal co druga dziewczyna bez nadwagi uważa, że jest za gruba – to najnowsze wyniki międzynarodowego badania "Zachowania zdrowotne polskiej młodzieży na tle rówieśników z 42 krajów" Health Behaviour in School-aged Children (HBSC).

Grupa badanych nastolatków

W badaniu brało udział niemal  220 tys. nastolatków z 42 krajów. W Polsce 4,5 tys. uczniów, w wieku 11-15 lat wypełniło anonimowe ankiety. Na ich podstawie, Instytut Matki i Dziecka opracował wyniki. Celem raportu była ocena zdrowia i zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej.

Autorzy sprawdzili jak wygląda aktywność fizyczna młodzieży, czy jedzą posiłki i jakie, czy szkoła ich stresuje, jak ją odbierają. Badacze sprawdzili na jakie choroby cierpią młodzi ludzie, jak oceniają samych siebie. Pod uwagę wzięli także zachowania ryzykowne, palenie tytoniu i picie alkoholu.

Więcej warzyw, mniej przed telewizorem

 Na lepsze zmieniają się nawyki żywieniowe wśród młodych ludzi. Więcej z nich je śniadania. Niemal co piąty nastolatek częściej niż raz dziennie spożywał owoce, a co szósty warzywa. Mniej uczniów ma nadwagę. Dla porównania cztery lata temu 17 proc. badanych, obecnie 14,8 proc. Coraz mniej 11-latków, z dużych miast spędza czas oglądając telewizję.

Stresują się i boli ich głowa

Co trzeci nastolatek odczuwa szkolny stres. W porównaniu z wynikami sprzed czterech lat te wskaźniki wzrosły, z 21,8 proc. do 32,1 proc. w roku 2014. Stres częściej odczuwają starsze dzieci, szczególnie dziewczyny. Prawie 40 proc. nastolatków odczuwa dolegliwości psychiczne lub somatyczne.

Najczęściej młodzi ludzi byli zdenerwowani, rozdrażnieni. Często bolała ich  głowa i czuli się przygnębieni. 28, proc. odczuwało w ostatnich 6 miesiącach więcej niż jedną dolegliwość psychiczną.

Dorastanie nastolatek

Nastolatka coraz bardziej interesuje się swoim ciałem, zwracając jednocześnie dużą uwagę na swój wygląd.

Nie cenią się wysoko i czują się za grubi

Nadwaga i otyłość występują u co siódmego nastolatka. 42 proc. młodzieży uważa, że ich waga jest za duża. Niemal co druga nastolatka bez nadwagi uważa, że jest za gruba.

Zajmujemy piąte miejsce pod względem liczby odchudzających się nastolatków. Nie lepiej wypada młodzież jeśli chodzi o poczucie własnej wartości - mamy ostatnią lokatę.

Zachowania ryzykowne

Mniej nastolatków w wieku 13 lat sięga po papierosa, spadek z 24 do 17 proc. Co piąty w wieku 11-15 lat upił się co najmniej raz w życiu. Alkohol wypiło 43 proc. nastolatków w wieku 11-15 lat, a 6 proc. pije go co najmniej raz w tygodniu. Co dziesiąty nastolatek pierwszy raz upił się w wieku 13 lat.

Pod względem częstości upijania się w tej grupie wiekowej Polska zajmuje dziewiąte miejsce na 42 kraje (według malejących wartości). Niepokoi fakt, że dziewczyny upijają się częściej i w coraz młodszym wieku.

Marihuanę kiedykolwiek w życiu zażywał co czwarty, a w ostatnich 30 dniach – co dziesiąty 15-latek. Od ostatniego badania, zwiększyła się liczba młodych osób, zażywających marihuanę. Z 12 miejsca wskoczyliśmy pod tym względem na czwartą lokatę.

Co szósty 15- latek rozpoczął współżycie, częściej dziewczęta niż chłopcy. Średni wiek inicjacji wynosił 14 lat. W porównaniu z badaniami sprzed czterech lat odsetek młodzieży wcześnie zaczynającej współżycie seksualne zwiększył się o 5 proc. 40 proc nastolatków nie używało prezerwatyw.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

, lub rodzice nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną (...) , dobrym rozwiązaniem może okazać się klub malucha...

Maluch

Maniaczka kąpieli

Maniaczka kąpieli

Niektóre dzieci nie znoszą się kąpać, inne - wręcz przeciwnie - trudno wyciągnąć z wanny. Do miłośniczek kąpieli należy mała Marysia, która uderzyła z tatą w poważną dyskusję, gdy ten zapragnął zakończyć wieczorną kąpiel. Zobaczcie, jakich argumentów...