Przeszczepy tkanki jajnikowej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, które wygrały z nowotworem

Duńscy eksperci twierdzą, że kobiety, którym usunięto jajniki podczas leczenia raka, mają duże szanse zostać matkami. Przeszczepy tkanki jajnika są bardzo skuteczne i nie grożą nawrotem nowotworu. To dobra wiadomość dla młodych kobiet, które po wygranej walce z chorobą chcą się cieszyć macierzyństwem.

Mity dotyczące płodności obalone!

Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety znają różnorodne sposoby na zachowanie młodości na długie lata i wyglądają...

Szansa dla chorych na raka jajnika

W Danii procedura zamrażania tkanek jajnika u kobiet leczonych onkologicznie jest rutynowa i bezpłatna. Od 2000 roku prawie 800 pań zdecydowało się na zamrożenie tkanki jajnikowej. Eksperci sprawdzili, czy ta metoda jest skuteczna i bezpieczna.

Polecane wideo:

W badaniu wzięło udział 41 kobiet, które przeszły transplantację. Spośród nich 32 pacjentki chciały zajść w ciążę, a dziesięciu udało się urodzić dzieci. W sumie na świat przyszło 14 noworodków – ośmioro naturalnie, a sześcioro dzięki zapłodnieniu in vitro.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Rezultaty badania opublikowane na łamach dziennika „Human Reproduction” mogą odmienić współczesną medycynę. Do tej pory nawet specjaliści nieufanie podchodzili do przeszczepów tkanki jajnikowej kobietom, którym usunięto te narządy. Obawiali się, że po transplantacji może nastąpić nawrót choroby nowotworowej.

W grupie 41 kobiet odnotowano trzy przypadki zachorowania na raka po przeszczepie. Lekarze zgodnie twierdzą, że nie miały one jednak związku z transplantacją. Dwie pacjentki miały raka piersi, a jedna mięsaka Ewinga.

Płodność pod opieką

Chociaż statystyki wskazują, że rak jajnika to choroba najczęściej występująca w okresie menopauzalnym, często atakuje również młode kobiety. To właśnie one martwią się, że po leczeniu nie będą mogły mieć dzieci.

Wyniki duńskiego badania dają nadzieję, że nawet po usunięciu jajników można cieszyć się macierzyństwem. Sukcesy w przeszczepianiu zamrożonych tkanek pokazują, że być może już wkrótce rak jajnika przestanie być wyrokiem skazującym na bezpłodność.

Lekarze podkreślają, że nie wszystkie panie decydują się na transplantację ze względu na chęć powiększenia rodziny. Część z nich nie zgadza się na przedwczesną menopauzę, która jest wynikiem leczenia nowotworu. Przeszczep tkanek jest dla nich szansą na prowadzenie aktywnego życia bez objawów typowych dla okresu przekwitania jeszcze przez wiele lat.

Staystyki pokazują, że co roku w Polsce odnotowuje się ok. 3 tys. nowych zachorowań na raka jajnika, a ok. 2 tys. kobiet umiera w wyniku choroby. Leczenie opiera się na usunięciu narządów rodnych oraz chemioterapii. Wczesne wykrycie zmian daje duże szanse na wyleczenie. Niestety w początkowej fazie nowotwór nie daje żadnych objawów, przez co trudno go zdiagnozować.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niepłodność kobiet
Niepłodność kobiet

Popularne leki przeciwbólowe mogą zagrażać kobiecej płodności?

Popularne leki przeciwbólowe mogą zagrażać kobiecej płodności?

się jednak, że regularne uśmierzanie bólu tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może być zgubne, zwłaszcza dla młodych kobiet. Według najnowszych badań (...) poziom progesteronu. ## Nauka w służbie płodności Naukowcy przeanalizowali...

Niepłodność kobiet

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna

Kobiecie chcącej mieć liczne potomstwo ciężko jest pogodzić się z wtórną niepłodnością.

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Czy liczba przeszczepów u dzieci spada?

się przeszczepy złożonej tkanki, czyli twarzy czy kończyny (2006r. Trzebnica). Takie rozwiązanie medyczne, jakim jest przeszczep uratowało życie kilkunastu (...) również w celach leczniczych (przeszczep...

Rodzinne finanse

Oszczędne zakupy

Oszczędne zakupy

Zakupy oszczędne i satysfakcjonujące Są skuteczne sposoby na robie oszczędnych zakupów, które jednocześnie będą dla nas przyjemnością.

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

również sarkopenia, która pojawia się najczęściej po 40. roku życia. To choroba powodująca starzenie się tkanki mięśniowej. W rezultacie następuje (...) fizycznej. W celu zmniejszenia ryzyka choroby lekarze polecają spożywanie produktów...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Skuteczne wspomaganie laktacji

niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka. Jednak temat karmienia piersią rodzi u kobiet wiele pytań i wątpliwości. Karina Kunkiewicz w rozmowie z dr n (...) . med. Marią Wilińską, neonatologiem demaskuje mity dotyczące naturalnego...

Choroby i dolegliwości malucha

Przeszczepy u dzieci

i jest bardzo skuteczną metodą leczniczą. We współczesnej medycynie wykonywanie przeszczepów niejednokrotnie ratuje życie pacjentowi. Dotyczy