Przerwy w oddychaniu u niemowląt

Przerwy w oddychaniu czasem zdarzają się niemowlęciu, ponieważ jego oddech, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, może być jeszcze nierównomierny. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają nie dłużej niż 3-10 sekund i nie występują częściej niż 3-10 razy na godzinę, nie są powodem do niepokoju. Przerwy w oddychaniu są u niemowlęcia normalnym zjawiskiem. Ośródek mózgowy odpowiedzialny za wentylację płuc i oddech jest u noworodka niedojrzały. Powodem niepokoju powinny być jednak długie, wyraźne i często występujące bezdechy.

Polecane wideo:

Oddychanie noworodka

Dziecko w brzuchu mamy nie musi oddychać samodzielnie, ponieważ tlen dostarczany jest mu wraz z krwią z łożyska. Gdy maluch przychodzi na świat, ma czasem kłopoty z oddychaniem. Płuca płodu rozwijającego się w łonie matki wypełnia płyn owodniowy, a nie powietrze. Maluch wykonuje jednak, tzw. ruchy oddechowe klatki piersiowej już od 25. tygodnia ciąży. Pierwszy wdech po porodzie wymaga od noworodka dużego wysiłku i jest sprawdzianem jego sił witalnych.

Początkowe oddechy noworodka są bardzo łapczywe i nieregularne. Dopiero po kilku minutach rytm wdechów i wydechów normuje się do 40-60 razy na minutę. U niektórych noworodków czasem pojawiają się problemy ze swobodnym oddychaniem. Wtedy maleństwo może trafić na jakiś czas do inkubatora, gdzie podaje się mu tlen. Przy poważnych zaburzeniach oddychania u dziecka konieczne jest leczenie z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

Sapka u noworodka

Gdy noworodek oddycha noskiem, czasem można usłyszeć dźwięk jakby delikatnego chrapania. Jest to, tzw. sapka. W nosku dziecka mogą zalegać odrobinki kurzu, śluz, resztki ulanego pokarmu czy po prostu katar, utrudniające oddychanie. Warto wtedy zakroplić maluszkowi do nosa sól fizjologiczną z ampułki lub specjalny preparat na bazie wody morskiej przeznaczony specjalnie dla niemowląt. Potem można udrożnić nosek dziecka za pomocą gruszki.

Sapka doskwiera również tym niemowlętom, które przebywają w bardzo suchym pomieszczeniu. Wyschła wydzielina nosa utrudnia dziecku przepływ powietrza przez nozdrza. Warto wtedy obniżyć temperaturę pokoju do około 20 stopni Celsjusza i poprawić wilgotność powietrza, np. poprzez powieszenie na kaloryferze zmoczonych wodą ręczników. Jeśli sapka doskwiera długotrwale, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ skutkuje ona problemami z ssaniem piersi i oddychaniem.

Niebezpieczne bezdechy

Przerwy w oddychaniu u noworodka bywają objawem poważnych chorób. Długotrwałe bezdechy są bardzo niebezpieczne i uznawane za jedną z przyczyn, tzw. śmierci łóżeczkowej u dzieci. Czasem bezdech pojawia się, gdy maluch zanosi się od płaczu. Zapłakane niemowlę nagle przestaje oddychać i traci przytomność. Twarz dziecka blednie albo sinieje, a ciało staje się wiotkie. Taki stan zwykle trwa krótko i już w ciągu minuty dziecko odzyskuje świadomość. W medycynie nazywany jest napadem bezdechu afektywnego. Objawy tego bezdechu mogą przerażać rodziców, ale zwykle nie powodują groźnych dla zdrowia malca następstw.

Najbardziej niebezpieczne są bezdechy niewyraźne, bez objawów jakiejkolwiek choroby i z niewyjaśnionych do końca przyczyn. Takienagłe zatrzymanie oddechuu dziecka może doprowadzić do śmierci łóżeczkowej. Jak uchronić malca przed niebezpiecznymi dla życia przerwami w oddychaniu?

  1. Układaj dziecko do snu na pleckach. Unikaj pozycji na boku i na brzuszku, chyba że są uzasadnione zaleceniami pediatry.
  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym sypia niemowlę. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.
  3. Dopilnuj, aby twarz niemowlęcia podczas snu była odkryta. Nie może jej zasłaniać kołderka, kocyk, poduszeczka czy pluszak.
  4. Do dziecięcego łóżeczka wybieraj materac dość twardy, by główka dziecka nie zapadała się pod wpływem ciężaru w zagłębienie.
  5. Kup łóżeczko, którego odstępy między szczebelkami nie przekraczają 8 cm, aby dziecko nie mogło włożyć przez nie główki.
  6. Nie pal tytoniu w czasie ciąży ani po urodzeniu dziecka.
  7. Nie podawaj dziecku żadnych leków przed konsultacją z lekarzem ani nie zażywaj ich sama, zwłaszcza, jeśli karmisz piersią.

Przerwy w oddychaniu u dziecka nie muszą być niebezpieczne. Jeśli jednak niemowlę ma częste problemy z równomiernym i swobodnym oddechem, konieczna jest szybka konsultacja lekarska.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Co może niepokoić?

Komentarze

dyskusje na forum

po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 4 godziny temu

1
Artykuły Przerwy w oddychaniu u niemowląt
Przerwy w oddychaniu u niemowląt

Sapka u noworodka

Sapka u noworodka to inaczej trudności z oddychaniem u dziecka. Przyczyn sapki jest wiele, przy czym drogi oddechowe noworodka są tak małe, że każda (...) ilość zgromadzonej wydzieliny lub niewielki nawet obrzęk dróg oddechowych mogą...

Przerwy w oddychaniu u niemowląt

Astma u niemowlaka

w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem oraz (//parenting.pl/portal/kaszel). U niemowląt dodatkowo mogą pojawić się problemy z karmieniem, nadmierne (...) ). Diagnoza astmy u niemowląt stanowi dla...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Sapka u niemowląt

), problemy ze snem, (//parenting.pl/portal/przerwy-w-oddychaniu). ## Co robić w przypadku sapki u niemowląt? Jeśli sapka jest wywołana zatkaniem nosa (...) Sapka u niemowląt oznacza...

Sen niemowlęcia

Nawyki śpiącego dziecka - co jest normalne?

Nawyki śpiącego dziecka - co jest normalne?

. Świadomość tego, jakie nawyki dziecka nie odbiegają od normy, powinna nas uspokoić. ## Przerwy w oddychaniu **Rytm oddechu dziecka** zmienia (...) się w trakcie snu. Może ono przez chwilę oddychać...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Chrapanie noworodka

). Jeśli noworodkowi zdarza się chrapać, posłuchaj, czy w czasie snu nie przestaje na moment oddychać. (//parenting.pl/portal/przerwy-w-oddychaniu) nie powinny trwać (...) mu oddychanie....

Zdrowie malucha

Jak pokonać kaszel u dziecka?

Jak pokonać kaszel u dziecka?

jest również podawanie herbaty z miodem lub syropu z cebuli. Szczekający kaszel Kaszel szczekający oraz trudności w oddychaniu mogą zwiastować krup. Jest to choroba (...) . Możesz też wyjść z dzieckiem na świeże powietrze, a w pokoju...

Spadek masy ciała

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u niemowląt jest bardzo niebezpieczną bakterią, która wymaga specjalistycznego leczenia. Gronkowce to kuliste bakterie, które układają się w charakterystyczne grona - stąd ich nazwa.

Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Pleśniawki

Pleśniawki u dziecka

Pleśniawki u dziecka

Pleśniawki to najbardziej powszechne zmiany w jamie ustnej, które dotykają nawet 20% ludzi na świecie. Pojawiają się nawet u niemowląt. Przyczyna