Przepis na Wielkanoc

Czyli co zrobić, aby te święta nie były tylko przedłużonym weekendem. Wielkanoc może się wydawać świętem znacznie mniej efektownym niż Boże Narodzenie, któremu zawsze towarzyszy choinka, światełka i wiele prezentów. Szczególnie wyraźnie odczuwają to zapewne dzieci. Pamiętajmy jednak, że w naszej tradycji nie brakuje zwyczajów, które również święta Wielkiej Nocy mogą uczynić niepowtarzalnymi i rodzinnymi. To od nas rodziców zależy, na ile dzieci poczują i zapamiętają tę atmosferę, czy w ich wspomnieniach Wielkanoc stanie się wiosennym świętem radości.

Polecane wideo:

Przygotowania do Wielkanocy

Wspólne przygotowania do obchodów Wielkiej Nocy, podobnie jak przygotowania do Bożego Narodzenia, można rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową można wspólnie z dzieckiem zrobić własną palemkę. Nie będzie to oczywiście tradycyjna palma, którą zazwyczaj kupuje się przed kościołem.

Do zrobienia naszej palmy wykorzystać można bazie, bibułę, wstążki, czy ususzone kwiaty, kupione w kwiaciarni. Można przy tej okazji opowiedzieć dzieciom, jak ludzie wiwatowali na cześć wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, trzymając w rękach gałązki palmowe. I właśnie na pamiątkę tego wydarzenia przygotowujemy palemkę.

Na około 10 dni przed świętami można posiać rzeżuchę, a później obserwować jak rośnie. W czasie świąt można ją wykorzystać do dekoracji, np. jako miejsce dla wielkanocnego baranka.

W naszym domu staramy się podtrzymywać tradycję wysyłania świątecznych kartek. Przygotowujemy je własnoręcznie, oczywiście wspólnie z sześcioletnią Ulą i trzyipółletnim Szymonem. Mniejsze dzieci mogą w tym celu wykorzystać wielkanocne naklejki, natomiast większe – wyklejać z papieru kolorowego, rysować, malować.

Kartki wielkanocne i życzenia wielkanocne będą miłą niespodzianką dla naszych bliskich.

Świąteczny dom

Co roku, tuż przed świętami ”wprowadzamy wiosnę do domu”. Na baziach w wazonie wiszą różne ozdoby, w doniczce z owsem mieszkają kurczaczki, a świąteczny kącik uzupełnia np. żółta prymulka.

Dwa lata temu pierwszy raz samodzielnie przygotowaliśmy część ozdób np. ozdabiając wydmuszki lub wycinając z papieru wesołe kurczaczki i zajączki. Oczywiście nie brakuje też przygotowanych przez wszystkich członków rodziny pisanek. Włożymy je do wielkanocnego koszyka, który ozdobimy bukszpanem i w Wielką Sobotę zaniesiemy wszyscy razem do poświęcenia.

Przygotujemy specjalne ozdoby na świąteczny stół. Przy każdym talerzu stanie papierowy kurczaczek, baranek lub zajączek, a może świąteczna podstawka na jajko. Ula przygotowuje wizytówki na stół, tak by przy każdym nakryciu stał papierowy kurczaczek z imieniem. To już nasza świąteczna tradycja.

Dzieci aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu wielkanocnych wypieków. Pomagają zagniatać ciasto, a później gotowe dekorują lukrem i bakaliami. Być może właśnie dlatego teraz pamiętają, że na Wielkanoc piecze się mazurki.

W moim rodzinnym domu w Wielkanoc przychodził „zajączek”, przynosząc drobne upominki lub słodycze. Tam, gdzie ta tradycja jest żywa, można to wykorzystać np. do wspólnej zabawy w szukanie łakoci przy pomocy pozostawianych śladów lub starej zabawy w ciepło-zimno.

A jak pogoda dopisze, koniecznie wybierzcie się na rodzinny spacer. Niech te Święta będą wyjątkowe.

Anna Mayer, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 3 dni temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.