Przemywanie pępka noworodka

Po porodzie położna zaciska i przecina pępowinę łączącą dziecko z twoim łożyskiem. Nie martw się, bo twoje dziecko w tym czasie nic nie odczuwa. Po takim zabiegu na powierzchni brzuszka dziecka widoczny jest ciemny kikut, który po jakimś czasie odpadnie. Bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób przemywać okolice pępka noworodka, aby były one czyste i wolne od infekcji.

Jak długo twoje dziecko będzie miało kikut pozostały po pępowinie?

Bezpośrednio po porodzie położna uciska kikut pępowiny klamrą. Po upływie 1-2 dni klamra ta zostaje ściągnięta. Następnie kikut wysycha i zmienia kolor na czarny. Po upływie około 10 dni odpadnie on samoistnie, pozostawiając ślad w postaci pępka w obrębie skóry dziecka. W tym czasie możesz zaobserwować odrobinę krwi w obrębie pieluszki dziecka. Nie martw się, gdyż jest to zupełnie normalne.

Jeżeli zauważysz w jego obrębie odrobinę ropy, nie popadaj w panikę. To nie musi znaczyć, że kikut jest zainfekowany. Przemyj go dokładnie gazą nasączoną spirytusem. Jeżeli jednak zaobserwujesz u dziecka niżej wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z pediatrą:

Polecane wideo:

  • u twojego dziecka rozwija się gorączka,
  • okolice pępka spuchły lub są żywo czerwone,
  • dziecko jest bardzo płaczliwe, a kikut spuchł i ma nieprzyjemny zapach.

W jaki sposób odpowiednio dbać o pępek noworodka?

To bardzo ważne, aby dbać o czystość okolic pępka dziecka, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom. Można to robić, stosując na jałowy gazik 70% roztwór spirytusu i bezpośrednio w ten sposób przemywać pępek. W ten sposób zabezpieczysz te okolice ciała dziecka przed infekcją.

W trakcie kąpieli noworodka raczej unikaj moczenia kikuta. Powinien on być tak suchy jak to tylko możliwe. Podczas kąpieli nie zanurzaj całkowicie ciała dziecka w wodzie. Niech okolica pępka pozostanie sucha. Pamiętaj o tym, aby po kąpieli, przed założeniem pieluszki, dokładnie osuszyć skórę dziecka.

Bardzo ważne jest również to, aby w miarę możliwości pozwolić maluszkowi przebywać z odsłoniętym brzuszkiem. Kontakt powietrza z drobną ranką, jaką pozostawiło po sobie przecięcie pępowiny, znacznie przyśpieszy gojenie i proces, w którym kikut w końcu odpadnie.

Oto kilka wskazówek, które powinnaś mieć na uwadze przed przystąpieniem do pielęgnacji okolic pępka noworodka:

  • Zawsze myj ręce przed dotykaniem dziecka, a szczególnie jeżeli będziesz oczyszczać okolice pępka.
  • Wraz z upływem czasu kikut naturalnie odpadnie, staraj się unikać jego pociągania,
  • Zakładając dziecku pieluszkę, staraj się pozostawić kikut odsłonięty. Niektóre pieluszki mają nawet specjalne wycięcie, które to umożliwia. Dzięki temu powietrze przyśpieszy proces regeneracji skóry brzuszka dziecka.


Odpowiednia higiena dziecka tuż po porodzie jest bardzo ważna w celu uniknięcia ewentualnych zakażeń skóry. Odpowiednia pielęgnacja okolicy pępka również ma istotne znaczenie, gdyż partia ta jest znacznie narażona na rozwój infekcji.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja pępka u noworodka
Pielęgnacja pępka u noworodka

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka

muszę je wykąpać! Jak to zrobić? Jak zadbać o pępek? Kąpiel noworodka wbrew pozorom nie jest niczym trudnym, wystarczy zastosować się do kilku prostych (...) zasad. Kąpiele noworodka „na sucho" Rozpoczynając...

Pielęgnacja pępka u noworodka

Pielęgnacja pępka niemowlaka

Pielęgnacja pępka niemowlaka

Po porodzie położna zaciska i przecina pępowinę łączącą dziecko z twoim łożyskiem. Nie martw się, bo twoje dziecko w tym czasie nic nie odczuwa. Po takim zabiegu na powierzchni brzuszka dziecka widoczny jest ciemny kikut, który po jakimś czasie odpadnie.

Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja pępka u noworodka

, jak należy zajmować się pępkiem malucha. Sposoby pielęgnacji pępka noworodka Gojenie pępka odbywa się około 10-14 dni. Po tym czasie (...) w obrębie pępka,...

Zakupy dla niemowlaka

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

, ręczniki kąpielowe, wanienka, spirytus do przemywania pępka, sól fizjologiczna. Do snu: łóżeczko, materacyk, ceratka pod prześcieradło, pościel, kołderka (...) Wyprawka dla noworodka powinna...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Pielęgnacja pępka u maluszka

w miejscu, w którym się znajdował, goi się zwykle zaledwie kilka dni. Spis treści Jak pielęgnować pępek noworodka? Kikut (...) . O nieprawidłowościach w obrębie pępka noworodka...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Masaż brzucha niemowlaka

Najpowszechniejszym problemem rodziców noworodka jest jego długi, bezustanny płacz. Niekiedy może to nawet trwać kilka godzin. Z tego względu rodzice (...) noworodka. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, należy pomyśleć...

Pielęgnacja niemowlęcia

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka

pępek dziecka pieluszką tetrową lub gazikiem. Zachowaj ostrożność przy przemywaniu oczu oraz uszu noworodka. Oczka myj tylko i wyłącznie czystą (...) się nie zaziębił. Po kąpieli potrzebne również...

Wyprawka dla noworodka

Zakupy dla noworodka

Zakupy dla noworodka

Kupowanie pierwszych rzeczy dla maluszka sprawia wiele przyjemności przyszłym mamom.

Kąpiel noworodka

Odpowiednia woda do kąpieli

Odpowiednia woda do kąpieli

Jaka powinna być woda do kąpieli noworodka? To częste pytanie rodziców podczas zajęć w szkole rodzenia. Niektórzy myślą, że woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana.