Przekleństwo wcześniaka? Dzieci urodzone przed terminem w przyszłości mniej zarabiają i mają problemy ze zdrowiem

Dzieci urodzone przed terminem są bardziej narażone na życie w biedzie – dowodzą naukowcy. Badania na ten temat opublikowano właśnie w pediatrycznym czasopiśmie "JAMA".

Analizę przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. Saroj Saigal z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie. Badacze zebrali dane osób w wieku do 29 do 36 lat. Podczas badań porównywano funkcjonowanie dorosłych urodzonych jako wcześniaki do tych, którzy przyszli na świat w terminie. Wyniki są zaskakujące.

Polecane wideo:

Okazało się, że osoby, które urodziły się jako wcześniaki, a ich waga urodzeniowa wynosiła mniej niż kilogram, zarabiają mniej, dłużej pozostają bez pracy, nie posiadają własnych dzieci, a nawet rzadziej uprawiają seks.

Są też bardziej narażone na występowanie chorób przewlekłych, nadużywanie alkoholu i uzależnienie od narkotyków. Częściej identyfikowano je także jako biseksulane lub homoseksualne.

Pomiędzy urodzonymi przedwcześnie a terminowo nie widać natomiast różnicy w osiągniętym wykształceniu.

Warto podkreślić, że badacze analizowali dane, które dotyczyły osób dorosłych urodzonych przedwcześnie w czasach, gdy opieka nad noworodkami-wcześniakami nie była tak rozwinięta, jak obecnie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 6 godzin temu

1
Artykuły Problemy zdrowotne wcześniaka
Problemy zdrowotne wcześniaka

Hospicyjny Mateuszek chce wrócić do domu

Hospicyjny Mateuszek chce wrócić do domu

na leczenie Majki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Siepomaga.pl. **Mateuszek urodził się jako wcześniak z wodogłowiem wrodzonym

Problemy zdrowotne wcześniaka

Wirus RSV u dzieci

Wirus RSV u dzieci

Wirus RSV jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Do zakażeń dochodzi głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną wydzieliną.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

-niedotlenieniowe w obrębie jelit oraz prawdopodobnie zakażenie Pseudomonas aeruginosa. Narażone na nie są również wcześniaki karmione sztucznym mlekiem (...) się u wcześniaków, której istotą jest śmierć komórek w obrębie...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Nie stracić z oczu barw

Nie stracić z oczu barw

dla wcześniaków: zespołem zaburzeń oddechowych, niewydolnością oddechową, martwiczym zapaleniem jelit. To, że przeżył, to nie tylko szczęście, ale cud. Ważył (...) wszystko, by uratować jego wzrok. Bez Waszej pomocy to się nie uda"...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Choroby wcześniaków

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat w wyniku porodu przedwczesnego (między 22 a (//parenting.pl/portal/37-tydzien-ciazy)). W rezultacie (...) ma to konsekwencje dla żyia i zdrowia dziecka. ## Wcześniaki...