Trwa ładowanie...

Przegląd najlepszych herbatek dla dzieci

 Magdalena Bury
17.11.2016 13:57
Herbata jest ważnym elementem w diecie dziecka
Herbata jest ważnym elementem w diecie dziecka (123rf)

Gdy na dworze plucha, a w przedszkolach i szkołach szaleją bakterie i wirusy, nietrudno o infekcję. I właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym powinniśmy podawać dzieciom ciepłą, rozgrzewającą herbatę. Uważajmy jednak na te z dużą ilością teiny, dodatków chemicznych czy cukru.

Na pewno wszyscy pamiętamy, gdy w dzieciństwie rodzice podawali nam zwykłą czarną herbatę, która w magiczny sposób zmieniała swój kolor po dodaniu do niej plasterka cytryny. Niektórzy częstowani byli także bawarką – czyli połączeniem herbaty z mlekiem. Czasy się zmieniły. Teraz dietetycy polecają zwykłą czystą wodę lub herbaty ziołowe, które posiadają wiele właściwości prozdrowotnych.

- Teina jest rodzajem kofeiny, która zostaje wchłaniana z przewodu pokarmowego, a jej metabolizm zależy od cytochromu P450. Jego aktywność u dzieci jest stosunkowo mała, dlatego czas działania kofeiny na ich małe organizmy jest o wiele dłuższy.

Mocne napary czarnej herbaty zawierają duże dawki teiny, przez co nasze pociechy mogą być rozdrażnione, zbyt pobudzone, odczuwać lęk i niepokój, a także zmagać się z bezsennością.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W niektórych przypadkach nadmiar kofeiny może nawet spowodować zaburzenia pracy serca - mówi dla WP parenting Kamila Zabłocka, dietetyk prowadzący zajęcia z dziećmi na temat zdrowego odżywiania. Czym więc zastąpić czarną herbatę?

 

1. Herbatka rumiankowa dla dzieci

 

Rumianek to zioło antybakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe. Działa także przeciwbólowo oraz łagodnie usypia. W niedużych ilościach może być podawane dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

Niektóre herbatki można podawać dzieciom od pierwszych miesięcy życia
Niektóre herbatki można podawać dzieciom od pierwszych miesięcy życia (123rf)

Zioło może wywołać reakcje alergiczne, występują one jednak tylko u ok. 2 proc. osób. Są to: swędzenie, zmiany skórne, łzawienie oczu, suchy kaszel, bóle brzucha i biegunki. Dziecko, które po raz pierwszy piło herbatę rumiankową, powinno być więc obserwowane pod kątem alergii przez kolejne dwa dni.

2. Herbatka miętowa dla dzieci

 

Miętę mogą przyjmować niemowlaki już od czwartego miesiąca życia. Leczy ona stany zapalne oraz działa przeciwskurczowo. Herbatka pomoże też w bólach brzucha i żołądka oraz uspokoi rozszlochane dziecko przy ząbkowaniu.

Maluchy często nie lubią smaku i zapachu mięty. Wtedy pomóc może dodanie do herbatki kilku kropel domowego soku z malin.

Przeczytaj koniecznie

3. Melisa dla dzieci

 

Melisę należy podawać dzieciom, które mają problemy z zasypianiem. Zioło uspokoi oraz pomoże w dolegliwościach układu trawiennego. To także doskonały sposób na bolesne kolki u maluchów.

Zioło gasi pragnienie i działa moczopędnie. Stosujemy ją dopiero po czwartym miesiącu życia dziecka.

4. Rooibos dla dzieci

 

Dzieciom polecamy również herbatkę rooibos, która nie zawiera kofeiny. W jej składzie znajdziemy za to liczne polifenole wykazujące właściwości antynowotworowe oraz antywirusowe.

Napar leczy problemy układu trawiennego, w tym uporczywe kolki. To bogactwo składników mineralnych: żelaza, magnezu, wapnia czy potasu.

5. Herbatka z lipy dla dzieci

 

Ten rodzaj herbatki działa napotnie, polecana jest dzieciom zmagającym się z gorączką oraz przy przeziębieniach. Lipa leczy kaszel oraz wykazuje działanie przeciwbólowe, więc można ją podawać ząbkującym maluchom.

Uwaga – herbatkę z lipy stosujemy tylko u dzieci, które ukończyły piąty miesiąc życia.

6. Herbatka z kopru włoskiego

Koper włoski leczy bóle brzucha, kolkę jelitową oraz usuwa wzdęcia. Dzięki zawartości olejków eterycznych działa także wykrztuśnie. Możemy ją podawać nawet noworodkom.

Ze względu na charakterystyczny zapach i smak, nie jest to ulubiona herbatka maluchów. Można ją jednak dosładzać odrobiną miodu.

7. Herbatka owocowa

Dietę dziecka warto wzbogacić o herbatki owocowe – ale tylko te ze sprawdzonym składem. Przed zakupem warto więc sprawdzić etykietę produktu. Ta najlepsza nie będzie zawierała żadnych sztucznych dodatków.

Sięgajmy po malinowe, żurawinowe czy te z dodatkiem ziół. Dzieciom nie powinno się podawać herbat słodzonych cukrem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze