Trwa ładowanie...

Przedszkole publiczne

Avatar placeholder
20.01.2015 14:48
Przedszkole publiczne
Przedszkole publiczne

Przedszkola publiczne co roku oblegane są przez zdesperowanych rodziców, którzy chcą do nich posłać swoje dzieci. Są ku temu powody. Przedszkole publiczne jest znacznie tańsze niż przedszkole prywatne, nie trzeba się tam także martwić o poziom nauczania dzieci, gdyż zajęcia prowadzą wyłącznie wykwalifikowane osoby. Warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola państwowego, gdyż taki wybór niesie za sobą zarówno korzyści, jak i problemy.

spis treści

1. Zalety przedszkoli państwowych

Przedszkola publiczne są prowadzone i finansowane przez gminę. W związku z tym dość rygorystycznie przestrzegane są tam wszelkie wymagania odgórne, takie jak np. wymagania dotyczące kadry. Niewątpliwą zaletą przedszkola państwowego jest profesjonalna opieka nad dzieckiem. Maluchami opiekują się osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, z tytułem licencjata lub magistra. Duża rolę odgrywają tu również koszty, dużo niższe niż w przypadku przedszkoli prywatnych.

Przedszkola państwowe nie są całkowicie bezpłatne, choć nadal dużo tańsze niż przedszkola prywatne. Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty w przedszkolu państwowym to przede wszystkim:

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"
  • wyżywienie dziecka,
  • ubezpieczenie dziecka,
  • opłata za pobyt dziecka dłuższy niż 5 godzin,
  • opłata na komitet rodzicielski,
  • dodatkowe zajęcia.

Wszystkie to opłaty mogą wynieść około 200-500 zł miesięcznie, w zależności od wybranych zajęć i wysokości dodatkowych opłat.

Przedszkola państwowe mają także tę zaletę, że posiadają kuchnię i stołówkę. Dziecko ma świeży obiad i podwieczorek, niedowożony z innych miejsc. Świeżo przyrządzone posiłki to niestety rzadkość wśród przedszkoli prywatnych. Posiłki przygotowywane na miejscu to także mniejsze koszta dla rodziców (może wynosić nawet poniżej 10 zł za posiłek).

W ramach zajęć organizowane są także wycieczki, poszerzające wiedzę o świecie maluchów. Mogą to być np. pogadanki w straży pożarnej. Dodatkowo płatne są grupowe wyjścia do teatru czy kina.

2. Wady przedszkoli publicznych

Główną wadą przedszkola publicznego jest to, że trudno się do niego dostać. Wielu rodziców zwyczajnie nie stać na inną formę opieki nas dzieckiem. Ograniczona liczba miejsc i bardzo duża liczba chętnych sprawia, że zdobycie miejsca dla dziecka w przedszkolu publicznym graniczy z cudem, szczególnie w dużych miastach, gdzie ilość takich placówek jest niewystarczająca.

Jeśli chcemy, by nasze dziecko korzystało z zajęć dodatkowych musimy zazwyczaj (choć nie zawsze) dodatkowo zapłacić. Jest to jednak opłata nadal niższa od tej za przedszkole prywatne. Zwykle niestety oferta zajęć dodatkowych w państwowych przedszkolach jest uboższa niż ta w przedszkolach prywatnych. W wielu placówkach mamy jednak do wyboru:

Nie istnieją także profilowane przedszkola publiczne. Nie można więc w przypadku przedszkoli państwowych położyć aż tak silnego nacisku na jeden aspekt rozwoju dziecka, jak w przypadku przedszkoli językowych, tanecznych czy muzycznych.

Zanim zdecydujemy się na przedszkole publiczne, warto jest wybrać się tam osobiście. Obejrzenie budynku, warunków w jakich pozostają dzieci przez dużą część dnia i rozmowa z opiekunami na pewno pomoże podjąć właściwą decyzję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze