Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Poród w wodzie to świetne rozwiązanie dla wielu rodzących. Dzięki porodowi w wodzie łagodzone zostają skurcze porodowe, ale dziecko przychodzi na świat do środowiska podobnego do tego, w którym żyło przez ostatnie 9 miesięcy. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do porodu w wodzie. Taka forma porodu nie jest wskazana w przypadku ciąży, co do których istnieje podejrzenie, iż wymagana będzie interwencja lekarza tuż po narodzeniu dziecka. Jeśli istnieje ryzyko powikłań porodowych i poporodowych, lekarz może zalecić poród tradycyjny.

Polecane wideo:

Jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie?

Niestety nie każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie. Taką opcję może wybrać tylko kobieta zdrowa, u której dziecko ułożone jest główką do dołu. Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie jest nieprawidłowe ułożenie płodu, ryzyko porodu przedwczesnego, patologia położnicza oraz słaby postęp I i II fazy porodu.

Lekarz odradza immersję wodną u kobiet cierpiących na takie choroby i dolegliwości, jak:

 • łożysko przodujące,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • choroby naczyń krwionośnych,
 • infekcje,
 • choroby dermatologiczne,
 • choroby układu krążenia,
 • ciężka niedokrwistość,
 • nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie.

Ponadto przeciwwskazaniem do porodu w wodzie są wszelkie choroby ogólnoustrojowe ciężarnej.

Ponadto nie należy decydować się na taką formę porodu, jeśli u płodu występują takie stany, jak:

 • wady rozwojowe,
 • ryzyko martwicy,
 • makrosomia płodu.

Na czym polega poród w wodzie?

Immersja wodna polega na porodzie w wannie z wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza. Jednocześnie sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury przynajmniej 26 stopni. Rodząca zanurzona jest w wodzie na głębokość 50-60 cm. Zazwyczaj immersję wodną stosuje się w celu zrelaksowania rodzącej kobiety i złagodzenia bólów w I okresie porodu. Niekiedy kobieta pozostaje w wodzie również na fazę parcia, a wtedy dziecko przychodzi na świat bezpośrednio do wody.

Poród w wodzie ma wiele zalet. Korzysta na nim zarówno dziecko, jak i matka. W czasie takiego porodu dziecko przechodzi z wodnego środowiska worka owodniowego w macicy matki, do drugiego środowiska wodnego. Dzięki temu przyjście na świat przebiega dla niego łagodniej. Nie ma również wątpliwości, że poród w wodzie trwa krócej, co oznacza mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu.

Podczas immersji wodnej moment dekompresji główki jest złagodzony. Mniejszy jest także szok porodowy oraz szkodliwe oddziaływanie światła i hałasu, a temperatura jest stała.

Korzyści z porodu w wodzie dla rodzącej to przede wszystkim większa relaksacja i rozluźnienie, a także mniejsza odczuwalność skurczów porodowych . Ponadto siła wyporu wody prowadzi do zmniejszenia ciężaru macicy, a w konsekwencji do zmniejszenia ucisku na kość krzyżową ciężarnej.

Inne zalety porodu w wodzie to:

 • szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym,
 • mniejsze ryzyko pęknięcia krocza,
 • relaksacja szyjki macicy i szybsze jej rozwieranie,
 • mniejsza konieczność stosowania środków znieczulających i rozkurczowych,
 • poprawa przepływu maciczno-łożyskowego.

Poród w wodzie w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak ciąża jest zagrożona, istnieje ryzyko powikłań, a ciężarna jest słabego zdrowia lub boryka się z problemami natury zdrowotnej, lepiej jest zrezygnować z porodu w wodzie.

Anna Świeboda, ponad rok temu

Poród w wodzie

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia płodu

. Ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji okołoporodowych, makrosomia płodu stanowi przeciwwskazanie do porodu w wodzie. Hipertrofia wewnątrzmaciczna (...) powikłań: wydłużeniem czasu trwania porodu, zatrzymaniem...

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia

Makrosomia

Makrosomia płodu, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, to nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży. Szacuje się, że powiększenie wagi ciała płodu dotyczy około 10% wszystkich ciąż.

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Łożysko przodujące

i krwotoki w drugim i trzecim trymestrze (//parenting.pl/portal/wszystko-o-ciazy) oraz w trakcie (//parenting.pl/portal/zalety-porodu-naturalnego (...) /usg-ciazy). Objawem natomiast może być krwawienie lub krwotok z dróg rodnych w ciąży...

Poród w wodzie

Jak wyglada poród w wodzie?

jednak może się na to zdecydować, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do porodu w wodzie. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, poród w wodzie (...) temu zmniejsza się konieczność...

Zalety porodu w wodzie

Rodzić bez bólu

pierwszy krzyk maluszka. Potem odcina się pępowinę. Przeciwwskazania do porodu w wodzie   Poród w wodzie jest przyjemniejszy dla kobiet (...) rodzenia w wodzie....

Jak wyglada poród w wodzie?

Wanna do porodu

Wanna do porodu

i zrobić sobie półgodzinną przerwę. Po tym czasie znowu może wejść do wanny na pół godziny. Przeciwwskazania do porodu w wodzie Na poród (...) w wodzie musi wyrazić...

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Jak wyglada poród w wodzie?

Wanna czy basen?

Wanna czy basen?

Wanna do porodu nie stanowi, niestety, wyposażenia wszystkich polskich szpitali położniczych. Jest jednak bardzo ważnym urządzeniem sali porodowej, ponieważ pozwala na skuteczne redukowanie bólu porodowego.