Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Przebarwienia w ciąży

Przebarwienia w ciąży
Przebarwienia w ciąży

Dla każdej kobiety ciąża to stan euforii i szczęścia związany z oczekiwaniem na upragnione dziecko. W trakcie tego wyjątkowego okresu w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, które dotyczą wyglądu ciała, a niekiedy nawet kondycji skóry. Częstą dolegliwością skórną dotykającą kobiet ciężarnych jest ostuda - przebarwienie skóry związane z wysokim poziomem hormonów we krwi. Co powinnaś o tym wiedzieć?

1. Co to jest ostuda?

Ostuda (melasma) to przebarwienie skóry związane z nieprawidłowościami w obrębie procesów wytwarzania i rozkładania melaniny w naskórku. W efekcie barwnik jest nierównomiernie rozprowadzany i na powierzchni skóry widoczne są nieestetyczne plamy. Zmiany te bardzo często dotykają kobiet ciężarnych. Z tego względu ostuda nazywana jest maską ciąży, ponieważ przejawia się nieregularnymi brązowymi plamami na policzkach, czole, skroniach i wokół ust, co wygląda jak maska.

Melanina to barwnik skóry odpowiedzialny za koloryt naszej cery. Jeżeli komórki skóry produkują jej dużą ilość, nasza skóra jest ciemniejsza. Ilość produkowanej melaniny jest zależna między innymi od ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które stymuluje jej produkcję. Barwnik ten stanowi pewnego rodzaju ochronę komórek. Melanina w pewnym stopniu chroni jądra komórkowe przed działaniem promieni słonecznych i zapobiega uszkodzeniu materiału genetycznego DNA. Dlatego w wyniku ekspozycji na słońce skóra ciemnieje, gdyż jest to jej obrona przed działaniem UV. Jednak niezbędna jest dodatkowa ochrona w postaci stosowania kremów ochronnych. Dzięki temu znacznie zmniejszamy negatywny wpływ promieniowania na skórę.

W pewnych okresach życia skóra może produkować zbyt dużą ilość melaniny i wskutek tego jest ona nierównomiernie rozkładana w obrębie naskórka. Z reguły jest to okres ciąży, w którym kobiety mają problem z ostudą.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Według książki Dermatology in General Medicine, mechanizmy, które generują melasmę nie są znane. Wiadomo, że jednym z czynników jest ciąża, a innym mogą być stosowane kosmetyki, niedobory żywieniowe, zaburzenia czynności wątroby i choroby endokrynologiczne, takie jak rak jajnika. Można również powiedzieć, że światło słoneczne jest najważniejszym kofaktorem w powstawaniu ostudy, gdyż to głównie ono generuje powstawanie melaniny.

2. Co możesz zrobić, gdy na twojej skórze pojawi się ostuda?

Z reguły wkrótce po urodzeniu zmiany te szybko ustępują. Jednak w przypadku, gdy zmiany te nie są związane z ciążą, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny. Dopiero po wyleczeniu dolegliwości, które są odpowiedzialne za powstawanie ostudy, będzie możliwe zlikwidowanie przebarwienia skóry.

Bardzo istotna jest ochrona skóry przed słońcem i dobór preparatów ochronnych indywidualnie do własnego fototypu skóry. Wskazane jest stosowanie miejscowe preparatów wybielających, które dobierze lekarz. Niekiedy jednak leczenie takie nie jest skuteczne, gdyż za przebarwienie w głównej mierze odpowiedzialny jest wysoki poziom hormonów.

Pamiętaj jednak o tym, że najważniejsza jest profilaktyka, która zapobiegnie powstawaniu ostudy. Zdecydowanie łatwiej zapobiegać, aniżeli później leczyć. Dlatego w okresie ciąży koniecznie stosuj filtry o wysokim współczynniku ochrony.

Następny artykuł: Skóra w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze