Proste zmiany stylu życia, które poprawią twoją płodność

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czynników wpływa na naszą płodność. Dokonując drobnych zmian w prowadzonym trybie życia, możemy sprawić, że szanse na poczęcie dziecka znacznie się zwiększą. Podpowiadamy, co zrobić, aby upragniony potomek szybciej pojawił się na świecie.

Polecane wideo:

1. Kontroluj swoją wagę

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na pracę układu rozrodczego. Organizm kobiet z nadwagą produkuje większe ilości androgenów, estrogenów i insuliny, co może zakłócić proces uwalniania komórki jajowej. Niedowaga natomiast wiąże się z niskim poziomem produkowanej przez tkankę tłuszczową leptyny zarządzającej procesem reprodukcji. Może to doprowadzić do zahamowania owulacji. Zdrowa dieta, zapewniająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze, i regularna aktywność fizyczna to najlepsze recepty na płodność.

2. Unikaj lubrykantów

Chociaż lubrykanty mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia seksualnego, zwiększając intensywność doznań, ich stosowania nie zaleca się, kiedy staramy się o dziecko. Niektóre ich rodzaje zawierają substancje zmniejszające ruchliwość plemników. Co więcej, mogą powodować infekcje pochwy, które z pewnością nie przyspieszą zajścia w ciążę. Nie pozwólmy, by silne pragnienie posiadania potomstwa zabiło przyjemność seksu na skutek np. braku odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych. Najlepszym naturalnym lekiem na tego typu problem jest... nieco dłuższa gra wstępna.

3. Zrezygnuj z używek

Negatywny wpływ używek na płodność potwierdzają liczne badania, z których jasno wynika, że zaburzają one pracę układu hormonalnego, od którego równowagi w tak dużym stopniu uzależniona jest szansa na poczęcie. Niebezpieczny jest zwłaszcza nikotynizm. Toksyny zawarte w papierosach zakłócają zarówno zdolność jajników do produkcji estrogenu, jak  i prawidłowy rozwój komórek jajowych. Ze względu na fakt, że alkohol i kofeinę organizm każdej z kobiet metabolizuje inaczej, nie jest do końca pewne, jak substancje te wpływają na płodność. Jednak większość lekarzy zaleca odstawienie ich w momencie, kiedy zaczynamy starać się o potomka.

4. Odpręż się

Stres negatywnie odbija się na wielu zachodzących w naszym organizmie procesach, także na płodności, zmniejszając szanse na poczęcie zwłaszcza wtedy, gdy negatywne emocje związane z wykonywaną pracą czy problemami osobistymi towarzyszą nam bardzo często. Opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction wyniki badań pokazują, że ekspozycja na stres związana jest z produkcją większych ilości enzymu o nazwie alfa-amylaza, który może zmniejszać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę aż o 29 proc.

5. Oceń środowisko

Ważne jest, aby zastanowić się, na oddziaływanie jakiego typu zanieczyszczeń jesteśmy narażone. Toksyny negatywnie wpływają na działanie systemu immunologicznego, co przekłada się na przebieg cykli miesiączkowych. Zakłócona zostaje także produkcja hormonów, dlatego jeśli mieszkamy w silnie zanieczyszczonej okolicy, warto zastanowić się nad zmianą otoczenia, przynajmniej na jakiś czas.

6. Pożegnaj tłuszcze trans

Tłuszcze trans to kolejny z czynników, który sabotuje płodność, dlatego trzeba się postarać, aby w jak największym stopniu je ograniczyć. Zaburzają one sposób, w jaki organizm reaguje na insulinę, co może prowadzić do nieregularnych owulacji. Badania bostońskich specjalistów sugerują, że każde 4 g tłuszczów trans spożytych zamiast zdrowych kwasów tłuszczowych omega-6 podwajają ryzyko wystąpienia problemów z płodnością. Najwięcej jest ich w gotowych daniach i słonych przekąskach.
 

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.