Trwa ładowanie...

Preparat na katar dla maluszka

 Magdalena Pietras
09.10.2014 14:25
Preparat na katar dla maluszka
Preparat na katar dla maluszka

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, wszyscy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić maleństwu wszystko, czego potrzebuje. Każdy płacz czy chrząknięcie sprawia, że cały dom zamiera. To oczywiście zrozumiałe, szczególnie jeśli jest to pierwsze dziecko. Pierwsze miesiące życia maluszka wiążą się przede wszystkim z obawą o jego zdrowie. Jeśli jednak zdarzy się, że dzieciątko jest przeziębione, ma katar, nie możemy pozwolić sobie na panikę. Właśnie wtedy powinniśmy zachować zimną krew i wykazać się rozsądkiem.

spis treści

1. Przyczyny i objawy kataru u małych dzieci

Wszyscy doskonale znamy objawy kataru i na pewno bez trudu rozpoznamy go u swojego dziecka. Nieżyt nosa objawia się wydzieliną, która nie pozwala swobodnie oddychać. Jednak należy umieć ją rozpoznawać, aby dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny. Wodnista i przeźroczysta świadczy o pochodzeniu wirusowym, zaś gęsta i zielono-żółta może być objawem zakażenia górnych dróg oddechowych. Katar może być również spowodowany alergią bądź zanieczyszczeniami w powietrzu. Podsumowując, nieżyt nosa zawsze świadczy o osłabieniu odporności dziecka, dlatego tak ważne jest, aby tego nie bagatelizować.

Jeśli katarowi nie towarzyszą żadne inne dolegliwości, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli jednak oprócz wydzieliny w nosku pojawia się gorączka, częstszy niż zwykle płacz, niepokój, wówczas należy niezwłocznie udać się do pediatry.

2. Jak radzić sobie z katarem u niemowląt?

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Nawet niewielki katar u dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców poważny problem. Dlatego też warto przyswoić sobie kilka cennych i sprawdzonych wskazówek dotyczących postępowania w takiej sytuacji. Przede wszystkim postarajmy się o odpowiedni preparat, który będzie skuteczny, a jednocześnie delikatny.

Kiedy już zakupimy właściwy środek, trzeba odpowiednio go zaaplikować – najlepiej w pozycji siedzącej lub lekko unosząc główkę maleństwa. Należy także pamiętać, aby preparat stosować regularnie, koniecznie przed snem, karmieniem butelką lub piersią – dzięki temu katar nie będzie miał żadnych szans, a dzieciątko nie będzie się niepotrzebnie męczyć. Zwróćmy również uwagę na to, aby w trakcie spania dziecko miało główkę ułożoną nieco wyżej, wtedy będzie łatwiej mu oddychać. Bardzo ważne, żeby podczas przeziębienia podawać maluszkowi dużo płynów, a także pamiętać o nawilżeniu powietrza – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wielu lekarzy uważa, że używanie gruszki może przyczynić się do uszkodzenia oraz przesuszenia śluzówki nosa, dlatego unikajmy jej stosowania. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, wcześniej należy rozrzedzić katarek i dopiero wtedy usunąć go za pomocą gruszki.

Jeśli nasze dziecko cierpi z powodu kataru, ciężko od razu rozpoznać przyczynę. Czasem nawet, gdy wszystko wróci do normy, nie jesteśmy w stanie określić, dlaczego tak się stało. Na szczęście, nie musimy wszystkiego wiedzieć, ale zawsze możemy pomóc swojemu maluszkowi zwalczyć objawy tej przykrej dolegliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze