Trwa ładowanie...

Praktyczne rady dla atopików

 Aleksandra Miłosz
26.07.2017 10:36
Praktyczne rady dla atopików
Praktyczne rady dla atopików

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących chorób alergicznych skóry. W większości choroba ta dominuje w krajach wysoko uprzemysłowionych, a cierpi na nią już 15–30% dzieci i 2–10% dorosłych. W ostatnich 30 latach procent chorych dzieci gwałtownie wzrósł. Przyczyn takiego stanu można się doszukiwać w zanieczyszczonym środowisku, mniejszym kontakcie dzieci z antygenami bakterii czy zmianie diety. Szacuje się, że odsetek niezdiagnozowanych chorych na AZS to już 38% dzieci i 10% dorosłych. Oto kilka porad, którymi powinny kierować się osoby chore na atopowe zapalenie skóry.

spis treści

1. Jak się ubierać?

Wybierając materiał, z którego ma być wykonane ubranie, zwróćmy uwagę na jego skład i strukturę. Bawełna produkowana na skalę masową nie dość, że składa się z wystających włókien, które mogą podrażniać naszą wrażliwą skórę, to w dodatku procesowi jej produkcji towarzyszą szkodliwe procesy chemiczne. Jeżeli decydujemy się na bawełnę, wybierzmy tę organiczną, która nie powoduje podrażnienia środkami chemicznymi. Niepolecane są również tkaniny syntetyczne, które zawierają ropę naftową, powodując jeszcze większe swędzenie i dyskomfort. Warto też zrezygnować ze wszelkiego rodzaju materiałów uczulających, takich jak wełna czy futra. Najlepszym dla atopików materiałem jest jedwab ze względu na swoją gładkość, ale też to, że jego skład chemiczny zbliżony jest do komórek naskórka człowieka.

2. Czym czyścić?

Przy sprzątaniu i stosowaniu detergentów należy przede wszystkim pamiętać, aby nie doprowadzić do bezpośredniego kontaktu chemii ze skórą. Warto też zwracać uwagę na skład produktów, a przede wszystkim na to, czy nie zawierają substancji zapachowych, które są silnie uczulające. Do prania powinno się stosować proszki zalecane dla niemowląt lub płatki mydlane.

3. Dbaj i smaruj

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zrezygnuj przede wszystkim z codziennego stosowania mydła, które ma odczyn zasadowy, a więc nieodpowiedni dla skóry atopowej. Do codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po preparaty, których skład najbliższy jest roślinnemu, a co za tym idzie – naturalnemu. Skutecznymi lekami, które pomagają w codziennej pielęgnacji atopowej skóry, są kosmetyki dla skóry atopowej, które odbudowują barierę ochronną skóry, nawilżają ją skutecznie, wiążąc wodę w naskórku, oraz łagodzą zaczerwienienia, podrażnienia i swędzenie. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

4. Twoja dieta

Przy AZS dużą rolę odgrywa także dieta chorego. Zaleca się unikanie produktów, które wywołują silne reakcje alergiczne, takich jak: jaja, mleko krowie, ryby, pszenica czy orzechy ziemne. Warto też zrezygnować z owoców cytrusowych.

5. Zmiana stylu życia

Pojawienie się atopowego zapalenia skóry powinno zmienić nasze nawyki dnia codziennego. W domu zrezygnujmy z grubych zasłon i dywanów, na których osadza się kurz i roztocza. Należy także często wietrzyć pomieszczenia, bo przegrzewanie ciała działa bardzo drażniąco na naszą skórę. Pamiętajmy też o tym, że sierść domowych zwierząt jest silnie uczulająca. Podczas planowaniu urlopu warto wziąć pod uwagę wyjazd nad morze, gdzie panuje większa wilgotność powietrza, co dodatkowo pomoże naszej skórze.

6. Stres a AZS

Stan naszej skóry w znacznym stopniu zależy od stresu, a stres od kondycji naszej skóry. Stres prowadzi do wytworzenia się nadmiernej ilości białek, które prowadzą do zaognienia stanów zapalnych w skórze. Natomiast pobudzony stresem mózg prowadzi do zmiany impulsu nerwowego w sygnał chemiczny, który z kolei skutkuje wydzielaniem nasilonej ilości substancji przez komórki.

7. Praca z atopowym zapaleniem skóry

Niezmiernie ważnym momentem dla cierpiących na AZS jest wybór zawodu. Osoby cierpiące na to schorzenie nie powinny szukać pracy w środowiskach silnie uczulających typu salon fryzjerski czy ogród zoologiczny. Warto też zastanowić się, czy praca w branży usługowej byłaby dla nas komfortowa.

Atopowe zapalenie skóry jest poważnym i uciążliwym schorzeniem. Nieleczone może prowadzić do zaognienia problemu i przysparzać wielu problemów. W leczeniu najważniejsza jest systematyczność i stosowanie odpowiednich dla nas produktów, które ułatwią nam codzienną pielęgnację, a w rezultacie – życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze