Pozwólmy małemu Kubie cieszyć się pięknym światem

Zaraz po narodzinach spędził ponad dwa lata w szpitalu. Kilkadziesiąt razy walczył już o swoje życie. Kuba ma osiem lat i wymaga nieustannej opieki. Mama, która mu pomaga jest jednak coraz słabsza. Zaledwie 10 tys. złotych może zmienić ich życie na lepsze. Potrzebny jest specjalistyczny wózek, który ułatwi im codzienne funkcjonowanie.

Krytyczny stan matki i dziecka

Kuba urodził się w 2008 roku. Rodzice dziecka, zamiast gratulacji otrzymali od lekarzy informację, że stan zdrowia noworodka jest krytyczny. Od chwili przyjścia na świat wymagał czynnej resuscytacji. Zdiagnozowano u niego prawostronnego krwiaka podkostnowego oraz problemy związane z brakiem symetrii głowy.

Polecane wideo:

Chłopiec w dziewiątej dobie swojego życia przeszedł pierwszą operację – banding tętnicy płucnej oraz podwiązanie PDA, czyli przetrwałego przewodu tętniczego. Dziecko udało się uratować, ale uszkodzenia mózgu oraz innych narządów pozostały na zawsze.

Komplikacje podczas porodu pojawiły się także u matki. Kobiecie zostawiono w macicy łożysko przez co trzykrotnie doznawała krwotoku. Efektem tego było usunięcie macicy. Kuba jest pierwszym, a zarazem ostatnim dzieckiem pani Aleksandry.

- Gdy zaszłam w ciążę byłam najszczęśliwszą kobietą na ziemi. Po porodzie przyszedł strach, lęk, bezradność. Byłam zdana na ludzi, którzy delikatnie mówiąc - byli niekompetentni. Mój Kuba umierał.

Leżałam na sali z kobietą, która urodziła zdrowe dziecko. Ona cieszyła się narodzinami swojego aniołka, a ja słyszałam tylko dźwięki monitorów, pod którymi leżał syn. Nie mogłam się ruszyć, ponieważ byłam po cesarskim cięciu. Dramat to za mało powiedziane. To było moje pierwsze wymarzone, wyczekiwane dziecko, a byłam zła i rozgoryczona – wspomina matka.

Ciężka opieka nad Jakubem

Kuba skończył osiem lat. Nie mówi ani nie chodzi. Często przeżywa ataki padaczki – wtedy nic nie je i nie pije. Zdarzają się wymioty, bezdech, a nawet omdlenia. W takich wypadkach nie pomagają nawet silne leki przeciwpadaczkowe.

- Naprawdę bardzo często mam dosyć, ponieważ nie ma szansy na jakąkolwiek zmianę naszego życia. Stan zdrowia Kuby stale się pogarsza mówi mama dziecka.

Od niedawna dziecko rozpoznaje swoich najbliższych i cieszy się, gdy wraca do domu. Ciężko pracuje podczas rehabilitacji.

- Po całym dniu opieki nad Kubą jestem zmęczona – potrzeba tutaj nadludzkich sił. Kto nie ma chorego dziecka, ten nigdy nie zrozumie. Jest bardzo ciężko. Jedziemy na rehabilitację, na basen. Później muszę syna wykąpać, przebrać, wnieść po schodach na czwarte piętro. Kuba ma 134 cm wzrostu i waży 21 kilogramów. Może się to wydawać niewiele, ale ciało syna jest prawie bezwładne – opowiada matka.

Chłopiec wymaga stałej opieki

- Zwątpienie i lęk są ze mną nieustannie. Wtedy wypłakuję się siostrze i przyjaciółce. Biorę długą kąpiel, słucham muzyki. Nie mam innej możliwości na relaks. Nie mam czasu ani pieniędzy. Jestem zdana tylko na samą siebie – zwierza się.

Pani Aleksandra oprócz bycia matką na pełen etat jest także pielęgniarką w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Tam również codziennie spotyka się z cierpieniem, jednak - jak sama mówi – praca daje jej satysfakcję.

- Gdybym siedziała tylko z Kubą, to byłoby straszne. On jest całkowicie zależny od drugiej osoby, ale bez mojej pracy byłabym wrakiem człowieka – dodaje.

Zapytana o to, co jest jej największym marzeniem, odpowiada - Chciałabym, żeby ludzie z niepełnosprawnymi dziećmi wychodzili z domów i cieszyli się tym pięknym światem. Chciałabym czuć się normalna. Teraz, gdy idziemy z Kubusiem budzimy sensację, a przecież on ma tylko chorą główkę - dodaje.

Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt

Każda matka cieszy się, gdy jej dziecko rośnie i nabiera sił. Inaczej jest w przypadku pani Aleksandry – mama Kuby boi się, że waga chłopca uwięzi ją w domu. Mieszkają bowiem na czwartym piętrze w bloku. Jedyną szansą, by chłopiec regularnie wychodził na spacery jest zakup lekkiego, aluminiowego wózka. Nie stać ich na tak drogi sprzęt, ale każdy z nas może pomóc.

Trwa zbiórka na zakup wózka dla Kuby.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój przedszkolaka
Rozwój przedszkolaka

Prawdy i mity dotyczące dzieci leworęcznych

Prawdy i mity dotyczące dzieci leworęcznych

Leworęczne dzieci - co jest faktem, a co mitem? Kto z nas nie słyszał, że leworęczni są bardziej uzdolnieniu i mają wyższy poziom inteligencji? Wiele informacji na ich temat to jednak mity, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Sprawdźmy zatem,...

Rozwój przedszkolaka

Pomocny maluch

Pomocny maluch

Pamiętajmy, że nasze postrzeganie świata bardzo różni się od dziecięcego spojrzenia na świat. My chcielibyśmy widzieć nasze dzieci dbające o porządek, myjące bez płaczu zęby, dbające o swoje zabawki i ubranka.

Rozwój przedszkolaka

Jak rozmawiać z pięciolatkiem?

Jak rozmawiać z pięciolatkiem?

słownictwa, ale dodatkowo dają możliwość rozwoju równie istotnej umiejętności **aktywnego słuchania**. Dzieci między 4. a 5. rokiem życia są w stanie (...) konstruktywnej rozmowy, w przyszłości interakcje z innymi ludźmi nie będą stanowiły...

Rozwój przedszkolaka

Rozwój przedszkolaka przez zabawę

Przedszkolaki potrafią już bawić się (//parenting.pl/portal/samodzielne-dziecko) we własnym gronie. Po okresie (//parenting.pl/portal/zabawy (...) -tematyczne-dla-dzieci), cechujących małe dzieci, przedszkolaki bawią...

Rozwój przedszkolaka

Zachowanie dziecka w przedszkolu a sukces w dorosłym życiu

Zachowanie dziecka w przedszkolu a sukces w dorosłym życiu

w rozwoju dziecka jest nauka dzielenia się zabawkami czy radzenie sobie z (https://parenting.pl/portal/emocje-przedszkolaka), takimi jak złość (...) w dorosłym życiu. Przekonują o tym badania amerykańskich naukowców. ##...

Rozwój przedszkolaka

Rozterki matki przedszkolaka

Rozterki matki przedszkolaka

. **I od wczoraj jest przedszkolakiem**. Wszystko było dobrze przemyślane. Najpierw (https://parenting.pl/portal/jak-naprawde-wyglada-urlop-macierzynski

Rozwój przedszkolaka

Przedszkola integracyjne do likwidacji?

specjalnych, gdzie nie będą miały szansy na zrównoważony rozwój - mówi Marzena Czarnota, właścicielka dwóch niepublicznych przedszkoli integracyjnych

Rozwój przedszkolaka

Polki karmią kilkulatki. I są z tego dumne

Polki karmią kilkulatki. I są z tego dumne

dziecka to tzw. czwarty trymestr ciąży. Nocne karmienia są bardzo ważne, pobudzają laktację, a "mleko nocne" potrzebne do rozwoju mózgu dziecka (...) w zdrowie i rozwój dziecka. Anna: Spełnione marzenie Opowiada...

Rozwój przedszkolaka

Sześciolatek sześciolatkowi nierówny?

Sześciolatek sześciolatkowi nierówny?

nie pójdzie w tym roku nawet co trzeci przedszkolak, w Białymstoku - co piąty. W Krakowie natomiast do szkoły może nie pójść nawet połowa sześciolatków (...) sposób, by opinia była negatywna. Konieczne jest wówczas wyperswadowanie im...