Pozwólmy małej Mai spełnić jej marzenie

Maja urodziła się zdecydowanie za wcześnie - w 25 tygodniu ciąży. Przez pierwsze pół roku życia dziewczynka zamiast beztrosko się bawić, musiała kilka razy walczyć o swoje życie. Obecnie dzięki żmudnej rehabilitacji, coraz lepiej sobie radzi. Ma jednak jeszcze jedno marzenie – móc pojechać samochodem ze swoimi rodzicami w daleką podróż. Do tego jednak potrzeba specjalistycznego fotelika samochodowego.

Narodziny Mai

Maja przeszła kilka operacji - laseroterapii na retinopatię, zbiornika Rickhamma oraz zastawki komorowo – otrzewnej w związku z wodogłowiem. Dziewczynka musiała mieć też kilkakrotnie przetaczaną krew – serce pompowało jej zbyt mało.

Polecane wideo:

- Ciąża przebiegała prawidłowo, jednak na jednej z rutynowych kontroli okazało się, że nie jest dobrze. Szybko trafiłam do szpitala i tam przeleżałam pięć tygodni w nadziei utrzymania ciąży. Każdego dnia żyliśmy w obawie. Gdy Maja się urodziła, była taka mała, chudziutka, bezbronna. Widok był przerażający, jednakże oprócz strachu, czuliśmy ogromną miłość, dumę i wdzięczność, że udało jej się przeżyć. Tak naprawdę walka zaczęła się dopiero po narodzinach. To było najgorsze pół roku naszego życia - mówi Małgorzata Skuratko, mama Mai.

Walka o życie

Po tygodniu od narodzin zdiagnozowano u niej wylewy krwi do mózgu, a w związku z niską odpornością, dziecko przeszło kilka razy sepsę oraz infekcje układu nerwowego. Dziewczynka przeżyła także zapalenie opon mózgowych oraz walczyła z rotawirusem. Obecnie trwa nieustanna walka z lekooporną postacią padaczki oraz z zanikiem nerwu wzrokowego. Maja ciągle zbyt mało waży, więc musi przyjmować nutridrinki.

Jednak to nie wszystkie choroby, z jakimi musi się mierzyć. Dziewczynka cierpi także na zaburzenia napadowe, wodogłowie pozapalne, drenaż komorowo – otrzewnowy, leukomalację okołokomorową, dysplazję oskrzelowo – płucną i niedoczynność tarczycy. Maja jednak się nie poddaje!

Intensywna rehabilitacja dziewczynki

- Lekarze nie dawali dobrych rokowań, że Maja będzie widziała. Nie poddaliśmy się – intensywnie ją rehabilitujemy, również wzrokowo. Obecnie coraz lepiej sobie radzi. Jesteśmy dumni z jej podejścia do życia - pomimo tak wielkiego cierpienia, jakiego zaznała, potrafi być radosna i tym samym dawać radość innym – dodaje zatroskana mama dziewczynki.

Maja nie chodzi ani nie raczkuje. Rodzice dziewczynki starają się, by każdy jej dzień mijał według określonego planu – karmienie, rehabilitacja, zabawa.  

- Musimy być jej rękoma, nogami i oczami. Nie możemy jej zostawić samej, ponieważ Maja pomimo swoich dużych braków, bardzo chce uczestniczyć w życiu – mówi pani Małgorzata.

Dziewczynka codziennie uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych - ruchowych, sensorycznych, wzrokowych, logopedycznych czy dogoterapii. Najbardziej jednak uwielbia basen.

- Mamy w domu specjalne poduchy, na których Maja leżąc na brzuchu, może ćwiczyć pływanie na sucho. Śmieszy ją dźwięk szczekającego psa lub ćwierkających ptaków, co bardzo urozmaica jej spacery w wózku. Lubi również różnego rodzaju zabawy, typu klaskanie rączkami czy robienie samolotu w powietrzu. Nam największą radość sprawia, gdy śmieje się na głos. Wtedy jej szczęście udziela się wszystkim - dodaje mama dzielnej dziewczynki.

Razem możemy więcej!

Maja każdego dnia musi mierzyć się z przeciwnościami losu. Obecnie marzeniem całej rodziny jest zakup specjalistycznego wózka rehabilitacyjnego Kimba oraz zintegrowanego z nim fotelika samochodowego. Zbiórka, chociaż trwa już długi czas, nie przynosi wystarczających efektów. Wciąż potrzeba jeszcze ok. 10 tysięcy złotych!

Pomóżmy Mai spełnić jej marzenie i ruszyć w podróż razem z rodzicami.
Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, ul. Tracka 5, 10-364 Olsztyn
Nr Konta: 21 1240 1590 1111 0010 2531 7517- tytułem: WP-Maja Skuratko

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wcześniak
Wcześniak

Jak wygląda praca nad serialem "Moje 600 gramów szczęścia"?

dokumentalnym, który jest relacją z pracy lekarzy i pielęgniarek ratujących życie najmniejszych wcześniaków w Polsce oraz zapisem przeżyć ich rodziców. Kobieta (...) jest niezwykły dokument "Moje 600 gramów szczęścia", który pokazuje...

Wcześniak

Dziecko przedwcześnie urodzone

Dziecko przedwcześnie urodzone

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie zaskoczonych rodziców, jak i dla dziecka.

Wcześniak

Obalamy mity na temat wcześniaków

Obalamy mity na temat wcześniaków

Słodkie miniaturki noworodków Według raportu Fundacji Wcześniak w Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. stanowią przedwcześnie (...) urodzone - przed 37. tygodniem ciąży. Z kolei w Unii Europejskiej każdego roku...

Wcześniak

Jak wygląda praca na oddziale wcześniaków?

Jak wygląda praca na oddziale wcześniaków? Dr Marek Jaszczak opowiada o niezwykłej roli, jaką odgrywa praca pielęgniarek i położnych na oddziałach (...) naonatologicznych - zwłaszcza na oddziale wcześniaków. Dowiedz...

Wcześniak

Kiedyś i dziś. Wzruszająca sesja zdjęciowa wcześniaków

Kiedyś i dziś. Wzruszająca sesja zdjęciowa wcześniaków

Margot, urodzona w 29. tygodniu ciąży Te urocze dzieci na zdjęciach to wcześniaki. Pozują ze swoimi fotografiami wykonanymi tuż po urodzeniu. Patrząc (...) możemy oglądać niezwykły film. "Moje 600 gramów szczęścia" to dokument pokazujący...

Wcześniak

Najmniejsze dziecko na świecie

Najmniejsze dziecko na świecie

rozwinięte. Emilia urodziła się bowiem jako skrajny wcześniak. - Od tamtego czasu przeżyliśmy wiele ciężkich chwil - przyznaje mama dziewczynki (...) , jest niesamowity. Wiele skrajnych wcześniaków umiera już dobę...

Wcześniak

Karmienie wcześniaka

Karmienie wcześniaka może być szczególnie trudne, jeśli urodził się on przed 32. tygodniem ciąży, ponieważ nie ma on jeszcze wykształconego odruchu (...) noworodka powinno być częste i niezbyt obfite, gdyż wcześniakowi...

Wcześniak

Trojaczki, które ważyły prawie 10 kg

Trojaczki, które ważyły prawie 10 kg

Słodki, ale niespotykany ciężar nosiła pod sercem Kate Tipton z Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Trojaczki jakie urodziła ważyły łącznie prawie 10 kg. Niestety, nie zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Do najcięższych trojaczków brakowało im...