Późna ciąża

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach decyduje się na późne macierzyństwo. Praca, kariera, chęć „dorobienia się” przesuwają w czasie tę ważną dla każdej kobiety decyzję. Coraz więcej pań stara się zostać mamą dopiero po trzydziestym roku życia. Plusy: dojrzałość, więcej cierpliwości, więcej doświadczenia… Minusy: wady genetyczne… czy na pewno? Większość lekarzy zgadza się z tym faktem – zegara biologicznego nie da się przecież oszukać. Jednakże są i tacy, którzy sądzą, że zarówno młoda, jak i dojrzała kobieta może urodzić chore dziecko. Wiek bowiem nie jest najważniejszy.

Polecane wideo:

Jak dbać o siebie?

Co zrobić zatem, by minimalizować ryzyko wystąpienia wad? Owszem, wziąć pod uwagę wiek, jednakże nie tylko. Ponadto, trzeba:

  • Być pod stałą opieką lekarską, wykonywać wszystkie badania w terminach.
  • Najlepiej wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, zwłaszcza wody; pomaga pozbyć się toksyn, co jest korzystne dla mamy i dziecka.
  • Jeść produkty z błonnikiem, które pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom: owoce (jabłka, banany, melony), świeże warzywa (brokuły, ogórki, zielona fasolka).
  • Spacerować, chodzić dużo na świeżym powietrzu.
  • Unikać papierosów – także biernie.
  • Unikać kawy, alkoholu.
  • Nie przemęczać się.
  • Uważać na lekarstwa, każde przyjmowanie ich konsultować z lekarzem.

Mówi się często, że kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie dziecka dla stanowiska i kariery zawodowej. Jest to jednak mocno przesadzone. Rozkwit na gruncie wykonywanej profesji jest ważny, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć maksimum kariery.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Dieta

death25 • ostatni post 1 tydzień temu

3

Pomoocy !

Rebel1420 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Zagrożenia ciąży po 35 roku życia
Ciąża po 35 r.ż.

Najstarsza matka na świecie

Najstarsza matka na świecie

. Po dwóch nieudanych zabiegach zaszła w ciążę w lipcu zeszłego roku.Kontrowersje wokół późnej ciąży Decyzja małżonków wzbudza duże kontrowersje (...) . Po pierwsze, ciąża w tak późnym...

Ciąża po 35 r.ż.

Opieka prenatalna

Opieka prenatalna

Ciąża po 35. urodzinach może być udana. Ale wymaga szczególnej opieki prenatalnej.

Ciąża wielopłodowa

Jednojajowe bliźniaki

Jednojajowe bliźniaki

Bliźnięta to podwójne szczęście, ale i podwójne wyzwanie, które rozpoczyna się już z chwilą zapłodnienia. Ciąża bliźniacza z założenia traktowana jest jak swego rodzaju patologia, tzw. ciąża wysokiego ryzyka.

Ciąża

Ciąża po 35 r.ż.

późnej ciąży jest bezpieczna ciążaoraz związane z tym zalecenia: stała opieka lekarska; prawidłowe odżywianie; przyjmowanie kwasu foliowego (...) prowadzącym ciążę. Mimo tych wszystkich...