Późna ciąża

Wiele kobiet w dzisiejszych czasach decyduje się na późne macierzyństwo. Praca, kariera, chęć „dorobienia się” przesuwają w czasie tę ważną dla każdej kobiety decyzję. Coraz więcej pań stara się zostać mamą dopiero po trzydziestym roku życia. Plusy: dojrzałość, więcej cierpliwości, więcej doświadczenia… Minusy: wady genetyczne… czy na pewno? Większość lekarzy zgadza się z tym faktem – zegara biologicznego nie da się przecież oszukać. Jednakże są i tacy, którzy sądzą, że zarówno młoda, jak i dojrzała kobieta może urodzić chore dziecko. Wiek bowiem nie jest najważniejszy.

Polecane wideo:

Jak dbać o siebie?

Co zrobić zatem, by minimalizować ryzyko wystąpienia wad? Owszem, wziąć pod uwagę wiek, jednakże nie tylko. Ponadto, trzeba:

  • Być pod stałą opieką lekarską, wykonywać wszystkie badania w terminach.
  • Najlepiej wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, zwłaszcza wody; pomaga pozbyć się toksyn, co jest korzystne dla mamy i dziecka.
  • Jeść produkty z błonnikiem, które pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom: owoce (jabłka, banany, melony), świeże warzywa (brokuły, ogórki, zielona fasolka).
  • Spacerować, chodzić dużo na świeżym powietrzu.
  • Unikać papierosów – także biernie.
  • Unikać kawy, alkoholu.
  • Nie przemęczać się.
  • Uważać na lekarstwa, każde przyjmowanie ich konsultować z lekarzem.

Mówi się często, że kobiety są w stanie zaryzykować zdrowie dziecka dla stanowiska i kariery zawodowej. Jest to jednak mocno przesadzone. Rozkwit na gruncie wykonywanej profesji jest ważny, ale nie oznacza to, że przyszłe mamy są w stanie wszystko poświęcić, aby osiągnąć maksimum kariery.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ibuprom

~Baforciti • ostatni post 4 dni temu

1

Pomocy ...

kocsar • ostatni post 1 tydzień temu

12
Artykuły Zagrożenia ciąży po 35 roku życia
Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Poronienia nawykowe

Poronienia nawykowe

. Na poronienia nawykowe narażone są w szczególności kobiety ciężarne po 35. roku życia. Poronienie w drugim trymestrze ciąży sugeruje zazwyczaj problemy maciczne (...) Poronienia nawykowe to takie poronienia,...

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua jest stosunkowo mało znany, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80% dzieci z tym zespołem umiera w pierwszym roku życia.

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua

dziecka. Zespół Pataua jest stosunkowo mało znany, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80 proc (...) defekty oraz problemy z sercem, które mogą zagrażać życiu...

Ciąża po 35 r.ż.

Najstarsza matka na świecie

Najstarsza matka na świecie

. Po dwóch nieudanych zabiegach zaszła w ciążę w lipcu zeszłego roku. Kontrowersje wokół późnej ciąży Decyzja małżonków wzbudza duże kontrowersje (...) . Po pierwsze, ciąża w tak późnym...

Ciąża po 35 r.ż.

Opieka prenatalna

Opieka prenatalna

Ciąża po 35. urodzinach może być udana. Ale wymaga szczególnej opieki prenatalnej.

Planowanie ciąży

Najlepszy wiek, żeby zajść w ciążę

Najlepszy wiek, żeby zajść w ciążę

wysoce konkurencyjnym mogą być w niekorzystnej sytuacji, gdy zdecydują się na wczesne posiadanie dziecka. Późna ciąża Wskaźnik (...) w ciążę. Kiedy zajść...